1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dr.Sübet Özerdem’e sorduk
Dr.Sübet Özerdem’e sorduk

Dr.Sübet Özerdem’e sorduk

AK Parti Siirt Milletvekili Aday Adaylarından Dr.Sübet Özerdem ile söyleşi

A+A-

AK Parti Siirt Milletvekili Aday Adaylarından Dr.Sübet Özerdem, Siirtliler.Net’ten Suat Bilim’in sorularını yanıtladı.

 

Bazıları ‘Gençtir, Toydur’ deseler de AK Parti ve Başbakan gençliğe çok önem veriyor

 

Siyaset sizin için bir araç mı yoksa amaç mı?

Dünya görüşüme göre hayattaki tüm alanlar Allah rızasını kazanmak için bir gereçtir. İnsanlara mesleki açıdan hizmet ettiğimde de bakış açımın temelini bu düşünce oluşturmaktadır. Bence amaçlar ulaşılamaz ve sınırsız olmalıdır.

 

Neden siyaset?

Siyaset bir heyecandır benim için. Bu heyecanımın temelini de halka hizmet etme dürtüsü oluşturuyor. Zira siyaset halkla iletişim sanatıdır. Halka hizmet etmenin en önemli alanıdır.

 

AK Parti neden peki?

Mevcut siyasi konjöktürde AK Parti ile durumumu su ile balığa benzetiyorum. Ben bir balığım ve benliğimin, ideallerimin, heyecanlarımın yaşaması için suya yani AK Parti’ye ihtiyacım var. Bu ideallerim başka bir siyasi fraksiyonda hayat bulamaz.

 

Siyaset için yeterli birikiminiz var mı?

Başarmak için önce donanımlarınızı gözden geçireceksiniz. Ardından hedef belirleyecek sonra da var gücünüzle çalışacaksınız. Yapmanız gereken tek şey ise çizginizden asla taviz vermemektir. Kendimizi gözden geçirdik, hedefimizi belirledik. Eğer başarmaya yönelik bir iddiamız olmasaydı bu işe soyunmazdık. Bu konularda hedefimiz; İz bırakmak…

 

Adaylık için çeşitli kesim veya lobilerin desteği şart. Siz destek görüyor musunuz?

Adaylığım noktasında şu ana kadar hiçbir kesimden tepki almadım. Bilakis insanlar benim bu işe daha fazla tutunmam noktasında beni teşvik ediyorlar. Açıkçası bu kadar bir teveccühle karşılaşacağımı sanmıyordum. Şahsıma gösterilen ilgiyi halkımızın siyaset noktasında yerel bazdaki arayışına bağlıyorum. Siyasette başarıyı insanları basamak yaparak kullanmak zanneden ve bu işe talip olan bazı kesimler ‘gençtir, toydur’ gibi yakıştırmalarında art niyet arıyorum. Zira eğer bu kişiler bu partide siyaset yapmak istiyorlarsa bilmeliler ki genç yaşta siyaset yapmak AK Parti’de ve sayın Başbakanımızın nazarında geçerli bir akçedir.

 

Adayları Başbakan belirleyecek deniliyor. Başbakan sizi niye aday göstersin?

AK Parti’de başarıdaki en önemli faktör, güçlü bir lider önderliğinde ve ekip halinde hareket edilmesidir. Başbakanımızı en son karar verecek merci olarak görebiliriz. Basamağın en üst noktasıdır. Alt basamaklar tabiî ki var. Kişiliğinizde oluşturduğunuz başarı karnenize Başbakanımız imzasını atar. Seçilebilmenizde en önemli faktör bence kendinizsiniz. İdeallerimiz var, projelerimiz var, hedeflerimiz var. Bunları gerçekleştirmek için gerekli enerjiye ve gençliğe sahip olduğumu düşünüyorum. Tüm bunlar aday seçiminde önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Partiniz tarafından aday gösterilirseniz tek rakibiniz BDP gözüküyor. Ne düşünüyorsunuz?

Bir yarışta kazanmak için en önemli faktör yarışın bir tarafı olarak kendinizin ve ait olduğunuz cenahın yeterli ve gerekli donanıma sahip olmasıdır. Bu rekabette AK Parti’nin yaptıkları aşikar bir biçimde göze çarpmaktadır. Özellikle bölgemize yönelik kucaklayıcı, politika ve icraatlarında bölgemizde uyguladığı pozitif ayrımcılık bu yarışta partimizi öne geçirmektedir. Bizim amacımız AK Parti’nin oluşturduğu politikalarla halk arasında bir köprü olabilmektir. Halkın içinden biri olarak ve potansiyelimizle bu yarışta zaten güçlü olan AK Parti’nin hedeflerini daha da ileri taşımayı amaçlıyorum.

