1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTP İzmir konvoyuna saldırı kınandı
DTP İzmir konvoyuna saldırı kınandı

DTP İzmir konvoyuna saldırı kınandı

İzmir’de aralarında DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün de bulunduğu DTP konvoyuna bir grup tarafından sözlü ve fiili müdahalede bulunulmasına bir tepki de Siirt’ten geldi. Yapılan basın açıklamasında saldırıların ardında MHP ve CHP’nin aranması gerektiğine d

A+A-

Önceki gün İzmir’de araçlarla seyir halinde olan DTP konvoyuna bir grup tarafından sözlü ve fiili müdahalede bulunulmuş ve polisin müdahale etmesiyle olayın daha da büyümesi engellenmişti. Bazı DTP’lilerin yaralandığı olayın üzerine Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da hazır bulunduğu DTP Siirt İl binasında basın açıklaması düzenlendi.

Sorumlular MHP ve CHP’nin milliyetçi ve militarist söylemleridir

Siirt DTP il başkanı Sıddık Taş’ın okuduğu basın açıklamasında “Son günlerde ülkenin dört bir yanında halkımıza yönelik gerçekleştirilen İzmir’deki olaylar gibi ırkçı ve linçvari saldırılar kaygı verici bir boyut kazanmıştır. Toplumsal yapımızda onarılmaz olarak bir parçalanma ve kutuplaşmaya yol açan bu gelişmenin sorumlusu, AKP Hükümetinin başlattığı sözde Kürt Açılımına karşı MHP ve CHP’nin danışıklı muhalefeti giderek dozu artan ırkçı, milliyetçi ve militarist söylemlerdir. Aslında başta bu iki parti olmak üzere bugüne kadar uygulanagelen ve her açıdan ağır yıkımlara, büyük acılara yol açan imha ve şiddet politikalarında ısrar eden tüm güçlerdir. Malesef bu güçler, tutum ve söylemleriyle tehlikeli yaraları kaşımakta ve kurulma şansı ortaya çıkmış bulunan Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümünü ve kardeşlik köprülerini berhava etmektedirler. Sonuç olarak; başta DTP Siirt il örgütü, barış, demokrasi ve insan haklarından yana güçler olarak İzmir’de yaşanan bu çirkin olayı en sert biçimde kınıyoruz. Parti olarak DTP’ye yönelik olası yeni kışkırtmaların önünde kararlılıkla duracağımızı, herşeye rağmen Kürt sorununun demokratik, barışçıl ve adil çözümünde ısrarlı olacağımızı belirtiyoruz.” sözlerine yer verildi.

Bu haber toplam 2296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!