1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dershanelerin önemini sorup, soruşturduk
Dershanelerin önemini sorup, soruşturduk

Dershanelerin önemini sorup, soruşturduk

Okumuşlara sorduk. "Dershanenin önemi nedir, öğrenciyken gittiniz mi, dershane şart mı?" diye... İşte küçük bir Siirt Meydanı araştırmamız.

A+A-

Remziye ELMA (Hemşire – Devlet Hastanesi)

Siirtliler.Net – Dershaneler hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz. Sizce dershaneler gerekli mi?

Remziye ELMA – Tabii ki gerekli bu eğitim öğretim sisteminde çocukların başka bir remziye elmaşansı yok. Eğitim sistemimiz o kadar kötü ki yeni nesil nerdeyse hiçbir şey öğrenmeden ortaokuldan bile mezun olup çıkıyor. Bu ders geçme sistemi ile bir öğrencinin bırakın sınav kazanmasını doğru dürüst eğitim alması bile mümkün değil.

Siirtliler.Net – Siz dershaneye gittiniz mi?

Remziye ELMA – Ben çok çocuklu bir ailenin çocuğuydum ve imkânlarımız elvermediği için gidemedim ama kardeşlerim gitti ve iyi de oldu.

Siirtliler.Net – Dershaneye gitmediniz ama şu anda bir meslek sahibisiniz ve bunu da oldukça başarılı bir şekilde icra ediyorsunuz.

Remziye ELMA- Evet, bir mesleğim var çünkü ben sağlık meslek lisesi çıkışlıyım ve üniversiteyi dışarıdan bitirdim. İmkanım olsaydı kesinlikle dershaneye giderdim. Eğitim sistemimizin derhal değişmesini ve eğitimin öğrencileri sınava değil hayata hazırlamasını isterim.

Siirtliler.Net – Teşekkür ederiz.

Aydan ETE ( Doktor Sekreteri – Hayat Hastanesi)

Siirtliler.Net – Siz üniversite sınavını kazanamadınız ve liseyi bitirdikten sonra hemen iş hayatına atıldınız, çalıştığınız hastanenin de en başarılı sekreterlerindensiniz. Üniversite sınavından önce dershaneye gidebildiniz mi?aydan ete

Aydan ETE – Hayır gidemedim.

Siirtliler.Net – Gidebilseydiniz kazanabilir miydiniz?

Aydan ETE – Kesinlikle kazanırdım. Dershanedeki çalışma ortamı maalesef okulda yoktu ve üniversitenin önemini kavrayamadık.

Siirtliler.Net – Arkadaşlarınız üniversiteyi kazandığında neler hissetiniz?

Aydan ETE – Aslında işte o zaman üniversitenin önemini kavradım ve hırs oldu ve şu anda hem çalışıp hem de Anadolu Üniversitesinde okuyorum. Belki de sadece dershane etken değildir kazanamamamda, belki uygun çalışma ortamım olsaydı ve gerekli bilgiler tam olarak verilseydi tek başıma da kazanabilirdim ama dershaneyle kesin kazanırdım.

Siirtliler.Net – Teşekkürler.

Hasan Hayri KAPLAN ( Uzman Doktor – Kulak Burun Boğaz)

Siirtliler.Net – Sizin dershaneler hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz, siz dershaneye gittiniz mi?

Hasan Hayri KAPLAN – Evet gittim.

hasan hayri kaplanSiirtliler.Net – Dershane olmadan üniversiteyi kazanabilir miydiniz?

Hasan Hayri KAPLAN – Tabii kazanırdım ama dershanelerin etkisini de unutmamak gerek. Eğitim sistemimizin bozukluğu dershanelere bizleri mecbur ediyor.

Siirtliler.Net – Eğitim sisteminin bozukluğunun sizce ana nedenleri nelerdir?

