1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Devletin zirvesi Siirt'teydi
Devletin zirvesi Siirt'teydi

Devletin zirvesi Siirt'teydi

19 Mayıs, Siirt için önemli bir gün oldu. Bayram coşkusunu yaşayan Siirtliler, hem devletin zirvesini ağırladı hem de yeni bir baraja sahip oldu.

A+A-

Alkumru Barajı’nın açılışı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te buluştu.

Siirt’te Botan Çayı üzerindeki Alkumru Barajı bölge için çok önemli bir dönemin başlangıcı olacak. Yılda yaklaşık bir milyar kilovat saat enerji üretecek olan baraj, bin 500 kişiye de istihdam sağladı. 465 milyon dolara mal olan barajın açılışı için devletin zirvesi de Siirt’teydi.

Alkumru Barajı’nın açılışı ile birlikte 31 farklı projenin de temeli atıldı.

“TÜRKİYE 2015'E KADAR BU BÜYÜK PROJELERİ BİTİRMELİ”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül temel atma töreninde projeler hakkındaki düşüncelerini “Türkiye'nin 2015'e kadar bu büyük projeleri bitirmesi lazım. Birçok politik ve diğer faktörler yapımını zorluyor, dünya değişiyor. Önceliğimizi bütün bunlara vermemiz gerekiyor. Başta 'Ilısu' olmak üzere bütün tesislerimizi bitirmemiz gerekiyor” sözleriyle ifade etti.

devlet zirvesi siirtte

“ŞİMDİ 'SU AKAR TÜRK YAPAR' DİYORUZ”

Baraj açılışına Başbakan Erdoğan da katıldı.

Erdoğan yaptığı konuşmada, “Gerçekten bugün bir başka mutluluğun içerisindeyim. Bir taraftan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, bir taraftan da kısa bir süre önce ziyaret ettiğim dev barajın açılışında bulunmak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Yıllar yılı bu ülkede şu konuşuldu. Bize fıkra olarak anlatıldı. 'Su akar, Türk bakar.' Bunu kapattık. Şimdi 'Su akar Türk yapar' diyoruz” dedi.

Botan Nehri'nin geçtiği Siirt, Şırnak ve Mardin’de toplam 16 baraj yapılacak.

Bu barajların tamamlanması ile Botan Nehri’nin her bir damlası paraya dönüşerek ülke ekonomisine önemli miktarda katkı sağlayacak.

Bu haber toplam 4313 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!