1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Siirt Teşkilatı işsizlik ve açılıma tepki gösterdi
CHP Siirt Teşkilatı işsizlik ve açılıma tepki gösterdi

CHP Siirt Teşkilatı işsizlik ve açılıma tepki gösterdi

CHP Siirt İl Başkanlığı yayınladığı yazılı açıklamada Başbakan Erdoğan’ın memleketi Rize ile Başbakan Erdoğan’ın bir dönem milletvekilliği yaptığı Siirt arasındaki işsizlik farkına dikkat çekti. Açıklamada, Kürt açılımına da değinildi.

A+A-

CHP Siirt İl Başkanı Muhdi KOYUNCU tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

AKP Hükümeti iktidarları süresince Ergenekon, Kürt Açılımı, Hükümet üyelerine suikast girişimi ve benzeri pek çok konuda suni gündemler yaratarak, Ülkemizin dolayısıyla bölgemizin acı gerçeklerini göz ardı etmişlerdir. Hükümet bu tavrıyla Ülke gündemini belirlemede başrollerde yer alırken, kendi iktidarının sonunu hazırladığının farkında değildir.

 

AKP Hükümetinin Kürt açılımı, sonrasında ise Demokratik açılım adı altında giriştiği yanlış hesapların 2011 yılı seçimlerine yönelik olduğu aşikar olup, Kürt açılımı konusunda girilen yolun yanlışlığı Tokat ili Reşadiye ilçesinde yaşanılan vahim olay bunun göstergesidir.

 

Meseleye bölgemiz açısından bakıldığında Terörün asıl çıkış sebepleri ortadan kaldırılmazken, Çanakkale’de, Sakarya’da, Sarıkamış’ta, Kurtuluş Savaşında omuz omuza verip, aynı siperden düşmanlarına kurşun sıkan, yıllardır aşını suyunu paylaşan kardeşler arasına nifak tohumları serpiştiren, aralarına etnik ayrımcılık koyan yine iktidarlardır.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Türkiye İstatistik Kurumu yani TÜİK geçtiğimiz günlerde ilk kez açıkladığı İl bazındaki işsizlik verilerine göre yapılan karşılaştırmalarda ilginç bir ayrıntı göze çarpıyor. Bölgenin nasıl dışlandığı apaçık ortada.

 

SİİRT GERÇEK İŞSİZLİKTE,

RİZE İSTİHDAMDA BİRİNCİ SIRADA

 

Bu ne demek, bu şu demek, 2003 yılında İlimizde seçimlerin iptal edilerek yenilenmesini Siirt halkının top yekün oyunu vererek 3 milletvekili çıkardığı ve  Meclise taşıdığı, ardından Başbakan olan Recep beyin memleketi Rize’de işsizlik oranı % 5,2 iken, Vefa borcunu fazlasıyla ödediği, Kamu yatırımlarının  şantiyeye çevirdiği ilimizde % 77.7 

 

Yani Başbakanın memleketi RİZE’de her 100 kişiden 62 kişinin bir işi varken

 

Başbakanı Başbakan yapan SİİRT’te Her 100 kişiden ancak 23 kişinin bir işi var.

 

Güneydoğu Anadolu bölgesi illerimizden SİİRT, DİYARBAKIR, ŞIRNAK MARDİN, BATMAN ve HAKKARİ, Gerçek işsizlik oranının en yüksek olduğu iller arasında ilk altı sırada yer alırken,

 

Buna karşın Başbakanın memleketi RİZE, GÜMÜŞHANE, ARTVİN, ORDU, ARDAHAN ve TRABZON Gerçek işsizliğin en düşük olduğu illeri oluşturuyor.

 

Bu bariz gerçekler yani İşsizlik ve istihdama yönelik kuzey ile güney arasındaki bu uçurum her geçen gün büyürken, Hükümetin takındığı tavır düşündürücüdür.

 

Sorunların temelinde yatan sebepler ortadan kaldırılmadıkça, Bölge cazip hale getirilmedikçe bu farklılıkların devam edeceği unutulmamalıdır.

 

İşsizliğe çözüm olamayan bu hükümet,

 

İstihdam yaratamayan bu Hükümet,

 

Bölgeler arasında yatırım farklılığı yaratan yine bu hükümet,

 

İktidarı süresince Ülke temelinde Bölge sorunlarına çözüm üretemeyen AKP İktidarının hesap verme günü önümüzdeki seçimlerdir.

 

Bu gün gelmeden şapkamızı önümüze koyup iyi düşünmeli, boşa geçen zamanı iyi analiz etmeliyiz.

 

Gelecek nesillere birlik ve beraberlik içinde, ekonomisi iyi düzeyde, işsizlik sorununun olmadığı, yaşam endişesinin hissedilmediği çağdaş bir Türkiye bırakmak temel görevimizdir. Bu görev de AKP İktidarını sonlandırmaktır.

 

Hep birlikte, el ele güzel yarınlara….

 

M.MUHDİ KOYUNCU

CHP İL BAŞKANLIĞI

Bu haber toplam 2696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!