Hasan Hayri KAPLAN – Bu eğitim sistemi ile bir yere varılamadığı açık. Eğer doğru bir sistem ise neden dershaneler var, neden devlet vermek zorunda olduğu eğitim ve öğretimi elde edebilmemiz için bize para harcattırıyor? Ya hiç para harcamayalım ya da devlet bıraksın eğitim tamamen özelleşsin. Milli Eğitim Bakanlığı sadece denetçi olsun uygulayıcılar özel sektörden olsun, çünkü yıllardır tecrübe edindiğimiz şey devlet okul sisteminin bunu başaramadığıdır. Çocukları hayata hazırlayan bir sistem yerine 3 saatlik 4 saatlik bir sınava hazırlamak kesinlikle adil değil. Lise son sınıfların okula gitmeleri çok saçma çünkü zaten onlar okuldan çok dershanelerden öğreniyorlar öğreneceklerini; o halde okullar ne işe yarıyor? Ben çocuğumu devlet okuluna göndermeyeceğim 40- 50 kişilik sınıflarda benim çocuğuma ne verilebilir ki, çocuğumu özel okula göndereceğim ve mecburen dershaneye de.

Siirtliler.Net – Teşekkür ederiz.

Güngör GÜL ( Uzman Doktor – Genel Cerrahi)

Siirtliler.Net – Sizce Dershaneler gerekli mi? Siz üniversiteye hazırlanırken dershaneye gittiniz mi?

Güngör GÜL – Bence gerekli ve evet ben de dershaneye gittim ve faydasını gördüm. güngör gülDershane olmadan kazanabileceğimi de sanmıyorum. Benim okuduğum yıllarda zaten dershane üniversite sınavı için olmazsa olmazlardandı.

Siirtliler.Net – Sizce eğitim sistemimizin durumu nedir?

Güngör GÜL – Her sene eğitim sistemimizde bir şeyler değişiyor, çocuklar yap boz tahtası üzerinde eğitim görüyor. Günümüz çocuklarına acımamak elde değil ama yine de bir şekilde başarıyorlar. Eğitim sistemimizi yenilemek gerekiyor ama bunu oradan buradan alınan modellerle değil kendimize has modellerle yapmalıyız. Alman eğitim sisteminde bir öğrencinin makine mühendisi olacağı neredeyse ortaokulda belli oluyor ama bu uygulamayı siz Türkiye’de çok zor yerleştirebilirsiniz. Türkiye şartlarını göz önünde bulundurarak sistem geliştirilmeli.

Siirtliler.Net – Siz çocuğunuzu dershaneye gönderir misiniz?

Güngör GÜL – Göndermek zorundayım ama bana göndermek istemem. Düşünsenize bir çocuk neredeyse ilkokul 5. Sınıftan sonra dershane ortamına girmek ve sınav maratonuna alışmak zorunda. Bir çocuğun hayatının en güzel yılları hep yarış halinde geçiyor ve bu çocuk daha sonra toplumda sağlıklı bir şekilde nasıl yer bulacak?

Siirtliler.Net – Teşekkürler.

Cafer ORHAN (Uzman Doktor – Ortopedi)

Siirtliler.Net – Sizin dershaneler hakkındaki görüşlerinizi merak ediyoruz, dershaneler hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Cafer ORHAN – Ben Güneydoğuda okuduğum için özellikle bu yörenin eğitim öğretim sıkıntıları ile tahsil görmek zorundaydım. Bizim zamanımızda lisede derslerin çoğu boş geçiyor boş geçmeyen derslere de o dersin uzmanı olmayan öğretmenler giriyordu. Bizim başarılı olmamız için tüm kapılar kapalıydı. Daha sonraki yıllarda anladım ki bu sorun sadece Güneydoğunun değil aslında tüm Türkiye’nin ortak sorunuydu. Öğretmen eksikliği bence eğitimin en önemli sorunu. Dershaneler olmasa bugün cafer orhanmeslek sahibi olan kişilerin belki de yarısı işsizler ordusuna katılmış olurdu.

Siirtliler.Net – Siz dershaneye gittiniz eğer gitmeseydiniz üniversiteyi kazanabilir miydiniz?

Cafer ORHAN – Kesinlikle kazanamazdım çünkü lisede ben hiçbir şey öğrenemedim ne öğrendiysem dershanede öğrendim.

