1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Domuz Gribi için en iyi ilacı açıkladı
Domuz Gribi için en iyi ilacı açıkladı

Domuz Gribi için en iyi ilacı açıkladı

Siirtliler.Net’in kıymetli yazarlarından Uzm.Dr. Aylin TÜRKAY, Domuz Gribine yenik düşmemek için en iyi ilaçlardan birinin de Nar olduğunu belirtti.

A+A-

Aynı zamanda doğal bir ürün olan narın yan etkilerinin de kimyasal ilaçlar gibi olmamasının sağlıklı bir hayat için en doğru seçim olduğunu vurgulayan TÜRKAY, yakın çevresine de ısrarla narı tavsiye ettiğini söyledi.

GRİBİN EN İYİ İLACI: ZİVZİK NARI

                Grip şüphesiyle birçok hastanın tedavi olmak için başvurduğu Uzm.Dr.Aylin TÜRKAY’ın hastalara olan yaklaşımı ve tedavi sürecindeki titizliği sayesinde hastalarının gribi kısa zamanda atlattıkları gözleniyor.

                Uzman Dr. Aylin TÜRKAY, Siirt’te yeterince Dahiliye uzmanın olmasının Siirt için katma değer olduğunu, ayrıca Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve İntaniye Uzmanı meslektaşlarıyla da koordineli çalışarak Siirt’te Domuz Gribi Salgınına karşı iyi bir savaş verdiklerini belirtti.

SİİRTLİLER.NET

Narın Tıbbi kullanımı ve sağlığa faydaları

100ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16’sını karşılar. Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içerir. Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılmaktadır. Çünkü nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermemektedir.

Uzm.Dr.Aylin TürkayNar meyvesinin kabuğu, ishale karşı (% 15lik) çay halinde kullanılabilir. Nar, çarpıntıya iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir. Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır. Bu yüzden veteriner hekimliğinde özellikle sığırlardaki tenyalara karşı kullanılır. Yalnız zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kullanılır. Nardaki tanen maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır. Nar tohumu yağının, östrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Son zamanlarda, nar suyunun prostat kanseriyle mücadele etmede kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmaktadır.

Narın Faydaları:

  • Tatlı narın mizacı sıcak ve rutubetlidir, mide için gayet iyi gelir. Kendisinde hafif kabızlık yapıcı özellik bulunması sebebiyle de mideyi takviye eder.
  • Boğaz, göğüs ve akciğer için faydalıdır, öksürüğe gayet iyi gelmektedir.
  • Nar suyu bağırsakları yumuşatıcı olup az da olsa vücuda kıymetli gıda vermektedir.
  • İnce ve şeffaf olduğu için çabuk çözülür ve mi­dede hafif bir hararet ve gaz meydana getirir,  ateşli has­talara iyi gelmez.
  • Enteresan bir özelliği de ekmek ile birlikte ye­nildiği zaman, onu midede çabucak bozulmaktan korur.
  • Ekşi nar’ın mizacı soğuk ve kuru olup hafif ka­bızlık yapar. Mide iltihabına karşı faydalıdır. Nite­kim Hz. Ali (s.a.)“Narı etli kısmı ile birlikte yiyiniz! Zira nar mi­deyi tabaklayıp temizler” demiştir.
  • Safrayı teskin eder, ishali keser kusmayı da en­geller. Vücuttaki artık maddeleri yumuşatır, karaci­ğerdeki harareti söndürür, organları kuvvetlendirir.
  • Safradan meydana gelen kalp çarpıntısına, kalpte ve mide gazında meydana gelen ağrılara kar­şı da faydalıdır.

Bu haber toplam 2761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!