1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTP Kapatıldı
DTP Kapatıldı

DTP Kapatıldı

Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasına karar verdi.

A+A-

Anayasa Mahkamesi'nin bu kararına saygı duymakla birlikte bölge insanı olarak bizler bu kararı yanlış buluyoruz. Başta ilimiz Siirt olmak üzere tüm kentlerdeki Kürt hemşehrilerimizin bu üzücü kararı alan Anayasa Mahkemesi'ni utandırmalarını ümit ediyoruz.


Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kapatıldı.

Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldü.

Partinin bütün malvarlığına el konulmasına karar verildi.

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'a 5 yıl süreyle başka partinin üyesi ya da kurucusu olamaz yasağı getirildi.

DTP'nin TBMM'deki bu kararla düşmüştür. DTP vekilleri bağımsız olarak mecliste bulunacaklar.

Abdulkadir Fırat, Ahmet Ay, Ahmet Ertan, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Cemal Kuğan, Deniz Yeşilyurt, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Hatice Adıbelli, Hüseyin Bektaşoğlu, İbrahim Sunug, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Beyzi Dilekçi, Murat Avcı, Murat Baş, Mustafa Tunç, Nejdet Atalay, Nurettin Demirtaş, Selim Sadak 5 yıl süreyle başka partinin üyesi ya da kurucusu olamaz.

Anayasa Mahkemesi'nin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Partisi (DTP) aleyhine açılan kapatma davasıyla ilgili toplantılarının 4. gününde kararını verdi. Mahkeme Başkanı, partinin kapatıldığını duyurdu.

1- PARTİ KAPATILDI

Başkan karar için şöyle dedi: "DTP'nin eylemleri yanında terör örgütüyle bağlantıları da gözönüne alınınca kapatılmasınakarar verildi. Karar oybirliğiyle alındı.."

2- ÇOK SAYIDA İSME SİYASİ YASAK GELDİ

DTP'den bir çok isme de siyasi yasak getirildi.. İşte o isimler:

Ahmet Ay, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayas, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hatice Adıbelli, Hilmi Adıbelli, Leyla Zana, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu..

3- İKİ KİŞİNİN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞTÜ

İki ismin de milletvekillikleri düştü: Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk.

4- TÜM VARLIKLAR HAZİNE'YE GEÇTİ..

Partinin tüm malvarlığı Siyasi Partiler Kanunu gereği Hazine'ye devredildi.

Kararın gerekçesinin henüz yazılmadığı ama en kısa sürede yazılarak açıklanacağı belirtildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, "Olası eleştirileri şimdiden görüyoruz." dedi.

EN AZ 7 OY GEREKİYORDU

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranır. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekir.

DTP'LİLER GENEL MERKEZ'DE

Kararı DTP'liler Ankara'daki genel merkez binasında öğrenecekler. Ahmet Türk, başta vekiller olmak üzere DTP'nin ileri gelenleri şu anda genel merkezde..

Bu haber toplam 2669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!