Siirtliler.Net – Sizce sınavla eğitim kazanma doğru bir yöntem mi?

Cafer ORHAN – Kesinlikle değil öğrencilere bir nevi işkence yapılıyor.

Siirtliler.Net – Çocuğunuzu dershaneye gönderiyor musunuz?

Cafer ORHAN – Göndermek zorundayım ve çocuğumun eğitimi için çok ciddi paralar harcamak zorunda kalıyorum.

Siirtliler.Net – Teşekkürler.

Tayfun ÖZSEVER (Doktor – Başhekim)

Siirtliler.Net – Siz eğitim en çok önem verildiği bir şehir olan İzmir’den gtayfun özsevereldiniz. İzmir gibi bir şehirde dershanecilik ve eğitim sistemi nasıl?

Tayfun ÖZDEMİR – Aslında İzmir’de de aynı burada olduğu gibi sorunlar yaşanıyor belki daha az ama aynı sorunlar. Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü mezunu kızımı İzmir Türk Koleji gibi çok saygın bir okulda okuttum ama inanır mısınız öyle bir okulda bile bazen dersler boş geçiyordu. Ben de kızımı her veli gibi üniversite öncesi dershaneye yolladım. Dershanelerde sadece sınavla ilgili bilgiler veriliyor, öğrenciler hayata veya üniversiteye değil sadece ve sadece sınava hazırlanıyorlar. Bu sorun aslında Türkiye için yeni değil düşünün bir kere ben 1972 yılında üniversiteye hazırlanırken de dershaneler vardı, şimdi ise dershanesiz neredeyse bırakın illeri ilçeler dahi yok.

Siirtliler.Net – Teşekkürler.

Abdurrahman BATUR  (Elektrik Mühendisi)

Siirtliler.Net – Eruh Lisesinden mezun biri olarak ne gibi sıkıntılar çektiniz ve dershanelerin sizin hayatınızdaki rolü nedir?

abdurrahman baturAbdurrahman BATUR – Eruh’ta okurken derslerimize kimler girmedi ki? Trafik polisinden tutunda, bir sürü dersle alakası olmayan devlet memurları, memur eşleri. Bizim hiçbir zaman tam olarak branş öğretmenlerimiz olmadı. Derslerimiz ya boş geçti ya da dersle alakası olmayanlar dersimize girdi. Lisede biz bir şey öğrenemedik. Liseden sonra Van ve Ankara’da dershaneye gitmeseydim şu andaki mesleğimi elde edemezdim ne öğrendiysem dershanede öğrendim.

Siirtliler.Net – Eğitim sistemimizdeki sorun nedir sizce?

Abdurrahman BATUR – Eğitim sistemindeki sorun müfredata uyulmaması, yani sınavlarla müfredat arasında ciddi farklılıkların olması. Okuldaki şartlar normal hale getirilse aslında dershanelere ihtiyaç olmaz ama okullar maalesef müfredatı tam olarak uygulamıyor ve sınavlarda müfredat dışı bir sürü konu ile öğrencileri hep zora sokuyor. Bu sistemle ülkemizdeki eğitim sorunları asla çözüme kavuşmaz. Öğretmen eksikliği giderilmezse dershaneler daha da çoğalacaktır. Ben dershaneye gittim ve istikbalimi elde ettim, çocuğuma da dershaneye göndermek zorunda olduğumu biliyorum.

Siirtliler.Net – Teşekkür ederiz.

Emin AYDIN ( İş adamı – Veli )

Siirtliler.Net – Siz çocuğunuzu dershaneye gönderiyor musunuz? Neden?

Emin AYDIN – Evet gönderiyorum ve göndermek zorundayım çünkü 40 – 50 çocuğun aynı sınıfta eğitim öğretim aldığı bir sistemde bir veli olarak endişeler taşıyorum.

Siirtliler.Net – Dershanelerin okullardan farkı nedir?emin aydın

Emin AYDIN – Bir kere çocuğum 15 kişilik sınıflarda ders görüyor, sonra kaliteli bir rehberlik hizmeti alıyor.

