1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Cas Evleri Restore Edilmeye Başlanacak
Cas Evleri Restore Edilmeye Başlanacak

Cas Evleri Restore Edilmeye Başlanacak

Siirt Valiliği tarihî cas evleri kurtarmak amacıyla onarma projesini hayata geçiriyor.

A+A-

 

Son yıllarda yaşanan hızlı kentleşme nedeniyle Siirt'teki tarihi cas evler ayakta kalmakta zorlanıyor. Asırlardır birçok medeniyete beşiklik eden Siirt'in cas evler, Siirt Valiliğinin girişimleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile restore edilmeye başlanacak.
 
Restorasyon Projesi kapsamındaki ilk çalışma Aydınlar (Tillo) İlçemizde bulunan Şeyh Kamil Konağında restorasyon projesi uygulanacak olup yine Aydınlar (Tillo) İlçemizde bulunan Şeyh Nasrettin Konağı  ile Siirt Merkez Cumhuriyet Karakolu karşısındaki Abdullah Alp evi için restorasyon projesi imzalandı. 
 
Gelecek Kuşaklara Aktarılmalı 
 
Siirt'te kamunun ve halkın kullanımına açılarak gelecek kuşaklara aktarılacak olan cas evler üzerinde rölöve ve restorasyon projeleri başlayacak.
 
Evlerin restoreleri için proje imzalanarak gerekli ölçüm ve incelemeler tamamlandı. Bu çalışma ile rölöve ve restorasyonları yapılarak gelecek kuşaklara aktarılması planlanan geleneksel mimarimizin güzel örnekleri harap halden kurtarılacaktır. 
 
ŞEYH NASRETTİN KONAĞI:
 
seyhnasrettin.jpg
 
Siirt’in eski mebuslarından Şeyh Nasreddin Efendi'ye (1914-1918)  ait olduğu için inşa edilirken diğer evlerden daha fazla önem verilerek yapılmıştır. Plan ve mimari bakımından diğer evlerle büyük benzerlik göstermektedir. Yalnız ev plan olarak üç bölümden oluşup Divanhanesi tonozla örtülmüştür. Süsleme öğeleri ise  bu evde daha fazla kullanılmıştır. 
 
İlimiz Aydınlar (Tillo) İlçesinde bulunan 13.07.2006 -792 karar tarih ve nolu Tescilli Şeyh Nasrettin Konağının “Taşınmaz kültür varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında rölöve-restorasyon proje yardımından yararlanmak üzere tüm varisler adına vekalet alarak Müdürlüğümüze müracaat eden Necat Aydın’ın başvuru sonucu Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce olumlu karar verilmiştir.
 
ABDULLAH ALP EVİ :
 
abdullahalp.jpg
 
İlimiz Merkez İnönü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:164, 30-27-1-a Pafta, 198 Ada, 25 Parsel nolu adreste bulunan Abdullah ALP evi Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 12.04.2001 tarih ve 2538 sayılı kararıyla 2863 sayılı yasa uyarınca tescil edilerek koruma altına alınmıştır. 
 
Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 27.01.2012 tarih ve 307 sayılı kararı gereğince  yıkılma tehlikesi bulunan evin ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli rölöve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin ilgili Koruma Kurulu’nun onayı alındıktan sonra tescilli evin maliki M.Fatih Alp ile müellif mimar Amine Seyhan Alkan Reis arasında proje sözleşmesi imzalanmıştır.
 
ŞEYH KAMİL KONAĞI :
 
seyhkamilkonak.jpg
 
Aydınlar (Tillo) İlçemiz Fakirullah Mahallesi Halfızzıyare / Sultan Sokakta bulunan 130 Ada ve 18,19,20 Nolu Parsellerdeki Tescilli Ev sahipleri adına proje yardımı başvurusunda bulunan Ahmet Aydın'ın talebi olumlu karşılandı. Diyarbakır Röleve Müdürlüğü tarafından yer teslimi yapılmış olup yakın süre içinde restorasyon proje uygulama çalışmalarına başlanacaktır.
Bu haber toplam 10258 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!