1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çin Sanayi ve Ticaret Kalkınma Başkanıyla görüşüldü
Çin Sanayi ve Ticaret Kalkınma Başkanıyla görüşüldü

Çin Sanayi ve Ticaret Kalkınma Başkanıyla görüşüldü

Zonda Otobüs Üretim tesisinin Siirt'te kurulmasıyla ilgili olarak Çin'e giden heyetten müjdeli haberler gelmeye başladı.

A+A-

Siirt Milletvekili Osman Ören başkanlığındaki Siirt heyetinin Çin'deki temasları sürüyor. Heyet Zonda'nın Çin'deki dev tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulunmasının ardından Çin Sanayi ve Ticaret Kalkınma Başkanı olan Guruhua'nın davetiyle ikinci toplantısını da gerçekleştirdi.

Zonda'nın sahiplerinin de hazır bulunduğu toplantıda Kalkınm Başkanı Guruhua, Siirt milletvekili Osman Ören'e ve beraberindeki heyete şu açıklamalarda bulundu:

 

ZİYARETİNİZE ÖNEM VERİYORUZ
 
"Gelişinizi bekliyorduk. Çin Hükümeti, bu projeye ve sizin ziyaretinize çok önem veriyor. Size öncelikle şehrimiz Yancheng hakkında bilgi vermek istiyorum;
 
Yancheng, ağır sanayi şehridir ve 8 milyon nüfusa sahiptir. Büyük bir havaalanımız var. Uluslararası sevkiyatımız bulunuyor. Ağır sanayi şehri olmasının yanısıra Dünya’nın birçok yerinden ziyaretçiler alan bir yerdir. Özellikle son 3 yılda Yancheng olarak kalkınmaya büyük önem verdik. Yancheng şehri araç üretimi ve otobüs üretimi konusunda önemli bir potansiyele sahip. Jiangsu Eyaleti’ne bağlı olan Yancheng, Çin’in otobüs üretiminde ilk 10’da yer alıyor. İlk 7’ye ise Yancheng girmektedir. Top 10 listesinin birinci sırasında ise firma olarak Zonda bulunuyor.  Zonda firması, Çin’de yurtdışına otobüs satmasının yanısıra elektrikli otobüsü de ilk üreten firmadır.
 
ÇİN'E GELMENİZ DESTEĞİNİZİN GÖSTERGESİDİR
 
Hükümetin bir milletvekili olarak sizin buraya kadar gelişiniz, desteğinizi açıkça ortaya koyuyor. Zonda, yurtdışı deneyimine sahiptir. Bugüne kadar tüm ticari ilişkilerinde ortaklığı kabul etmemiştir. Ancak ilk kez bu alışkanlığımızı deliyoruz. Siirt’te kuracağımız fabrikada Zonda %50 ortak olmuştur. Bu ilk uygulamamızdan dolayı Çin Hükümeti de firmamıza destek vermektedir.
 
BU BİR BAŞLANGIÇTIR
 
Siirt ile Yancheng arasında kurulan bu ilk ilişkinin böyle kalmayacağını belirtebilirim. Bu bir başlangıçtır ve başka projeleri de arkasından getirecektir.
 
Son olarak şunu da belirtmek istiyorum; Siirt’in reklamını Çin’de yapacağız. Ülkemizdeki diğer yatırımcılarımızı da oraya çekmek için tavsiyelerde bulunacağız."
 
 
cinmujde1.jpg
 
cinmujde2.jpg
 
cinmujde4.jpg

cinmujde3.jpg

 

Bu haber toplam 2612 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!