Siirtliler.Net – Yani sizce başarılı bir okul yok mu?

Emin AYDIN – Var ama öğretmen faktörü çok önemli mesela Alpaslan İlköğretim okulunda çok başarılı öğretmenler var. Sadece okulla bitmiyor aynı zamanda ve hatta bence her şeyden önce öğretmeni bulmanız gerekiyor. Tabii bu sadece ilköğretimin ilk kademesi için geçerli ama ilköğretimin ilk kademesi bence öğretim sürecinin temeli, siz temeli sağlam atarsanız bina da sağlam olur.

Siirtliler.Net – Dershaneler tam anlamıyla doğru eğitim öğretim veriyor mu?

Emin AYDIN – Hayır vermiyor. Reklam peşinde olan bazı dershaneler veliler tarafından sevilmiyor. Dershanelerin öğrencileri sınıflara ayırması ise bence pedagojik açıdan doğru değil, çocukları daha bu yaşta sözde başarılarına göre sınıflara ayırmak ileride ciddi travmalara sebep olabilir.

Siirtliler.Net – Sizce hangi dershaneler iyi?

Emin AYDIN – Dershanelerin hepsi iyidir belki ama şu anda Siirt’te dershaneler sınavlara göre başarı gösteriyor ve adeta sınavlara göre branşlaşmışlar.  A dershanesi KPSS de, B dershanesi, LYS de, C dershanesi SBS de vb…

Siirtliler.Net – Teşekkür ederiz.

Ali İhsan AYDIN (Elektrik Mühendisi) 

Siirtliler.Net – Dershaneler hakkında ne düşünüyorsunuz ve siz üniversite için dershaneye gittiniz mi?

ali ihsan aydınAli İhsan AYDIN – Evet dershaneye gittim ama dershaneye ihtiyacım olduğu için değil dershane beni reklam amaçlı kullanmak için aldı. Benim dershaneye ihtiyacım yoktu.

Siirtliler.Net – Yani siz dershaneye gitmeseydiniz de kazanırdınız öyle mi?

Ali İhsan AYDIN – Evet kazanırdım. Siz de biliyorsunuz ki bugün birçok dershane bazı öğrencileri sadece reklam amaçlı alıyor hatta üste para veriyorlar, bunlar bilinmeyen şeyler değil, iyi mi yapıyorlar kötü mü yapıyorlar bilemem ama yapıyorlar. Başarılı olan öğrenciye destek oluyorlar gibi görünüyor ve bence bu güzel bir davranış.

Siirtliler.Net – Siz çocuğunuzu dershaneye gönderecek misiniz?

Ali İhsan AYDIN – Evet göndereceğim. Bazı okullar var dershaneye ihtiyaç duymanıza engel oluyor mesela Alpaslan İlköğretim okulu dershane kalitesinde eğitim veriyor.

Aylin TÜRKAY ( Doktor – Dahiliye Uzmanı)

Siirtliler.Net – Sizin dershaneler hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz, siz dershaneye gittiniz mi?

Aylin TÜRKAY – Hayır gitmedim.

Siirtliler.Net –Neden gitmediniz?uzm. dr. aylin türkay

Aylin TÜRKAY – Gitmedim çünkü gitmek istesem de okuduğum ilçede dershane yoktu ve tesadüfen mezun olduğum lisede branş dersi öğretmenleri çok kaliteliydi, bir ders hariç.

Siirtliler.Net – Hangi ders?

Aylin TÜRKAY – Fizik dersi. Fizik dersi öğretmeni öğretmesini bilmeyen ve öğretemediği dersi de düşük not vererek sanki öğrenemeyen biz öğrencilermiş gibi gösteren biriydi. Ben matematik bölümü çıkışlı bir öğrenciyim ve okulumu 2. bitirdim. Tüm derslerim 10 ama Fizik dersim 6 . İlginç olan üniversite sınavında hiçbir tane bile fizik sorusu kaçırmadım.

Siirtliler.Net – Fizik öğretmeniniz başarısız ise nasıl oldu da fizik sorusu kaçırmadınız?

