1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dr. Ekrem BİLEK’le Siirt Tabipler Odası Seçimi Üzerine
Dr. Ekrem BİLEK’le Siirt Tabipler Odası Seçimi Üzerine

Dr. Ekrem BİLEK’le Siirt Tabipler Odası Seçimi Üzerine

Siirt’in tanınmış ailelerinden birinin ferdi olan ve bir dönem Siirt Belediye Başkanlığı da yapan Uzm. Dr. Ekrem BİLEK ile sağlıktan cinsel istismara, açılımdan anayasa değişikliğine, GAP projesinden STK lara kadar birçok değişik konuları ihtiva eden bir

A+A-

Dr. Ekrem BİLEK’le Siirt Tabipler Odası Seçimi Üzerine

                Siirt’in tanınmış ailelerinden birinin ferdi olan ve bir dönem Siirt Belediye Başkanlığı da yapan Uzm. Dr. Ekrem BİLEK ile sağlıktan cinsel istismara, açılımdan anayasa değişikliğine, GAP projesinden STK lara kadar birçok değişik konuları ihtiva eden bir söyleşi yaptık. Pazar günü yapılacak olan Siirt Tabipler Odası seçimlerini göz önünde bulundurarak söyleşimizin sağlık ile ilgili bölümünü yayınlıyoruz.

                Siirtliler.Net :  Siirt Tabipler Odası Seçimleri hakkında sizden biraz bilgi alabilir miyiz?

                Dr. Ekrem BİLEK : Oda seçimleri konusunda biz şöyle düşünüyoruz; farklı yaşabilirsiniz veya farklı düşünebilirsiniz ama bir birliktelik oluşturalım istedik. Farklı partilere de oy verebilirsiniz, zaten demokrasi de nedir? Farklı düşünceleri bir arada tutma sanatı değil midir? Bütün bu ısrarlarımıza rağmen bir başka grup da aday göstermiş. Burada belirtmek isterim ki bizim diğer aday ve listedeki arkadaşlarımızla kesinlikle en küçük bir şahsi anlaşmazlığımız, husumetimiz yoktur onlarla da bizim arkadaşımızdır. Sağlık Müdürü Dr. Erol Beye de söyledik böyle tek liste ve birlik beraberlik içinde bir seçim yapalım diye hatta bizzat kendisine teklif ettik siz liste çıkartın diye çünkü bu Siirt’te böyle bir oluşum-birlik olursa bu güzel oluşumun en fazla meyvesini yiyecek olan da kendisi olur fakat kendisi bu teklifimize olumlu bakmadı. Pazar günü bu 2 liste ile seçime gideceğiz.

                Siirtliler.Net :  Kaç üye var?

                Dr. Ekrem BİLEK : 209 üyemiz var

                Siirtliler.Net :  Yani 209 üyenin tamamı seçime katılır mı?

                Dr. Ekrem BİLEK : Hayır, hayır bizim tahminimize göre 165 üye oy kullansa iyidir.

                Siirtliler.Net :  Ama 209 üyeye de sandık açık

                Dr. Ekrem BİLEK : Tabii, tabii. Zaten seçimi İlçe Seçim Kurulu tasnif etmiş, oylama gizli ve oy sayımı açık olacak. Zaten tasnifi mahkeme yapıyor biz karışamıyoruz. Aynen nasıl genel seçim oluyorsa öyle olacak.

                Siirtliler.Net :  Siirt Tabipler Odası olarak son cinsel istismar olayında ciddi bir öncülük yaptınız STK’lara bundan başka neler yaptınız Siirt Tabipler Odası olarak?

                Dr. Ekrem BİLEK : Şimdi biz Siirt Tabipler Odası olarak hali hazırdaki yönetim olarak arkamızda hiçbir siyasi güç yoktu. Şimdi gidin Güney Doğunun diğer şehirlerine bakın Tabipler Odası Yönetimleri ya İslami taraflara ya da bir siyasi görüşe sırtlarını dayamışlardır. Bizim Siirt’te ise öyle bir problemimiz yok bizim yönetimimizde biz herkese eşit uzaklıktayız ve her kesimden insana içimizde yer verdik. Biz bu şeklimizle aslında bir şansız bürokrasi için yoksa çoktan böyle bir kurum radikal bir grubun eline geçmişti. Bizim burada en büyük mücadelemiz Siirt Tabipler Odasının herhangi bir siyasi görüşün eline geçmemesini sağlamaktır, bu nedenden dolayı içimizde her kesimden insana yer vermeye çalıştık.

                Siirtliler.Net :  Yani her kesimden insan var diyorsunuz.

                Dr. Ekrem BİLEK : Tabii, tabii biz de şimdi her kesimden insan var, 3 defa hacca giden var, şeyh olarak bilinenler var, kendini demokrat olarak tanımlayanlar var, kendini liberal olarak tanımlayanlar var, siyasetle ilgilenmeyenler var, bizim gayemiz demokrasinin çoğulculuk mantığını yakalamak.

                Siirtliler.Net :  Listede kaç kişi olacak?

                Dr. Ekrem BİLEK : Listede 16 kişi asil olmak ve belirli bölümlere yarılmak üzere bir de 16 kişi yedekle beraber 32 kişiyi bulur.

