1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Doğanın En Güzel Keşfi, Mucizevi Şifa Ceviz
Doğanın En Güzel Keşfi, Mucizevi Şifa Ceviz

Doğanın En Güzel Keşfi, Mucizevi Şifa Ceviz

Siirt Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Konferans Salonunda “Doğanın En Güzel Keşfi, Mucizevi Şifa Ceviz” konulu panel gerçekleştirildi.

A+A-

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Koray ÖZRENk’in yaptığı panelin konukları; Türkiye’de ve dünyada cevizin babası olarak bilinen emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Turan KARADENİZ’di.

Panelde, Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN, cevizin besin değeri, insan sağlığı bakımından öneminden ve cevizi neden tüketmemiz gerektiğinden bahsetti. Renkli kişiliğiyle panele renk katan Prof. Dr. Mehmet ŞEN, cevizin yağ ve protein değerinin yaklaşık %80 olduğunu, içerdiği yüksek oranda doymamış yağ asitleri ile kalp damar hastalıkları ve zararlı kolesterolün düşürülmesinde oldukça etkili olduğunu, ayrıca beyin ve sinir sistemi üzerinde de birçok olumlu etkisinin olduğunu ifade etti. Bunların dışında günde en az 30 gr ceviz yenmesinin sağlık bakımından çok faydalı olacağından bahseden Şen,  Ceviz ye sağlıklı yaşa sloganı ile katılımcılara güzel bir mesaj vererek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Turan KARADENİZ ise, Modern ceviz yetiştiriciliği hakkında pratik bilgiler vererek cevizin ekonomik boyutundan söz etti. Prof. Dr. KARADENİZ, ceviz yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlar ve yanlış uygulamalar hakkında bilinmeyenleri anlattı. Ayrıca cevizi maalesef ithal ettiğimizi ve günümüzün yükselen değeri cevizin Siirt’te de yetişebileceğini ifade ederek üreticilerin cevize ilgisinin artması gerektiğini vurguladı. Panelin sonunda ise moderatör Doç Dr. Koray ÖZRENK, panelin çıktıları olarak, cevizin bilinmeyenlerinin paylaşıldığını, bilinen birçok konunu ise güncellendiğini, ayrıca gerek ekonomik getirisi, gerekse de pazar değeri bakımından Siirt’tin tarım deseninde cevizin mutlaka olması gerektiğinin ortaya çıktığını belirtti. Panel plaket töreni ve kokteyl ile sona erdi.

Bu haber toplam 2007 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!