Aylin TÜRKAY – İşte sorun da burada. Ben sadece 3 gün 3’er saat bir Fen Bilgisi öğretmeninden sınava yönelik soruların cevaplama tekniği hakkında ders aldım ve geri kalan bilgiyi de kendim hallederek fizik sorularının hepsini yaptım. Bugün dershanelerin yaptığı da aslında bu yani size bir şeyler öğretmekten çok sizi sınav usulüne göre yetiştiriyorlar.

Siirtliler.Net – Sizce eğitimimizin sorunları nelerdir?

Aylin TÜRKAY – Eğitimin sorunlarını saymakla bitiremeyiz ama eğitimde en önemli rol öğretmenlere düşer ve öğretmen iyi ise siz penceresi kırık, sobası olmayan, derme çatma bir sınıfta bile başarılı olabilirsiniz yeter ki öğretmen iyi olsun. Bazı öğretmenler kendi beceriksizliklerini kapatmak için aslında zor olmayan dersleri özellikle düşük not vererek zormuş gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu öğrencinin istikbalini etkilediği gibi aslında ruhsal açıdan da ciddi rahatsızlıklara özellikle de güven eksikliğine neden olabilir. Matematik, kimya gibi derslerde öğretmenlerimin bile yapamadığı soruları rahatlıkla yapabilen ben maalesef Fizik dersinde bir türlü başarılı olamıyordum. Aslında başarılıymışım ama bunu sonradan anladım çünkü 9 saatlik kısa bir Fizik dersi kursundan ve ciddi bir Fizik kitapları okumasından sonra üniversite sınavındaki Fizik soruları başarım bunu ispatladı. Devamlı olarak bizim üniversiteye yönelik sorularımızdan kaçan Fizik öğretmenimiz ise bir de utanmadan bundan pay çıkarmaya çalıştı. Diğer branş öğretmenlerimiz ise harikaydı bize çok şeyler öğretti. Şu anda bulunduğum konumumu o öğretmenlerime borçluyum Allah hepsinden razı olsun ama Fizik öğretmenime hakkımı helal etmiyorum.

Siirtliler.Net – Teşekkürler.

Bekir Berkay TÜRKAY (İngiliz Filoloğu – İngilizce Öğretmeni)

Siirtliler.Net – Bir eğitimci olarak dershanelerin gerekliliğine inanıyor musunuz? Ve Üniversite sınavı için dershaneye gittiniz mi?

Bekir Berkay TÜRKAY – Dershanelerin gerekliliği keşke olmasaydı ama dershaneler olmadan sınav başarısı neredeyse hayal. Ben de eşim gibi dershaneye gitmedim ama ilkokul öğretimimi iyi aldığım için gitme ihtiyacı duymadım, ayrıca ilkokul sonrası bekir berkay türkayorta 1. Sınıfta hazırlık sınıfı İngilizce öğretimi aldığım için bu bana üniversite hatta sonrasına dahi yetti.

Siirtliler.Net – Dershaneye neden gitmediniz ve nasıl başarılı oldunuz?

Bekir Berkay TÜRKAY – Eşimle aynı sebepten gitmedim, zaten aynı dönem aynı okul mezunuyuz ve okuduğumuz ilçede dershane yoktu. Bilgileri derste çok iyi dinleyerek alırdım. Dersi tam anlamıyla anlar ve analiz etmeye çalışırdım. Belki bazıları için kötü örnek olabilir ama ben hiç ders çalışmazdım fakat notlarım hep aksini söylerdi. Bizim zamanımızda üniversite sınavı 2 aşamalıydı, 1. Sınavda ben 4. oldum eşim de 2. . İkinci sınavda ise branşlara ayrıldık ve yıllar sonra ilk defa yabancı dil sınavını okulumuzda kazanan bir öğrenci olarak mezun oldum. Dersin derste öğrenilmesi gerektiğine inanan bir insanım. Eğitimci olarak sorunlardan bahsedecek olursak bu röportaj bitmez iyisi mi ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

Siirtliler.Net – Teşekkürler.

Bu haber toplam 4672 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!