1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Diriliş Buluşmaları Malatya'da gerçekleştirildi
Diriliş Buluşmaları Malatya'da gerçekleştirildi

Diriliş Buluşmaları Malatya'da gerçekleştirildi

İHH ile birlikte çeşitli sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen ve ilkinin Kayseri’de gerçekleştiği Diriliş Buluşmaları’nın ikincisi 20 Kasım 2015’te Malatya’da geniş bir katılımla gerçekleşti.

A+A-

İHH ile birlikte çeşitli sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen ve ilkinin Kayseri’de gerçekleştiği Diriliş Buluşmaları’nın ikincisi 20 Kasım 2015’te Malatya’da Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda geniş bir katılımla gerçekleşti.

12 Haziran 2015’te birincisi Kayseri’de düzenlenen “Diriliş Buluşmaları” adlı konferanslar serisinin ikincisi 20 Kasım 2015’te Malatya’da düzenlendi.

İnsani Yardım Vakfı (İHH), Sahn-ı Seman İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi, Sosyal Doku Vakfı, Siyer Vakfı, İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) işbirliğiyle Türkiye’nin 12 şehrinde düzenlenmesi planlanan konferans serisi “Diriliş Buluşmaları” adıyla gerçekleşiyor. 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

5 farklı İslam aliminin, her ay bir şehirde buluşarak belirlenecek konularda ortak mesajlar verilecek olan konferanslar serisi kendi alanında bir ilki oluşturuyor. Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunun ön planda tutulduğu etkinlikte Ümmet birlikteliğinin tesisine de vurgu yapılıyor.

İHH başkanı Bülent Yıldırım’ın yanısıra konferanslarda Ebubekir Sifil, Nurettin Yıldız, Abdulmetin Balkanlıoğlu, İhsan Şenocak ve Muhammed Emin Yıldırım gibi birbirinden değerli İslam alimleri konuşmacı olarak katılıyor. 

KUDÜS’TEN CANLI YAYINDA KONUK OLDU

Malatya’da düzenlenen ve oldukça geniş bir katılımın sağlandığı 2.Diriliş Buluşmaları programına, Kudüs’te bulunduğu için iştirak edemeyen Abdulmetin Balkanlıoğlu hoca bir sürpriz yaparak konferansa canlı yayın bağlantısıyla Kudüs’ten katıldı.

MALATYA DİRİLİŞ BULUŞMALARI'NDA ÖNEMLİ KONULARA TEMAS EDİLDİ

Konferansta konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Bizler yeni bir diriliş, yeni bir nefes için, gerekirse canımızı Şam’a adayabilmek düşüncesiyle bir araya geldik” dedi. 

İHH İnsani Yardım Vakfı, Sahn-ı Seman İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi, Sosyal Doku Vakfı, Siyer Vakfı, İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi'nin (İFAM) işbirliğiyle organize edilen 'Diriliş Buluşmaları' konferans serisinin ikincisi Malatya Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı.

Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, birlik, beraberlik ve kardeşliğin önemini vurgulayarak, “Bizler alimlerimize güveniyoruz, insanlarımıza güveniyoruz. Hangi mektepten, hangi mezhepten olursa olsun bu alimlerimiz bir araya gelip halkı da arkasına alarak Allah'ın izniyle Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için Kudüs'e gidecek yolu açar inşallah diyoruz. Onun için bu hocalarımızdan rica ettik. Bu halkın önüne birlik ve beraberlik içerisinde aynı hedefler doğrultusunda olduğumuzu gösterin dedik. Allah kendilerinden razı olsun” diye konuştu.

BÜLENT YILDIRIM: “NE YAZIK Kİ ŞAM’DA ÖLÜYORUZ”

Uzun yıllardır sohbet halkalarında yer aldığını ifade eden Yıldırım, “Burada iyi niyetle yola çıktık, çok değerli hocalarımızla bir araya geldik, çok uzun yıllardır gençliğimizden bugüne kadar sohbet halkalarında bulunduk, bugün ise bu sohbetler artık spor salonlarında yapılır, televizyonlarda naklen verilir hale geldi. Şimdi bakın bu salonu dolduran sizler en az hocalarımız kadar bütün dünyada seyredenlere umut veriyorsunuz. Allah sizlerden razı olsun. Genç iken konuştuğumuz her şeyi bugün yaşıyoruz. Ne yazık ki Şam’da ölüyoruz, Bağdat’ta sürünüyoruz, dünyanın her tarafından ya göç ediyoruz ya ölüyoruz, yeni bir diriliş yeni bir nefes için birbirimizden farkımızın olduğunu söyleyerek nefesimizden bir parçayı Kudüs’e verebilmek, gerekirse malımızı, canımızı Şam’a adayabilmek düşüncesiyle bir araya geldik. Bakın Müslüman Müslümanın kardeşidir ve Yüce Allah bizi, bizden yardım bekleyen çocukları, kadınlarımızı kurtaracak kadar dost eyler inşallah. Hep beraber Kudüs’te, özgürce Mescid-i Aksa’da namaz kılarız inşallah” şeklinde konuştu.


