1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Dershanenin SODES yolsuzluğu
Dershanenin SODES yolsuzluğu

Dershanenin SODES yolsuzluğu

Geçmiş yıllarda SODES kapsamında dershanelere yapılan yüklü miktarlarda ödeneklerde yolsuzluklar ortaya çıktı.

A+A-

Bir gazetenin geçen sene (14 Eylül 2014) “Casus denilen polislerin eğitim seferberliği” haberinde paralel yapı polisleri kamuoyunda “eğitim sevdalısı” gibi gösterilmeye çalışılmıştı. Casusluk iddialarıyla tutuklanan polislerin kendi ceplerinden 2010 yılında Diyarbakır’da 500 çocuğun her türlü eğitim masraflarını karşıladıkları ileri sürülmüştü.

KOM’DAN KAÇMADI

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri bir internet sitesinde çıkan haberi inceledi ve haberin gerçeği yansıtmayıp işin içerisinde SODES yolsuzluğu olduğunu ortaya çıkardı.

İHALE İÇİN DERSHANE KURMUŞLAR

Polislerin kendi bütçeleriyle 500 çocuğun eğitim masraflarını karşılanmadığı, 2009 yılında SODES kapsamında 500 bin lira bütçeyle ve 500 öğrencinin kişisel katkılarıyla SBS’ye hazırlanması amacıyla bir dershaneye ihale verildi. 


"Yapılan ihalenin Kamu İhale Kanunu'na aykırı olarak yapıldığı, belirtilen şartların yerine getirilmediği,SBS eğitimi vermesi için anlaşılan dershanenin ihale tarihinden önce faaliyet göstermediği ve söz konusu dershane ihaleyi alıp SODES projeleri uygulandıktan sonra 2012 yılında kapandığı tespit edilmesi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilerek soruşturma başlatılmıştır." 

11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Açıklamada, soruşturma kapsamında Diyarbakır, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Osmaniye ve Niğde'de eş zamanlı operasyonda, "İhaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak ve görevi kötüye kullanmak" suçlarını işledikleri gerekçesiyle 11 kişinin yakalandığı, firari bir şahsın yakalanmasına da çalışıldığı belirtildi.

SİİRT’TE OPERASYON YAPILACAK MI?

Öte yandan SODES kapsamında geçmiş tarihlerde dershanelere yönelik yapılan ihalelerde de dönem dönem çeşitli usulsüzlüklerin meydana geldiği iddia edilmiş ancak paralel yapının güçlü olduğu dönemde bu iddiaların üzeri örtülmüştü. 

Bu haber toplam 3898 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!