1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Ceylan, referandumda niçin EVET denileceğini anlattı
Ceylan, referandumda niçin EVET denileceğini anlattı

Ceylan, referandumda niçin EVET denileceğini anlattı

Kasım Ceylan, 12 Eylül 2010’da yapılacak referandumda vatandaşların niçin EVET diyeceğini açıkladı.

A+A-

Siirt’te Ak Parti siyasetinin tanınan isimlerinden Kasım Ceylan ile Referandum konulu geniş kapsamlı bir söyleşide bulunduk. Siirtliler.Net’in sorularını detaylıca açıklayan Ceylan ile söyleşimizin tamamını önümüzdeki günlerde okuyucularımız buluşturacağız.

Söyleşimizde geçen Kasım Ceylan’ın açıklamalarından bazı önemli başlıklar:

Anayasa, her vatandaşı ilgilendiriyor. Sadece belli bir parti ya da kesimle sınırlı bir şey değil. Bu yüzden sırf Ak Parti Hükümeti bu değişikliği getiriyor diye sadece siyasi particilik mücadelesi içinde bakılması saf ve kısır bir bakış açısıdır.

Siyasi partiler Anayasa değişikliğinde tarzı, ortaya çıkışı ve değerlendirmelerini eleştirebilirler. Fakat meclisteki kapılarını tamamen kapatıp “ben bu konuyu görüşmeyeceğim” demeye hakkı yoktur.

Diyalog yolu kesildi. Hükümet ısrarla “böyle bir taslak hazırladık, gelin görüşelim farklı öneriniz varsa getirin” demesine rağmen maalesef diğer partiler bu teklife dahi yanaşmadı laf kalabalığı yaptılar.

Referandumun halkın oyuyla kabul edilmesi ekonomik açıdan ülkeye fayda sağlayacaktır. Türkiye’de siyasi istikrar ile ekonomik istikrar arasında gelişme açısından ciddi bir ilişki var. Siyasi krizlerle ekonomi tepe taklak edildiği yılları biliyoruz. Anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla borsaların, dövizlerin nasıl fırladığını hatırlıyoruz.

EVET oyunu kullanacağız çünkü; 1980 darbesini yapan darbecileri koruyan, onların hiçbir şekilde yargılanmayacağını ifade eden yasaklar kalksın diyeceğiz. Bu yasaklar kalktığında bundan sonra artık ülkemizde darbe yapma niyetinde olanların iradeleri kırılacaktır.

Ordu içinde Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye niyet edenlere, böyle bir girişimde bulunanlara artık sivil yargı yolu açılacaktır. Bunun için EVET diyeceğiz.

Her vatandaş kendisiyle ilgili kişisel bilgilerini saklama hakkına sahiptir. Bu madde artık FİŞLENME olayını ortadan kaldıracaktır. Diyelim karakolluk oldunuz ve 2 saat nezarete kaldınız. Bu sizin ömür boyu fişlenmenize sebep bir durumdu. Ne kadar ayıp bir şeydi. İşte bunun için referandumda EVET diyeceğiz.

Seyahat Özgürlüğü geliyor. Düşünün bir işadamısınız. SSK, Bağkur ya da Vergi borcunuz var. Bunlar seyahatinizi engelleyen maddeler. Diyelimki borcunuzu unutmuşsunuz ya da bilmiyorsunuz yurtdışına bir fuara katılmak yada bir ticari işbirliği yapmak için çıkmak istiyorsunuz fakat havaalanında karşınıza bu borçlarınız çıkıyor ve seyahatiniz engelleniyor. İşte bunun kalkması için EVET diyeceğiz.

Bu haber toplam 3276 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!