1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çiftçilerimiz örgütlenip proje uyguluyorlar
Çiftçilerimiz örgütlenip proje uyguluyorlar

Çiftçilerimiz örgütlenip proje uyguluyorlar

Tarım Siirt İl Müdürlüğü Destekleme Şube Müdürlüğü’nce köylerde yapılan eğitim ve bilgilendirme sonucunda çiftçilerimiz kooperatif çatısı altında birleşip proje hazırlıyorlar.

A+A-

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Devlet Bakanlığı yoksullukla mücadele kapsamında ekonomik ve sosyal yoksulluk içinde bulunan kişi ve ailelerinin gelir seviyelerini yükseltmek, istihdamı arttırmak, tarımsal ürünleri mahallinde değerlendirmek ve pazarlamak ile köyden kente göçü önleyebilmek için ortak projeler uygulanması amacıyla protokol imzalanmıştır.

 

Tarım İl Müdürlüğü Destekleme Şube Müdürlüğünce köylerde yapılan eğitim ve bilgilendirme sonucunda çiftçiler kooperatif çatısı altında birleştirilerek hazırlanan projeler Bakanlıkça uygun bulunarak 2011 yılı yatırım programına alınmış olup, bu yıl içinde proje uygulaması tamamlanacaktır. Buna göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetince 3294 sayılı kanun kapsamında olduğu tespit edilen ve İl Müdürlüğümüze bildirilen ailelerin her birine 1 Adet Ahır, 4 Adet Damızlık gebe düve, 1 Adet tek güğümlü çift sağımlı süt makinesı, her bir kooperatife de bir adet işletme binası, 1 Adet 5 Tonluk süt toplama tankı, Süt süzme kabı, süt ölçüm kabı, 5T/1 lt süt pompası ve 20 KW otomatik devreye girebilen jeneratör alınacaktır.

 

Projeler İl Müdürlüğümüz ve İlçe Kaymakamlığıyla müştereken yürütülecek olup, verilen krediler 2 yıl ödemesiz, 6 yıl ödemeli toplam 8 yıl ve faizsizdir. Uygulamaya girecek projelerin tamamlanmasıyla 137 Aileye 548 adet Damızlık gebe düve, 50 aileye 1250 koyun ve 50 koç verilecek olup, bölgemizde mevcut ırk ıslah edilip kültür ırkına dönüştürülmesi sağlanacak, süt ve süt ürünlerinin verimi artacak, Kırsal kalkınma Projelerinde İlimizde yapılan 4 Adet süt fabrikaları ile 2011 yılında yatırıma giren 2 Adet süt fabrikalarına girdi sağlayarak işsizlik önlenecektir.

 

Programa giren kooperatif ve projeler aşağıya çıkarılmıştır. Tahmini proje tutarı 6.539,00 TL.dir.

 

KOOPERATİFİN ÜNVANI

PROJE UYGULAYAN BİRİM

PROJE KONUSU

Kurtalan İlçesi Aksöğüt Köyü T.K.K

Tarım İl Müdürlüğü

Kurtalan Kaymakamlığı

Ortaklar mülkiyetinde    

34 Aile * 4 Baş                  

Damızlık Sığır Projesi

Aydınlar İlçesi Dereyamaç,Çatılı Köyleri

T.K.K.

Tarım İl Müdürlüğü

Aydınlar Kaymakamlığı

Ortaklar mülkiyetinde     

30 Aile * 4 Baş                 

Damızlık Sığır Projesi      

                                          

Eruh İlçesi Kemerli ve Kavaközü Köyleri

T.K.K

Tarım İl Müdürlüğü

Eruh Kaymakamlığı

Ortaklar mülkiyetinde      

73 Aile * 4 Baş                 

Damızlık Sığır Projesi

 

Pervari İlçesi Gökbudak Köyü

T.K.K

Tarım İl Müdürlüğü

Pervari Kaymakamlığı

Ortaklar mülkiyetinde     

50 Aile * 50 Koyun+1 Koç 

Damızlık Sığır Projesi

 

Bu haber toplam 1993 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!