1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DTP Adayı Selim Sadak ile söyleşi
DTP Adayı Selim Sadak ile söyleşi

DTP Adayı Selim Sadak ile söyleşi

Siirt’te seçim sürecini yakından takip edip sizlere aktaran Siirtliler.Net bir ilke daha imza atarak okuyucuyla siyasetçiyi internet ortamında buluşturmuştur.

A+A-

Siz değerli ziyaretçilerimiz tarafından merak edilen tüm soruları sizin adınıza DTP Siirt Belediye Başkan Adayı Selim Sadak’a ilettik ve yanıtlarını aldık.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Sorular çok olduğu için bazı sorularınızın yanıtları okuyucularımıza yeterli gelmeyebilir, yanlış gelebilir ve hatta inandırıcı gelmeyebilir. Soruların yanıtları ayrı soruları da gündeme getirmesi mümkündür ancak bu sefer söyleşinin çok uzayacağı durumu söz konusudur. Bu yüzden cevabını aldığımız soruları fazla uzatmadan diğer bir soruya geçmenin daha doğru olduğuna kanaat getirerek yapmış olduğumuz söyleşinin birinci bölümünü aşağıda sunuyoruz.

 

Murat Yıldız : Eski Başkanın Siirt’e büyük bir borç bıraktığı söyleniyor. Siz bunları nasıl çözmeyi düşünüyor sunuz ?

 

SADAK : Bu borçları bitirmek çok kolay değil. Son çıkan yasalarla belediye gelirlerinden %40 kesinti yapılmaktadır. Bu kesintiye rağmen kalan ödeneklerle personel masrafları ve belediye hizmetlerinin yürütülmesi mümkündür. Ayrıca çeşitli gelir kaynakları da oluşturacağız.

 

Sedat Gül sormuş. Sayın Başkan namus sözü veriyormusun? Hizmette ayrım yapmayacağına, etnik kimlik ayrımı yapmayacağına, herkese eşit mesafede olacağına, şeffaf olacağına ve özellikle giden yönetimin usulsüzlükleri ile ilgili suç duyurusunda bulunacağına namus ve şeref sözü ver. Bu halk Arabıyla, Kürdüyle sana güvensin ve inansın.

 

SADAK : Siyasetimizin temeli budur. Önemli bir deneyimimiz ve geçmişimiz var. Hiçbir şekilde ayrıcalıklı yaklaşım göstermedik. Tüm kesimlere eşit davrandık. Diğer belediyelerimizde de bunu gösterdik. Siyasal anlayışım insan esaslıdır. Adam kayırma değil toplumu bütünleştirme içinde tüm toplumlara eşit yaklaşmaya inanıyoruz. Herkesin kendi kültürü, anlayışı, dünya bakışı olabilir. Bu vesileyle hizmette eşitlik söz konusu olmalıdır.

 

İdris Demir sormuş. “Aktaş köyündenim sayın başkanım. Köyümüzde şebeke suyu sıkıntısı var. Lütfen bir çare. Bu arada ailemin bütün oyu sizedir”

 

SADAK : İnsanı esas alma anlayışını göstermek için Siirt mahallelerinde olduğu gibi Siirt çevre köylerinde de aynı yaklaşımı göstereceğimizi söyleyebilirim.

 

Fecri Barlık sormuş: “Saygıdeğer Selim Sadak bey. Milletin ithal diye tutturdukları konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?”

 

SADAK : Ben herkes kadar Siirtliyim. Benim köyüm Siirt’e 75 km. uzaklıktadır. Şu anda çalışmış olduğumuz parti binamızın altında benim ofisim vardı. Benim gençliğim Siirt’te geçti. Siirt’in bağlarını, bahçelerini iyi biliyorum. Bizim parti tabanımızın tamamı Selim Sadak başkan adayı olsun dediler. Bize oy vermeyen insanlar bile DTP en doğru adayını çıkardı demişlerdir. Selim Sadak’ın Türk siyasetindeki varlığı sadece bu seçim çalışmaları içinde olmamıştır. Birçok vilayette çalışmalarım oldu. Ben hem Mardin’liyim, hem Siirt’liyim hem Şırnak’lıyım. Benim siyasal anlayışımı sadece il sınırları içinde göstermek haksızlıktır diye düşünüyorum.

 

Yasin isimli ziyaretçimiz yazmış :

“Sayın Selim Sadaka şunu sormak istiyorum.