 

Demokratik açılımla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Dinin ve medeni hayatın değerlerini yakalamaya yönelik geliştirilen bir projedir. Halkla devletin barıştırılması ve bütünleştirilmesi projesidir. Bir kardeşlik projesidir. Halkla devlet arasına örülen duvarın yıkılması girişimidir. Sonuna kadar destekliyorum ve geç kalınmış bir proje olarak görüyorum.

 

AK Parti’nin geleceğe dair yapması gerekenler neler olmalıdır?

10 yıl önceki hayallerimizi gerçeğe dönüştürdü AK Parti. Bence projeleri ve kaliteli kadrosuyla 10 yıl sonra günümüzün hayallerini yine gerçeğe dönüştürecektir. Yapılanlar konusunda verilecek örnekler sayfalar dolusudur. İçerisinde olmam hasebiyle 10 yıl önceki Siirt sağlığı ile günümüzü karşılaştırabiliriz.10 yıl önce toplamda 300 bin nüfuslu Siirt’te 15 uzman hekim varken ve insanlar sağlığı tamamen kendi imkânlarıyla karşılarken günümüzde 150 nin üzerinde uzman hekim ve 3 özel hastane var. Sağlık masraflarının yüzde doksanını devlet karşılıyor. Hükümetimizden beklentim ise yapacağına inandığım ekonomide ciddi bir sıçrama ve kişi başına düşen milli geliri 20 bin dolara çıkarmasıdır.

 

Siirt’in mevcut ve geçmiş dönem milletvekillerini ne ölçüde başarılı buluyorsunuz?

Geçmiş dönemdeki bütün milletvekilleri kendi çalıştıkları günün şartlarına göre az ya da çok hizmet etmişlerdir. Benim toplamda eksik gördüğüm ve olması için elimden geleni yapacağım 6 projemi sizinle paylaşmak istiyorum.

 

-          İnsanlara bu şehrin gelişebileceği umudunu aşılamak ve bu şehirde yaşama isteğini güçlendirmek.

-          Siirt Belediyesi’ni AK Parti’ye kazandırmak. Belediye aracılığıyla kentsel dönüşümü sağlamak.

-          Habur ve Çatak yolunu çalışır hale getirerek Siirt’i son durak olmaktan kurtarmak.

-          Tillo’yu bir müze haline getirmek ve Dünya çapında bir inanç merkezi oluşturmak.

-          Siirt ve Kurtalan’da organize sanayi bölgesi kurmak ve işlevsel hale getirmek.

-          Fıstıkçılık ve süt inekçiliğinde Siirt’i bir dünya markası yapmak.

 

Siirt’i Rastak, Garzan ve Botan şeklinde 3 bölgeye ayırsak siz bu bölgelerden destek nasıl destek alacaksınız?

Sanırım siz bu üç bölgeyi coğrafi olarak ayırdınız. Eğer aidiyet açısından sorduysanız bu üç bölgede de Molla Halil ailesinden olmam hasebiyle bir kabul görmemeyle karşılaşabileceğimi sanmıyorum. Zira 300 yıldır biz aile olarak bu üç bölgedeki insanlarla içli-dışlı olduk ve bu üç bölgede de yaşadık. Her köyde, her ilçede tanıdıklarımız, ahbaplarımız var. Gene her ilçede irtibatta olduğumuz kanaat önderleri var. Ama siyasette bizim için önemli olan bu değil. Önemli olan partimizi ve temsil görevi verilirse eğer kendimizi iyi ifade edebilmemizdir. Eğer ortaya bir kalite koyabilirseniz inanıyorum ki insanlar sizi kabulleneceklerdir.

 

Önümüzdeki 10 yılda Dünya ve Türkiye açısından neler değişecek?

Soyut olarak şu anda hayal ettiğimiz noktaya varacağımızı düşünüyorum. Somut olarak ise Avrasya’da bir süper güç olacağız. Dünya’da ilk 10 ekonomi arasına girebileceğimizi, kişi başı gelirin yıllık 20 bin dolar olacağını düşünüyorum.

Bu haber toplam 3333 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!