1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirkıran, Nabucco projesinin önemine değindi
Demirkıran, Nabucco projesinin önemine değindi

Demirkıran, Nabucco projesinin önemine değindi

TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan Siirt Milletvekili Afif Demirkıran Nabucco anlaşmasının Türkiye için son derece önemli olduğuna değindi.

A+A-

Demirkıran’ın TBMM kurulunda yaptığı ve TRT3’te canlı olarak izlenilen konuşmasında hükümetler arasında düzenlenecek olan Nabucco projesiyle birlikte Türkiye’nin bölge ülkeler arasındaki stratejik öneminin daha da artacağına vurgu yapıldı.

Milli bir mesele olan bu projeyle ilgili yasa tasarısının meclisten geçmesi için partilerin mutabakat sağladıkları görülüyor. Stratejik ve ekonomik yönü de bulunan bu anlaşmayla Türk cumhuriyetlerinin daha çok normalleşmesi, ekonomilerini ve iradelerini güçlendirmeleri daha da güçlenecek.

Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi :

“İran’ın 28-29 trilyon metreküp bir doğalgazı var. Ümit ediyoruz ki İran doğalgazı Türkiye’ye ve ülkemiz üzerinden Avrupa’ya akacaktır. Türkiye hem transit bir ülke konumunda hem de terminal bir ülke konumundadır. Samsun-Kerkük-Ceyhan hatlarından gelmekte olan ve gelmeye devam eden enerjiyle ülkemiz bölgenin en önemli dağıtım terminali haline gelmektedir. Yunanistan ile aramızda şu an doğalgaz hattı var ve doğalgaz veriyoruz. Avrupa’nın ana iletim hattı haline geliyoruz. Kaynak sorunlarımız da çözülmektedir. Katar ile yakın zamanda çok önemli anlaşmalar yaptık. Irak ile yine aynı şekilde ilişkilerimiz devam ediyor. “

YUNANİSTAN’A DOĞALGAZ GÖNDEREN MECLİS

SİİRT’E NEDEN DOĞALGAZ GÖNDEREMEZ?

 

Ülkemizin, bölge ülkeleri arasında stratejik öneminin artmasına yönelik atılan bu ciddi adımlar takdirle karşılanırken, ilimiz Siirt’in halen doğalgaza kavuşamamış olması yadırganmaktadır.

Bu haber toplam 1972 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!