KESKİN: "50 YILDIR FİLİSTİN SÖZÜNÜ İŞİTİYORUZ"

Malatya’nın kanaat önderlerinden Ramazan Keskin de konuşmasında, 50 yıldır Filistin sözünü işittiğini ve 47 senedir Filistin için bir bütün olarak haykırdıklarını ifade etti. Keskin, “Ben inanıyorum ki sizdeki bu cesaret Mescid-i Aksa’yı da, Mescid-i Haram’ı da, Emeviye Camii’ni de, Bağdat’ı da kurtaracaktır” dedi. İlahiyatçı yazar Mehmet Alptekin de konuşmasında, alimlerin bozulmaması gerektiğine değindi. Altepkin, “Alimler, İslam’ı ve İ’la-yı Kelimetullah’ı dünyaya hakim kılmak göreviyle yaşamak zorundadırlar. Alimler bozulursa emirler bozulur, emirler bozulursa halk da bozulur” ifadelerini kullandı.


BALKANLIOĞLU: "MESCİD-İ AKSA MÜBAREK KILINMIŞTIR"

Kudüs’ten programa canlı olarak bağlanan Abdülmetin Balkanlıoğlu da, “Ümmeti Muhammed’in kanayan yaralarından birisi olan Mescid-i Aksa’dan hepinizi selamlıyorum. İsra Suresi’nde de belirtildiği üzere Mescid-i Aksa mübarek kılınmıştır. Mescid-i Aksa bir imân sorunudur. Ey Müslümanlar zalimleri asla mutlu etmeyin! Müslümanları mutlu edin!” diye konuştu.


ŞENOCAK: "EY AMERİKA SEN YIKILACAKSIN"

İFAM bünyesinde İslami eğitim faaliyetlerini sürdüren İhsan Şenocak ise, "Kudüs sokaklarında yalnız başına direnen kadınlar diyor ki Allah var" diyerek konuşmasına başladı. Şenocak, “Ey Amerika! Sen Özgürlük Anıtı’nı dikiyor; ama dünyaya köleliği taşıyorsun. Yıkılacaksın! Ey Mus’ab'ın (r.a.) kardeşleri; ırkçılık yapan kim olursa olsun, hangi ırk olursa olsun bu ümmeti böldürmeyeceksiniz. Eğer siz Hz. Ömer (r.a.), Hz. Ebu Ubade (r.a.) olmayı göze alırsanız Kudüs’ün orduları sizin olduğunuz yerde kurulacak, buradan gidecek” ifadelerini kullandı.


YILDIZ: "BİZ ÜMMET-İ MUHAMMED’İZ"

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız ise, “Dinimiz birdir, milletimiz İslam’dır. Müminler olarak buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. Biz biriz, biz ümmet-i Muhammed’iz. Medine’de yaşasak bile içimizden münafık çıkabilir, ama Mekke’nin fethini engellemeyecektir. Ümmet-i Muhammed’in başına örülmüş çoraplar Yahudilerin, Hıristiyanların başına örülse idi dünyada onlardan bir tane kalmazdı” şeklinde konuştu.


YILDIRIM: "KUDÜS’ÜN YOLU YENİDEN AÇILACAK"

Siyer Vakfı bünyesinde Siret-i Resul ve Sünnet araştırmalarını sürdüren Muhammed Emin Yıldırım da konuşmasında şunları söyledi:

“Yarın tarih bizim arkamızdan konuşacaksa ne büyük şereftir 'yaşadığı zamanlarda imanının bedelinin ödendi' denmesi. Dünyanın evladı değil ahiretin evladı olmuş bir avuç insana ihtiyaç var, bunu yapabilirsek yeniden Selahaddin’ler yetişecek. Camilerimizi mahzun bırakmadığımız gün Kudüs’ün yolu yeniden açılacak bize, buna inanalım. Hz. Muhammed’in gemisinde olmak bu cihanı saadete eriştirecek, bizi o selamet yurduna eriştirecektir.”


ÜÇÜNCÜ BULUŞMA ADANA’DA

Diriliş Buluşmaları konferanslarının üçüncüsü Aralık ayında Adana’da düzenlenecek.

dirilis-bulusmalari.jpg

dirilisbulusmalari1.jpgdirilisbulusmalari2.jpgdirilisbulusmalari4.jpgdirilisbulusmalari3.jpg

Bu haber toplam 2148 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!