1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirkıran, sorulara yanıt verdi
Demirkıran, sorulara yanıt verdi

Demirkıran, sorulara yanıt verdi

Sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti adayları kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

A+A-

Üçüncü adayınız Bayram Kızılay toplantıda neden yok?

 

Ali İlbaş: “Listeler açıklandıktan sonra birçok vilayetin il başkanıyla görüşmelerimiz oldu ve gördük ki tepkisiz hiçbir il yok. Tepkilerin kimisi adaylardan dolayı kimisi de sıralamadan dolayı. Siirt’te de böyle bir tepki oldu. Suni bir tepkiydi ve geçti artık. Halkımızla bütünleştik. Basın mensupları özellikle bizi yönlendirmesiyle en güzel şeyleri yapmaya çalışacağız. Bayram bey 3.sırada yer aldıktan sonra bir kırgınlık söz konusu oldu. Ben de olsam moral bozukluğu olurdu. Bu normaldir. İnşallah Bayram bey en kısa zamanda aramıza gelerek parti çalışmalarına başlayacak.

 

Ekonomi ve kredi çevreleri Haziran’dan sonra ciddi bir kemer sıkma politikası uygulanacağını belirtiyorlar. Böyle bir şey olacak mı?

 

Demirkıran: “bu bir iddiadır. Global kriz döneminde de Türkiye’nin yara alacağını söyleyenler oldu. Piyasaya devamlı kriz pompalayan çevreler var. Borsa spekalatürleri dahil olmak üzere birçok çevre Türkiye üzerinde oyunlar oynadı. Ama uygulanan ekonomik politikalar sayesinde Dünya Bankası, IMF yetkilileri, aklı başında kredilendirme kuruluşları ve bağımsız-tarafsız kuruluşlar Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu ifade ediyorlar. Yatırım konusunda Türkiye’nin öncelikli yatırım yapılabilecek bölgeler arasında isminin geçmesi de bunun göstergesidir. Kemer sıkma diye bir şey yok ancak kaynakları çarçur etme de yok. Hükümetimizden önceki dönemlerde popülist politikalar ile oraya-buraya gereksiz faydasız paralar harcanıyordu. Ama dikkat ederseniz 1 ay sonra seçim olmasına rağmen ekonomimizde popülist bir harcama yok. Negatif düşünmenin bir anlamı yok bence.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Devlet Planlama Teşkilatı’na 2011 yılında 6.3 Milyar TL yol yapımı için proje sunuldu. Yol yapılacak iller listesinde Siirt yok! Bunu nasıl izah edersiniz?

 

Demirkıran, “Bu konuyla ilgili Siirtliler.Net sitenizde dün yapmış olduğunuz haberi okudum. Siirt’teki yollar zaten yatırım programına alınmıştır. Haberinizde vermiş olduğunuz liste doğrudur ancak o liste yatırıma yeni alınan illerin listesidir.

 

Siirt’e bir müze sözünüz var dı?

 

Demirkıran: “Siirt’in müzeye ihtiyacı var. Siirt’ten çıkan kazılar orada-burada, depolarda saklanıyor. Kültür Bakanımızla görüştük ve bize ifade edilen şey, ‘hazırda bulunan tarihi bir bina bulunursa orayı restore edip müzeye çevirelim’ şeklindeydi. Tillo’da böyle bir bina var ve onunla ilgili çalışmamız bulunuyor. Öyle veya böyle Siirt’e bir müzeyi hep birlikte kazandıracağız. Gecikti biliyorum ama sözümüzün arkasındayız.

Bu haber toplam 3496 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!