1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı seçiminde Siirt Selahattin Demirtaş dedi
Cumhurbaşkanı seçiminde Siirt Selahattin Demirtaş dedi

Cumhurbaşkanı seçiminde Siirt Selahattin Demirtaş dedi

Türkiye, ilk kez Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandığa gitti ve seçimini yaptı. Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda Cumhurbaşkanı seçildi.

A+A-
İlk turda Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan seçilirken, Ekmeleddin İhsanoğlu ikinci, Selahattin Demirtaş se üçüncü sırada yer alabildi. Ancak Siirt’te durum farklı. Siirt seçmeni tercihini %54 oyla Selahattin Demirtaş’tan yana kullandı.
 
MHP, CHP, BBP VE DİĞERLERİ…
YİNE YENİ BİR YENİLGİYLE MUHATAP OLDU
 
Cumhurbaşkanlığı seçiminde başta CHP ile MHP tüm ilkelerini çiğnedi ve tabanının içine sinmeyen bir adayla seçmen karşısına çıktı. Sırf “Erdoğan gitsin de…” üzerine kurulan bir siyasete hapsolan CHP ile MHP gibi birbirine tarihsel zıtlıkları bulunan iki parti beraberinde birçok partiyi de peşlerine takarak sahaya indi. Ancak muhalefet partileri açısından sonuç yine yeni bir yenilginin ötesine geçemedi.
 
HDP İLKESEL DAVRANDI
 
HDP ise kendi içinden bir adayla seçmeninin karşısına çıktı ve kendi ilkelerini korudu. İlkeli davranışı HDP tabanında yüzde yüz bir memnuniyetle karşılandı. Bu ilkesellik karşısında HDP ve DBP seçmeni üzerine düşeni yaparak adayları Selahattin Demirtaş’ın oylarını ülke genelinde yükselterek ödüllendirdi.
 
Toplam Sandık: 657
Toplam Seçmen 165.496
Kullanılan Oy: 123.129
Geçerli Oy: 120.872
Katılım Oranı: %74
Demirtaş : %54
Erdoğan: % 42
 
Bu haber toplam 4537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!