                Siirtliler.Net :  Peki Sayın BİLEK, sizin en çok eleştirilen olayınız ise Tıp Bayramı idi. Tıp Bayramı konusunda çok ciddi eleştiriliyorsunuz ki Başbakanın eşinin dahi giremediği GATA’ya, sizin askeri gazinoda tertiplediğiniz Tıp Bayramına Siirt’te çalışan başörtülü doktor ve doktor eşleri Siirt’te düzenlenen Tıp Bayramı Kutlamalarına içeriye alınmama endişesi taşıyarak katılamadılar ve sizinle bu Bayram sevincini paylaşamadılar. Tekrar yönetime gelirseniz bu konudaki hassasiyete dikkat edecek misiniz? Yani askeri gazino değil de başka bir yerde Tıp Bayramına her kesimden insanın katılmasını sağlayacak mısınız? Biliyorsunuz bu konuda e-gazetemiz bir haber de yaptı.

                Dr. Ekrem BİLEK : Şimdi o yazıyı ben de okudum. Siirt’te 50 yıllık siyasi yaşamda Ekrem BİLEK haricinde kimse karalanmadan siyaset yapabilmiş mi? Bu konuda bir yere geleceğim de onun için söylüyorum. Siirt’te halkın oyuyla bir yere gelip hala halkın içinden çıkmayan bir başkası var mı? Ben kadınları ana olarak görüyorum. Şimdi o olaya gelince, yani biz Tıp Bayramını orada yapalım türbanlı arkadaşlarımız gelmesin diye bir düşünceye asla sahip değildik zaten böyle bir düşünceye sahip olduğum imasını dahi reddediyorum ve böyle bir suçlamayı da hakaret olarak kabul ediyorum. Böyle bir iddiayı kim çıkarmış onu da bilemiyoruz zaten bunu söyleyenleri bulsam ciddi bir tepki göstereceğim. Ben zaten 35 yıllık hekimlik hayatımda hiçbir doktor arkadaşımla en küçük bir sürtüşme dahi yaşamamış bir insanım.

                Siirtliler.Net :  Peki siz bu bayram kutlamasını tertiplerken başörtülülerin katılamayacağını tahmin edemediniz mi?

                Dr. Ekrem BİLEK : Biz bunu tertiplerken başörtülü arkadaşlarımızın katılamayacağını biliyorduk tabii. Bu bayramını tertipleyen sadece biz değildik ama Tıp Bayramının davetiyesine baktığınızda davetiyede Ekrem BİLEK’in adının yanında Sağlık Müdürünün adı da yer alıyor. Niye Sağlık Müdürlüğü için kimse bir şey söylemiyor? O davetiyede hem Siirt Tabipler Odasının amblemi var hem de Sağlık Müdürlüğünün. Yani o davetiyeyi sadece ben imzalamamışım ki… Yani o haberi hazırlayan ya davetiyenin farkına varmamış ya da… Davetiyeyi okumuş olsa sadece Ekrem BİLEK’in isminin olmadığını görür. Eğer bu bir hata ise her iki kurumun hatasıdır, onursa da her iki kurumun onudur ki Sağlık Müdürlüğünün Tıp Bayramı tertibinde zerre kadar katkıları olmadı. Belediye Başkanını da davet etmedim ki askeri gazinoya girmesi yasak değil ama nahoş olaylar vuku bulmasın diye.

                Siirtliler.Net :  Belediye Başkanı gücendi mi bu konuda?

                Dr. Ekrem BİLEK : Hayır

                Siirtliler.Net :  Peki bir dahaki Tıp Bayramında siz seçilirseniz bu olay tekerrür eder mi?

                Dr. Ekrem BİLEK : Bu olayın sebebi aslında Siirt’te sosyal tesislerin yetersizliğinden kaynaklanıyor.

                Şimdi bizim ailemiz 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü görmüş, ailemizden insanlarımız öldürülmüş yani biz demokrasi mücadelesi vermiş bir aileyiz, kimse bize demokrasiyi anlatmasın zaten buna da kimsenin gücü yetmez. Yani biz bunu teknik imkansızlıklardan dolayı yapamamışız. Yoksa ben başörtülü doktor arkadaşlarımı ve ailelerinin kendi bacım gibi görürüm. Başörtüsü konusunda hak aramak için birisi bir harekette bulunsa önce ona destek veren biz oluruz ama bu başörtüsünü istismar edenlerin hepsi kaçacak yer arar. 28 Şubat kararları zamanında biz birçok başörtülü arkadaşımıza da yardımcı olduk.

                  Seçimi kazandığımızda da zaten her doktorumuzu, seçilemeyen arkadaşlarımızı özellikle çağıracağız ve hep beraber bir yol haritası çizeceğiz. Seçime giren diğer arkadaşlarımızın özellikle bana karşı gayet beyefendi tavırlarını da söylemeden geçmeyeyim.

 

SİİRTLİLER NET NOTU: Söyleşimizin diğer konuları ihtiva eden kısmını yakında yayınlayacağız.

Bu haber toplam 4404 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!