1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyanet Başkanı “İnsanı öldürürler insanlığı değil”
Diyanet Başkanı “İnsanı öldürürler insanlığı değil”

Diyanet Başkanı “İnsanı öldürürler insanlığı değil”

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, “İnsanı öldürebilirler ama bu ülkede insanlığı öldüremezler”

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Siirt’e gelerek çeşitli temaslarda bulundu. İl Müftüsü Faruk Arvas ve beraberindeki heyetle birlikte, Siirt Valisi Musa Çolak’ ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Siirt Milletvekili Osman Ören de hazır bulundu.

PROF.DR.GÖRMEZ: "SİİRT İSLAM MEDENİYETİNE KATKI SUNDU"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Valilik ziyaretinde son günlerde ülke gündemini meşgul terör saldırılarıyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kim ne derse desin, insanı öldürebilirler ama bu ülkede insanlığı öldüremezler. İnsanlık daime kazanacaktır.13-14 yaşında Siirt’e uğramıştım. Siirt alimler ve fazıl insanlar yetiştiren bir şehirdir. Şehrin İslam medeniyetine çok büyük katkıları oldu.” dedi.

VALİ ÇOLAK: "SİİRT ÜÇ DİN, ÜÇ DİL VE ÜÇ FARKLI KÜLTÜRE SAHİP"

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Musa Çolak “Siirt; üç dinin, üç dilin,  üç farklı kültürün bin yıldan beri barış, kardeşlik ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir kültür ve medeniyet şehridir. Sayın  Diyanet İşleri Başkanı Görmez’i ilimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Siirt pek çok bakımdan zengin bir mirasa sahiptir. Bunlardan en önemlisi de yüzyıllardır farklılıkların barış ve hoşgörü içinde yaşadığı bir kenttir. Ortak inanç, kültür ve tarihi bağlara sahip olduğumuz şirin ilimizde, bölücü terör örgütü tarafından son günlerde gerek sivil vatandaşlarımıza gerekse kahraman güvenlik kuvvetlerimize yapmış olduğu hain saldırılar, barış ve kardeşlik içinde yaşayan halkımıza bir zülümdür, teröre karşı Siirt halkı ile birlikte mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.” diye konuştu.

TERÖR MAĞDURU AİLELER ZİYARET EDİLDİ

Prof.Dr.Görmez, daha sonra Siirt’te terör saldırısında hayatını kaybeden genç kızların evlerine giderek taziye ziyaretinde bulundu. Ziyarette okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Başkan Görmez tarafından dua okundu. Dua sırasında “Allahım kardeşliğimizi daim eyle” diyen Görmez, duadan sonra “Bizleri kardeş yapan bir inancın mensuplarıyız. 3 asırdır bu topraklarda kardeşliğimizi inşa ettik. Bu tür cinayetleri görmekten üzüntü duyuyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Bu haber toplam 2134 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!