1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Diyarbakır Ulu Cami’de hutbede çatışmalara tepki
Diyarbakır Ulu Cami’de hutbede çatışmalara tepki

Diyarbakır Ulu Cami’de hutbede çatışmalara tepki

Diyarbakır Ulu Cami’de kılınan Cuma namazında cami İmamı Osman Yağmur hoca, son dönemlerde yaşanan çatışmalı ortama ve çukur kazanlara tepki gösterdi.

A+A-

Diyarbakır Sur’daki Gazi Caddesinde kaldırılan sokağa çıkma yasağının ardından ilk Cuma namazı kılındı. Vatandaşlar yoğun kar yağışına rağmen İslam dünyasının 5.Harem-i Şerifi olan Ulu Cami’ye giderek Cuma namazını kıldı.

Cami İmamı Osman Yağmur hoca, verdiği Cuma hutbesinde çatışmalı ortama değinerek PKK’nın camilere saldırısına, çukur kazmasına tepki göstererek çıkarılmak istenen kaosa dikkat çekti.

Diyarbakır’ın maneviyat şehri olduğuna dikkat çeken Yağmur, “Diyarbakır medeniyetiyle, kültürüyle ve maneviyatıyla meşhurdur. Diyarbakır ashabın kentidir. Diyarbakır surlarıyla, ulu camisiyle, yüzlerce ashabıyla, on gözlü köprüsüyle, kolu kanadı kırılmış ciğeri dağlanmış Kurrşunlu camisiyle ve daha sayamadığımız onlarca medeniyetin tarihi olan bir kenttir. Diyarbakır’a karşı bir çekememezlik var. Oyun büyük olduğu için seni dünya kamuoyuna karşı kötü tanıtıyorlar.” Dedi.

Osman Yağmur hoca hutbesinin devamında şunları söyledi: “Sokağa çıkma yasağı ilan edilerek insanların ne derece mağdur edildiğini biliyor muyuz? İnsanların üzerinde mahalle ortamına gaz atarak insanlığın nasıl mağdur edildiğini biliyor musunuz? Hendekler kazılarak, milletin maddi ve manevi olarak nasıl zarara uğratıldığının farkındamıyız? Millete kepenkler kapattırarak şu memleketin ve şehrin zarara uğratıldığını farkındamıyız? Rabbim bu memleketteki bütün terör olaylarını yok etsin. Roboski’de 34 kişiyi öldüren terörü de yok etsin.” 

Bu haber toplam 2690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!