1-PKK militanları DTPnin kazanmasına çok sevineceklerdir. Sayın Sadak bu hususta neler söylemek ister

2- DTPnin devlet kurumlarıyla ilgili problemi var. Herkes kendince haklı. Selim Sadak başkan seçilirse Siirtteki devlet kurumlarıyla ilişkilerinde sorun yaşayacakmı. Halk olarak bu bozuk ilişkiler bize nasıl yansıyacaktır.

3- Diğer Doğu vilayetlerinde üzücü olaylar yaşanırken Siirtte daha iyimser bir tablo hakim. Ki Sayın Sadık yine bu sitede okumuştum siz zafer işaretlerini Siirtte yasakladınız. Bu bir seçim taktiğimidir?

Sorularımıza yanıt alabilirsek bizi aydınlatmış olacaksınız. Başarılar dilerim. Ayrıca siirtliler.net sitesine de bu imkanı bize verdiği için teşekkür ediyorum.”

 

SADAK : Bu ülkede yaşayan, siyasal düşüncesi ne olursa olsun herkesi selamlıyorum. Biz Siirt’i seven insanlarız ve Siirt’i hak ettiği düzeye getirmek için tüm kurumlarla çalışma içerisinde olacağız. Bürokratik engellere takılmadan en hızlı çözüm üretebilecek seviyede her türlü çözüm önerilerinde bulunacak ve projeler üreteceğiz. Siirt’i tozdan, dumandan, çamurdan kurtarmak istiyoruz. Hiç kimseyi dışlamadan, hiç kimseye sen iyi değilsin ben iyiyim şeklinde yaklaşmadan çalışacağız. Toplumlar arası gerginlikleri arttırmak, Kürtlük, Araplık ayrımını körüklemek, toplumu kutuplaşmaya itmek isteyen herkesin karşısında yer alacağız. Olay çıkarmak hiç kimsenin faydasına değildir. Benim anlayışım budur. Siirt için herkesin kapısını çalmaya hazırım. Bir belediyenin başkanı şehrin tüm sorunlarıyla sorumludur. Beled’in yani şehrin başkanıdır belediye  başkanı. Bana oy vermeyenin en fazla 2 yıl içinde oy vermediği için pişman olacağına eminim. Çünkü hizmetleri görecektir. Bana oy verecek olan bir beklenti içinde oy verecekse, iş almak, ihale almak için oy verecekse kimse oy vermesin. Adamına göre iş değil, işe göre adam olmalıdır. Siirt’te berbat bir belediye var. Şuan Siirt Belediyesi eksi 100 derece seviyededir. Biz ilk iki yılda eksi dereceden sıfıra yükselteceğiz. Önce düzleyeceğiz sonra ise artı seviyelere çıkaracağız.

 

Siirt’te hiçbir olay çıkmaması bir seçim taktiğimidir sorusuyla ilgili neler söylüyeceksiniz ?

 

SADAK : Bu kesinlikle bir anlayıştır, taktik değildir. Gerginliği çıkaran hep biz gibi gösteriliyoruz. Uyuşuk bir toplum istemiyoruz. Hakkını arayan gençlik istiyoruz. Geçen gün yağmur oluk oluk yağarken bir baktım bir araba sıcak asfalt döküyor çukurlara. O kadar uyuşuk bir toplum olmuşuzki buna kimse tepkisini göstermiyor. Haybeye dökülen bu asfalt fakirin, fukaranın, esnafın kesesinden kesilen vergilerle ödenmektedir. Yazık değilmi buna. Niye zamanında yapmadınız asfaltlamayı. Siirt’li gençler Selim Sadak’ı takip etsinler. Selim Sadak hırsızlık yaparsa gençler gelip belediyenin önünde 5 gün otursunlar, tepkilerini göstersinler. Bu kadar hırsızlık, yolsuzluk yapılırken Siirtli gençler neredeydiler. Niye haklarını aramadılar. Şiddet uygulansın demiyorum ama demokratik haklarını arasınlar.

 

Ömer Faruk Helvacıoğlu kısa bir yorum ile soru sormuş :

“Söyleşi öncesi herkes, her şeyi sormalıdır. Bu gayet güzel, faydalı bir metottur. Siirtliler.Net sitesi güzel bir çığır açmıştır. Keza, Sayın Selim Sadak ta olumlu bir örnek olmuştur. Teknoloji, iletişim ve internet medyacılığı çok önemli gelişmelerin habercisidir. Diğer adaylar da Selim Sadak bey gibi yapmalıdır. Selim Sadak kazanırsa iyi hizmetler verecek. Siirt; Güneydoğu ve ülkenin hizmetinde olacağı kanaatindeyim. Kazanmazsa da artık Siirt’in malı olmuştur. İyi bir denetleyici, iyi bir muhalefet, iyi bir alternatif olarak hizmet yapabileceğini göstermektedir. Benim sorum şudur ; Kimsenin burnu kanamadığı, bir taşın bile atılmadığı, başından sonuna kadar dillere destan olacak, şölen gibi bir miting yaparmısınız ?  DTP ekolü için algılatılmak istenen kötü imaja temelli olarak son vermeye ne dersiniz? Bu işin Siirt’te yapılmasının büyük anlamı olacaktır. Bu kadar önemli ve kalıcı bir başarıyı sağlayacak disiplin ve ciddiyete sahip olduğunuza inanıyorum. Başarılar, selamlar, saygılar…”

