1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Defterdarlıktan vergi affına ilişkin açıklama
Defterdarlıktan vergi affına ilişkin açıklama

Defterdarlıktan vergi affına ilişkin açıklama

6111 Sayılı Kanun kapsamına alınan "Vergi affıyla" ilgili İl Defterdarlığından yapılan basın duyurusu.

A+A-

VERGİ AFFINA İLİŞKİN, BASIN DUYURUSU.

 

                        Bilindiği üzere bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6111 sayılı Kanun, 25.02.2011 tarih ve 1. Mükerrer 27857 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

                              

    Cumhuriyet Tarihimiz en kapsamlı mali yapılandırılması olarak ifade edilen 6111 sayılı Kanuna göre; vergi borcu aslına güncelleme oranının (TEFE/ÜFE) uygulanması ile hesaplanan borçlarını ödeyen mükelleflerin; gecikme faizi ve gecikme zammı ile vergi aslına bağlı olan cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçilmektedir.

    Ayrıca, matrah ve vergi artırımı uygulaması ile artırım yapılacak yıllar için vergi incelenmesi ve tarhiyata muhatap olmamak, stok beyanı yoluyla kayıtları düzeltme, Kanun kapsamında hesaplanan birikmiş borçlara taksitle ve kredi kartı ile (www.gib.gov.tr internet adresinden) ödeme kolaylığı getirilmektedir.

 

    Kanun, 31 Aralık 2010 tarihine kadar beyan edilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, gelir ve kurumlar vergisi stopajı, damga vergisi gibi beyana dayalı tüm vergiler ile 31 Aralık 2010 tarihinden önce tahakkuk eden yıllık harçlar, motorlu taşıtlar vergisi gibi alacakları kapsamaktadır.

 

    Uygulamadan yararlanmak isteyen mükelleflerin en geç 2 Mayıs 2011 günü mesai saati bitimine kadar 1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında 6111 Sayılı Kanunun Genel Tebliği ekinde yer alan bildirim, formu yada dilekçeleri kullanarak ilgili vergi dairesine başvurabilecekleri gibi Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinde (www.gib.gov.tr) yer alan internet vergi dairesinden elektronik ortamda pişmanlıkla veya kendiliğinden verilecek beyannameleri verebilecek, matrah ve vergi artırımı ile stoklara ilişkin başvurularını yapabileceklerdir.

 

    Kanun ile ilgili birikmiş borçlara getirilen ödeme kolaylıkları, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere tanınan avantajlar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin düzenlemeler, bilanço usulüne göre defter tutan mükellefler için kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının düzeltilmesine ilişkin düzenlemeler ile ihtilaf aşamasındaki alacaklara getirilen imkânlar hakkında ayrıntılı bilgiye, Defterdarlığımıza bağlı Merkez Vergi Dairesi ve Malmüdürlüklerinden, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.gib.gov.tr) veya Vergi İletişim Merkezinin (VİMER) 444 0 189 numaralı telefon hattından ulaşılması mümkün bulunmaktadır.

 

    Ayrıca söz konusu kanunun getirdiği kolaylıklardan yararlanmak üzere başvuracak mükelleflerimizin son başvuru tarihinde meydana gelebilecek muhtemel iş yoğunluğunu göz önünde bulundurarak son günü beklemeksizin vergi dairelere başvurmaları gerekmektedir.

 

CUMHURİYET TARİHİMİZ ENKAPSAMLI MALİ YAPILANDIRILMA

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SİİRT DEFTERDARLIĞI

Bu haber toplam 1726 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!