1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Domuz Gribinde Spekülasyonlara Son Verilmeli
Domuz Gribinde Spekülasyonlara Son Verilmeli

Domuz Gribinde Spekülasyonlara Son Verilmeli

Domuz Gribi, bu hastalıktan korunma yolları veya bu hastalığın tedavisi üzerine yapılan spekülasyonlara bir son verilmeli artık. Sadece ve sadece konunun uzmanı olan hekimlerin değerlendirme yapabileceği böyle önemli bir konuda maalesef önüne gelen herkes

A+A-

Domuz Gribinde Spekülasyonlara Son Verilmeli

SİİRTLİLER.NET

                Domuz Gribi, bu hastalıktan korunma yolları veya bu hastalığın tedavisi üzerine yapılan spekülasyonlara bir son verilmeli artık. Sadece ve sadece konunun uzmanı olan hekimlerin değerlendirme yapabileceği böyle önemli bir konuda maalesef önüne gelen herkesin yorum yaptığını ve bu konuda bilmişlik tasladığını görmek, hekim olarak bizleri üzmektedir.

                Daha önce birçok yazımızda dile getirmemize rağmen sürekli bu konuda yerel ve ulusal medyada dayanağı olmayan yahut dayanağı bilimden uzak söylemlere devam edilmektedir. Halkımızın bu konuda sadece ve sadece hekimlere ve özellikle de konunun uzmanı hekimlere itimat etmesi gerektiğini bir kez daha burada belirtelim.

                Domuz Gribi hakkındaki bilgi kirliliği maalesef bu hastalığa karşı daha doğru dürüst hazırlanamamış olan 95 dünya ülkesinden çok daha iyi durumda olan Türkiye’ye ve sağlık koruma sistemine ciddi zararlar vermektedir.

                Domuz Gribi hakkında tartışma konusu olan yanlışları bir kez daha sayalım ve dilimizin döndüğünce açıklayalım.

SİİRTLİLER.NET

1.       Domuz Gribinin diğer griplerden farkı nedir?

Pandemi haline gelmesi yani çok hızlı yayılması, diğer griplerden daha güçlü değildir ama diğer griplerden çok daha hızlı yayılır. Diğer gripler 1 günde 50 kişiye bulaşırken, Domuz Gribi 1 günde 500-600 kişiye bulaşabilecek hıza çıkabilir. Bulaşma hızının yüksek olması bulaştığı insan sayısı ile aynı orantıda büyüdüğü için maalesef ölüm sayısı da artmaktadır.

 

2.       Domuz Gribi Aşısı olalım mı?

Domuz Gribinden korunmanın en etkili yöntemi aşı olmaktır. Dünya Sağlık Örgütü ve konunun uzmanı hekimlerin %99,9 nun görüşü de bu yöndedir. Hekim olarak biz ve 5 yaşındaki çocuğum aşı oldu fakat maalesef en az biz sağlık çalışanları kadar risk altında olan Öğretmen eşim henüz aşı olamadı, sabırsızlıkla bekliyor.

 

3.       Domuz Gribi aşısında “adjuvan madde” var deniliyor, bu nedir ve ne gibi yan etkileri vardır?

Adjuvan madde, alerjik reaksiyonlara, ateşe, baş ağrısı gibi yan etkilere sebep olan aşının gücünü artıran maddedir. Domuz Gribi aşısına konulan adjuvan maddenin 2 katı çocuklarımıza yapılan Hepatit B aşısında da var. Domuz Gribi aşısı için; diğer aşılara göre daha az ya da daha çok yan etkisi vardır denemez. Mevsimsel grip aşısından çok ta farklı bir aşı değildir ve dahi 2011 yılında normalde olduğumuz yıllık grip aşısının içine Domuz Gribi aşısı etken maddesi de ilave edilecektir.

 

4.       Domuz Gribini ya da herhangi virüs kaynaklı hastalığı tedavi eden ilaçlar var mıdır?

Şu anda “T….flu” piyasa isimli tek ilaç var. Bu en etkili ilaçtır ama viral hastalıklar için tamamen etkili bir ilaç olduğu söylenemez.

 

5.       Vücut direnci neden çok önemli?

Domuz Gribinde ölümlerin en sık sebebi Domuz Gribinin bizzat kendisi değil, Domuz Gribi vücut direncinin düşürdüğü sırada başka bir hastalığın sebep olduğu komplikasyonlardır. Zatürre, akciğre enfeksiyonu gibi hastalıkları olanların çok dikkat etmesi gerekir.

 

6.       Sadece Zivzik Narı ile korunabilir miyiz?

Sadece Zivzik Narı’yla korunmak tabiî ki imkansızdır. Zivzik Narı’nın tercih edilmesinin sebebi, vücut direncini artıran ve yan etkisi olmayan Allah’ın bize sunduğu son derece değerli meyvelerden biri olmasıdır. Zivzik Narı yerine kullanabileceğimiz kimyasal içerikli ilaçları hem Zivzik Narı kadar uzun süre kullanamayız hem de ekonomik açıdan ağrı gelir. Bitkisel tedavi ve korunma çözümlerini bugün Türkiye’de birçok kanser hastalığını tedavi eden Profesörler dahi kullanmaktadır. Örneğin Ginseng adıyla piyasada bulunan ve direnç artırıcı özelliği olan çayı kanser tedavisi gören hastalara tavsiye edilir. Bu bitkisel çözümün tavsiye edilmesindeki en önemli sebeplerden biri yan etkisinin olmamasıdır. Narın en güzel cinslerinden biri olan ve yöremizde yetişen Zivzik Narı tabii antibiyotik görevi gördüğü ve direnci artırdığı için tavsiye edilir. Zivzik Narı tek başına tedavi edici değil tedaviye yardımcı bir etkendir. Zivzik Narı tek başına koruyucu değil korumaya yardımcı en önemli etkenlerden biridir. Milyonlarca Liramız dış kaynaklı direnç artırıcı maddelere gideceğine, doğallığıyla çok daha üstün olan Zivzik Narı’na ve üreticisine gitmesi kimseyi rahatsız etmemeli. Yıllardır gözümüzün önünde duran ve doğal antibiyotik  olan Zivzik Narı’nın tüketilmesinden yöre insanı olan hiç kimsenin rahatsız olmaması gerekir diye düşünüyoruz. Biz evde hergün kişi başı 1 adet Zivzik Narı tüketiyoruz, size de özellikle sadece bu kış için değil tüm gelecekteki kışlarda da yemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

7.       Ukrayna’daki Domuz Gribi ölümlerinin çok olmasının nedeni nedir?

Dünya Sağlık Örgütü yönetimindeki Profesörlerin açıklaması, Ukrayna’daki ölümlerin sebebinin yeterince aşı olmamasından kaynaklandığı yönünde.

 

Uzm.Dr. Aylin TÜRKAY

 

SİİRTLİLER.NET

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!