1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Demircan, Siirt medresesine hayran kaldı
Demircan, Siirt medresesine hayran kaldı

Demircan, Siirt medresesine hayran kaldı

Siirt’e gelen ve yoğun ilgiyle karşılanan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tillo’da gördüğü medreseye hayran kaldı.

A+A-
Geçtiğimiz senelerde Hz.İsmail Fakirullah ile Hz.İbrahim Hakkı’nın torunlarından olan Melle Sadullah Toprak ile yeğeni İsmail Hakkı Toprak tarafından açılan ve Başkan Demircan, hayranlığını defalarca dile getirdi.
 
 Başkan Demircan ziyaret ettiği Fakirullah Kur’an Kursu’nda kendisini medresenin müderrisi İsmail Hakkı Toprak karşıladı. Kur’an Kursu’nun eğitim sisteminin yanı sıra, Tillo’nun manevi iklimi ve tarihi hakkında bilgi alan Başkan Demircan; “tarihi açıdan ve Tillo’nun sakin ve huzur veren atmosferine uyum açısından harika bir mimarisi var. Bu yapı emeği geçenlerin bu işe ne kadar büyük bir gönül verdiklerini açık açık gösteriyor. Hem geleneksel ve tarihi yapı muhafaza edilmiş ama hem de yeniliğe kapı aralanmış” dedi.
 
ÜZERİME BİRŞEY DÜŞERSE SEVE SEVE
 
Kur’an Kursu’yla ilgili oldukça mütevazi davranan İsmail Hakkı Toprak’a böyle bir geleneği yaşatmak için çabalarından dolayı teşekkür eden Başkan Demircan, “burasıyla ilgili benim üzerime bir şey düşerse seve seve sorumluluk almak isterim” ifadesine yer verdi.
 
KALETÜ’L ÜSTAD’I ZİYARET
 
Başkan Demircan, daha sonra sırasıyla önce Hz.İsmail Fakirullah ile Hz.İbrahim Hakkı’nın türbelerini ve daha sonra da Kaletül Üstad bölgesini ziyaret ederek meşhur ışık hadisesinin gerçekleştiği noktada bilgi aldı, hatıra fotoğrafları çektirdi.
 
Demircan’a Tillo Belediye Başkanı Mesut Memduhoğlu’da iştirak ederek ilçeyle ilgili bilgiler verdi.
 
demircan-tilloda1.jpg
 
demircan-tilloda2.jpg
 
 
Bu haber toplam 4296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!