1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Cizre’de örgütsel dram: İnsanlar camiye gidemez oldu
Cizre’de örgütsel dram: İnsanlar camiye gidemez oldu

Cizre’de örgütsel dram: İnsanlar camiye gidemez oldu

Cizre’de Pkk’nın özellikle son 3 aydır saldırılarında artış var. Hedefleri ise güvenlik ve emniyet güçleri ile sınırlı değil. Kendilerine itaat etmeyen sivil vatandaşlar da hedefte duruyor ve halkta tedirginlik sanılanın üstünde.

A+A-

Pkk ve Hdp, Cizre’nin özellikle Nur, Cudi ve Yafes mahallelerinde örgüt yoğunluğunu arttırmış durumda. Bu mahallelerde açılan hendekler ve oluşturulan barikatlarla ilçe yaşanmaz hale gelmiş.

 

CAN, MAL VE İNANÇ GÜVENLİĞİMİZ YOK

İlçede yaşayan ve camiye gittiği sırada Pkk’lılar tarafından yaralanan Mahmut Akçakaya adlı vatandaş, AA muhabirinin sorularını yanıtladı ve o günü gözyaşları içinde şöyle anlattı: : "Evden çıkıp duvar dibinden camiye giderken bir anda silah seslerini duyduk. İlk ben yaralandım. Daha sonra yanımdaki dayımın oğlu yaralandı. Sonra kendimi dayımın evine attım ve orada ilk müdahaleyi yaptılar. Sokağa çıkma yasağı olduğu için hastaneye gidemiyorduk. Yollarda da sıkıntı var. Hendekler kazılmış, içinde mayınlar olduğunu herkes biliyordu. Sokağa çıkma yasağı olmasa bile millet dışarı çıkmaya korkuyordu. Bizim evdekiler bile yanıma gelemiyordu. Bunları söylerken duygulanıyorum. Yaramız çok ağır değildi, eğer öyle olsaydı kan kaybından ölürdüm. Bölgede can ve mal güvenliği olmadığı gibi inanç güvenliği de yok. İnsanları ibadetlerini yapamayacak duruma getirdiler. İnsanlar camiye bile gidemez oldu. Camiye sakallı giden adamı DAEŞ mensubu sanan bir zihniyet ortaya çıkardılar. PKK mensuplarının zorbalıklarına karşı çıkanlar tehdit ediliyor."

Pkk’nın yaraladığı bir başka vatandaş Abdurrahman Karaalp ise şunları söyledi:

"Patlayıcı bulunan hendeklerden dolayı 6 aydır çarşıya gidemedim. Ekonomik durumu iyi olanlar ilçeyi terk etti. Ancak yoksul insanlar kaldı ve mahalleden dışarı çıkamıyorlar. Bizim terk edecek gücümüz yok. Çözüm Süreci'nde örgüt, mahallelerimize kazdığı hendeklere bombalı düzenekler yerleştirdi." 

cizredram1.jpg

Bu haber toplam 2491 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!