1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhur Kılıççıoğlu’na Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü verildi
Cumhur Kılıççıoğlu’na Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü verildi

Cumhur Kılıççıoğlu’na Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü verildi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına konan ödüller sahiplerine verildi.

A+A-

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına konan ödüller sahiplerine verildi. TGC Burhan Felek Basın Ödülleri dağıtılırken Siirt’te 49 yıldan beri Mücadele gazetesini büyük bir başarıyla yayımlayan Cumhur Kılıççıoğlu’na da ödülü takdim edildi. Ödülün takdimi sırasında törene katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kılıççıoğlu’na övgüler yağdırdı.

cumhur kılıççıoğlu

TGC yöneticileri ve gazeteciler İstanbul’un en eski mezarlığı olan Karacaahmet Kabristanı’nda Türk basın hayatının unutulmaz isimlerinden ve cemiyetin de eski başkanlarından “Şeyhülmuharririn” Burhan Felek’in mezarını ziyaret ettikten sonra akşam da Gazeteciler Cemiyeti Konferans Salonu’nda toplantılar. Burada vefatının 29. Yıldönümü dolayısıyla anılan Burhan Felek adına konan ödüller sahiplerine verildi.

KILIÇÇIOĞLU ÖDÜLÜNDE COŞKU

Siirt’te 49 yıl boyunca Mücadele gazetesinin muhabirliğini, yazarlığını ve yöneticiliğini yapan Cumhur Kılıççıoğlu, gecede en çok alkış alan gazeteci oldu. Özellikle ödül takdim edilirken İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun mikrofona gelerek yaptığı duygu yüklü konuşma, geceye mührünü vurdu. Mutlu, “Büyük bir huzurla Valilik yaptığım Siirt’in önemli markaları vardır. Meselâ otlu peyniri, şifalı balı, tiftik battaniyesi ve zivzik narı bu güzel şehrimizin markalarıdır. Ama bu seçkin şehrimizin bir markası daha vardır: O da Cumhur Kılıççıoğlu’dur. Gazetecilik mesleğini büyük bir coşkuyla uzun yıllardan beri yapmaktadır. Cumhur Bey, benim aleyhimde de yazdı, ama hep haklı çıktı. Hakkını helal et Cumhur ağabey!” diyerek konuşmasını tamamladı. Vali Mutlu, daha sonra ödülünü Cumhur Kılıççıoğlu’na verirken kendisini kucakladı. Cumhur Kılıççıoğlu da büyük bir heyecanla ödülünü alırken, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya, TGC yöneticilerine ve katılımcılara teşekkür etti. Kılıççıoğlu, “Şu anda çok duyguluyum. Türkiye’nin en uzak yerinden geldim, ama çok yakın ve sıcak duygularla size geldim.” dedi. Kılıççıoğlu’nun bu sözleri de alkışlarla karşılandı.

ESKADER Başkanı, edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım da tören boyunca Cumhur Kılıççıoğlu’nun yanında oturdu. Vali Mutlu’nun Kılıççıoğlu’na bol bol iltifat etmesi üzerine, ödül alan bazı gazeteciler şakayla karışık olarak, “Keşke biz de Siirt’te gazetecilik yapsaydık, o zaman bu akşam biz de sayın Valimizden bol bol iltifat görürdük.” dediler. Gecede her usta gazeteciye ödülünü bir kişi verirken, Cumhur Kılıççıoğlu’na plâketini Başkan Orhan Erinç ve Vali Mutlu birlikte verdiler.

BURHAN FELEK KİMDİR?

Gazeteci yazar Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul’da doğdu ve Hukuk Mektebi’ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim’in Donanma dergisinde başladı. Tasvir-i Efkâr gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazılar yazdı. 1925 yılından başlayarak ömrünün sonuna kadar köşe yazılarını devam ettirdiği için kendisine “Şeyhül Muharririn” unvanı verildi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı Giovanni Guareschi’nin “Don Camillo” dizisini Türkçeye çevirdi. İstanbul Üniversitesi’nin Onursal Hukuk Doktorluğunu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949–52 ve 1959–82 yılları arasında iki defa başarıyla üstlendi.

Bu haber toplam 2381 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!