 

SADAK: Çok çok teşekkür ediyorum. İşte benim böylesi insanlara ihtiyacım var. Siirt’in böyle insanlara, Türkiye’nin böylesi insanlara ihtiyacı vardır. Selim Sadak gibi kişilerin bu yorumu kendilerine esas almaları gerekir. Almazlarsa ülke sevgisinden bahsetmeleri yalandır. Tüm siyasetçiler bu yorumu esas almalıdır. Temel girişimimiz bizim budur. Türkiye’nin içinde sürekli gerginlik oluşturmak, ötekileştirmek, çatışma ortamı çıkarmak isteyen insanlara karşı bu bahsedilen yoruma sahip çıkması sanırım çok güçtür. Siirt’in aydınlarına ihtiyacımız var. Belediye Başkanı olduğum taktirde böylesi insanlara sahip çıkmamız gerekiyor. Hiç kimsenin farklı kültürünü ötekileştirmeden, saygıyla yaklaşmak için böylesi hemşehrilerimize ihtiyacımız var. Ben Siirt’in malıyım. Kazansamda kazanmasam da Siirt’in demokratik bir anlayışa sahip çıkmazı için çalışmalarımı sürdüreceğim.

 

Salih isimli bir ziyaretçimiz sormuş : “Selim bey böyle bir uygulama yaptığınız için saygı ve sevgilerimi sunarım. Bu şekilde bir uygulamayla halkla iç içe ve sorunlarını çözmek için nasıl bir samimiyette olduğunuzu görmüş bulunuyorum. Başkan seçilirseniz sporcu olduğum için sporla ilgili sormak istiyorum. Sporla ilgili projeleriniz ve sporculara bakış açınızı öğrenmek istiyorum.”

 

SADAK : Zamanım olsaydı Siirt taraftarlar derneğine üye olacaktım.

 

Siirtliler.Net : Şu an taraftarlar bölük pörçük oldular. Sanırım yakında üçüncü dernek kurulacak. Hangisine üye olacaksınızki?

 

SADAK : Onu bilmiyorum. Siirtspor’un güçlenmesi için birliğe ihtiyacı var, güce ihtiyacı var. Sporla ilgili çok kapsamlı projelerimiz var. İnsanları spora sevketme, sporu takip etme, gençler arasında bunu yaygınlaştırma adına çalışmalarımız olucak.

 

Dilan Can isimli bir ziyaretçimiz şöyle sormuş :“Benim bir oyum var onu da DTP’ye vermem. Ama içimde bir his var Selim Sadak eğerki kazanırsa Siirt’e hizmet edecektir. Bu hissimin nedeni herkesin düşündüğünün tam tersi yani Siirt’li olmamasıdır. Bana göre yabancı olması avantajdır. Keşke başka partiden aday olsaydı şahsına oy vermek isterdim. Ama terör yandaşlığı yapan bir partiden aday olması cidden beni üzüyor. Çünkü insan olarak iyi birisi diye biliyorum. Yine de hak yemeyen, fesatsız iş yapan, ayrım yapmayan her kimse o kazansın. Her fırsatta DTP’lilerin taşladığı polisimizin yanındamı karşısındamı olacaksınız?

 

SADAK : Keşke insanlarda önyargılar olmasa. Keşke bu ülkede her partiye eşit mesafede olunsa. Bizim bir seçim arabamız var. Arabamıza gömlek giydirdik seçim için. Arabamızın biçimi değişmemiş, plakası değişmemiş. Sadece gömlek giydirdik ve sadece 30-40 günlük bir şey bu. Dediler bunu ruhsata işlemeniz gerekiyor. Birçok vilayette ruhsata işlenmeden yapılabiliyor bu. Niçin Siirt’te izin vermiyorlar. Hedefimiz şudur; lütfen sağ duyulu olalım. Taş atan iki gencin tahriklerine kimse kapılmasın. Gençler de kimsenin tahrikine kapılarak taş atmasınlar. Sağduyu şarttır.

 12.03.2009  

Bu haber toplam 1964 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!