1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dünya Yürüyüş Günü için Siirt’te yürüdüler
Dünya Yürüyüş Günü için Siirt’te yürüdüler

Dünya Yürüyüş Günü için Siirt’te yürüdüler

İlimiz Siirt’te 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Sağlık, Gençlik Spor ve Milli Eğitim kurumları yürüyüş düzenlediler.

A+A-

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri münasebetiyle Siirt İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyonunda, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri ve personeli, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, personelleri ve öğrencilerin katılımıyla yürüyüş ve spor etkinliği düzenlendi. 

İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre ÖMÜR yaptığı konuşmada “Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite ‘spor’ kelimesiyle eş anlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcanması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre özellikle kolon kanserinin %27’si, diyabetin %25’i, kalp hastalıklarının ise %30’unun fiziksel aktivite yetersizliğinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılmaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteropoz gibi kronik hastalıkların görünme sıklığını arttıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen faktörü olarak belirlenmiştir. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 12 yaş ve üzeri nüfusun %72’sinin, 6-11 yaş nüfusun ise %60’ının hareketsiz olduğunu belirlenmiştir. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır” dedi.

Etkinlik kapsamında Müdürlüğümüz önünden başlanan yürüyüş, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na oradan da 2 No’lu stadyuma kadar devam etmiştir. Yürüyüşün ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı hocalar eşliğinde egzersiz hareketleri yapılarak etkinlik sona ermiştir.

Haber: Eda Danış

yuruyus1.jpgyuruyus2.jpgyuruyus3.jpg

Bu haber toplam 1846 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!