1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Bülent Yıldırım’dan bombalanan fırın açıklaması
Bülent Yıldırım’dan bombalanan fırın açıklaması

Bülent Yıldırım’dan bombalanan fırın açıklaması

İdlib'in Serakip ilçesinde İHH'ya ait bir ekmek fırını, Rus uçakları tarafından bombalandı. İHH Başkanı Bülent Yıldırım’dan konu ile ilgili açıklama geldi...

A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Suriye'nin İdlib kentine bağlı Sarakib bölgesinde hizmet veren ve günde 40 bin kişi için ekmek üretilen fırını Rus savaş uçaklarının saldırısında hasar gördü.

GÖRÜNTÜLERİ KİM ÇEKTİ?

İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu da bir açıklamada bulundu. Karacaoğlu, başka bir saldırı sebebiyle işçilerin dışarı çıktığı ve görüntüleri onların çektiğini bildirdi

BÜLENT YILDIRIM'DAN DA BİR AÇIKLAMA GELDİ

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım'dan da konu ile ilgili bir açıklama geldi. "Suriye halkına bir ekmeği çok gören bir zihniyetle karşı karşıyayız" diyen Yıldırım, yaptığı açıklamada, Suriye'nin İdlib kentine bağlı Serakip bölgesinde hava saldırısında vurulan fırında günde 60-65 bin ekmek üretildiğini belirtti..
                    
Savaşlarda sivillere ve onların insani ihtiyaçlarını karşılayan kurumlara zarar vermenin doğru olmadığını anlatan Yıldırım, Müslüman topluluklara yönelik bombardımanlarda insan hayatının hiçbir şekilde gözetilmediğini dile getirdi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

"Müslüman topluluklardaki çatışmalarda, siviller açık şekilde hedef alınıyor. Kadın ve çocuklar değerli görülmüyor. İnsan ihtiyaçlarını gidermeye yönelik faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlar hedef alınıyor. Suriye'nin İdlib kentinde faaliyet gösteren fırınımız, Rus uçakları tarafından yerle bir edildi. Suriye halkına bir ekmeği bile çok gören bir zihniyetle karşı karşıyayız. Fırınlar, kamplar vuruluyorsa demek ki amaç bütün Suriye halkını yok etmektir."

Suriye'de rejime yardım eden güçlerin, muhalifleri topyekün yok etme zihniyetiyle harekete geçtiğini vurgulayan Yıldırım, "Bunu yapanlarla uluslararası hukuk nezdinde hesaplaşacağız. Sivillerin korunması, bütün tarafların garantisi altında olmak zorundadır. Bu yok edici saldırılar, sivil katliamları ve yardım faaliyetlerini durdurmaya yönelik bombardımanlar son bulmalıdır" ifadelerini kullandı.
    

Bu haber toplam 1403 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!