1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bugün Çalışan Gazeteciler Günü
Bugün Çalışan Gazeteciler Günü

Bugün Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde basın mensuplarına kutlama mesajları gönderildi.

A+A-

"Kamusal görev yapan, bireylerin ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkıda bulunan basın, vatandaşların yönetimi denetleyebilmesine olanak tanımaktadır. Demokrasinin ve özgürlüğün teminatlarından biri de basındır ve Basınında neferleri gazetecilerdir.” Bugünde o neferlerin yılda bir hatırlanmasına neden olan Çalışan Gazeteciler Günü bu gününe dair yayımlanan mesajlar.

 

 

Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temel unsurlarından biri olan basınımız, demokratik düzenin sağlıklı işlemesi açısından vazgeçilmezdir. Olayları, ilkeli yayıncılık anlayışının bir gereği olarak tarafsız bir şekilde halka aktarmak, basının başlıca görevi, doğru ve zamanında bilgi almak da vatandaşın en doğal hakkıdır.Basın, her zaman ve her koşulda, kamu yararını göz önünde bulundurarak, yansız ve ilkeli habercilik anlayışını benimsemeli, bir kamu görevini yerine getirmenin bilinciyle gazetecilerimiz, ülke gerçeklerine, milli değerlere duyarlı olmalıdırlar. Kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşarak zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken, bir taraftan da halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren Gazeteci arkadaşlarımızın, İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına da büyük katkıları olduğu aşikârdır. En doğru haberi halka ulaştırmak için fedakârca çalışan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, toplum olarak hepimizin görevidir. Verilen emek ve çaba, paylaşılan fikirler ve duygular ile mesai saatlerinin pek de söz konusu olmadığı bu meslekte kazanılan manevi zenginliğin, ne kadar çok insana ulaşılırsa o oranda artacağına inanıyoruz.İlimizde faaliyette bulunan yerel gazete ve radyolarımızda çalışan tüm fikir işçilerimizin, ulusal ajanslarımızın temsilcilerinin ve habercilerimizin; gazetecilere ekonomik ve sosyal imkânlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 Sayılı Yasa’nın kabulü nedeniyle ilan edilen “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü” kutlar, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışından taviz vermeksizin yerine getirdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

                                                          Osman ÖREN

                                                  AK Parti Siirt Milletvekili

 

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biriside hiç şüphe yok ki, özgür ve tarafsız basının varlığıdır. Basın deyince ilk aklımıza gelen ise gazeteciliktir. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazeteciliğin, kamuoyuna haber ve bilgi akışını objektif bir şekilde sağlamak, toplumsal sorunlar karşısında kamuoyu oluşturmak, demokrasinin güçlenmesi ve gelişmesine katkı sunmak gibi önemli bir misyonu vardır.

 

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi, "Basın, milletin umumi sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir."

 

Halk ile yönetim arasında bir köprü vazifesi gören basının varlığı, şeffaf ve demokratik bir toplumu yaşatan en önemli unsurlardan biridir. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır.

Özgürlükçü ve çoğulcu demokrasinin vazgeçilmez kurumu olan basın-yayın kuruluşlarımızda; toplumun aydınlatılması, bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi yolunda önemli bir görevi ifa eden ve fedakârca çalışan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, toplum olarak hepimizin de görevidir.

 

Bu duygu ve düşüncelerimle, değerli basın çalışanlarının, “10 Ocak Gazeteciler Günü”nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına meslek hayatlarında, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

                                                                        

Musa Çolak

Siirt Valisi

 

 

Toplumda değişik görüşteki insanların, toplum çıkarları doğrultusunda ortak payda da ve farkında lığın yaşandığı bu günlerde büyük sorunların çözümü ve değişik renk, cins ve ırkta olan insanların ortaklaşacağı bir yaşam basın emekçilerinin kamuoyunu doğru ve hızlı bir şekilde haber vermesine bağlı olan günümüzde,   İlimizde görev yapan,  Yerel, Ulusal ve Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bütün basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlar, bu uğurda yaşamını yitiren basın şehitlerini  Saygıyla anarak,  cezaevinde bulunan basın mensuplarını selamlar,  Basın emekçilerinin bundan  sonra yapacakları  çalışmalarda  topluma daha güzle bir yaşam, sözde değil  özde kardeşliğin  pekişmesi için  özgürce  çalışmaları dileğiyle, meslek ve özel yaşamlarında  başarılar diliyorum.

 

                                                             Selim Sadak

                                                       Siirt Belediye Başkanı

 

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı
"Siirt'teki tüm basın yayın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, bu işe emek ve gönül veren tüm çalışanlara; sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı dilerim."


Remzi USLU
İl Kültür ve Turizm Müdürü

 

Halkın haber alma hakkının temininde, kamuoyunun doğru ve tarafsız şekilde bilgilendirilmesinde, önemli bir görevi üstlenen basının, etkinliğini koruması ve işlerliğini sürdürmesi için gerekli zeminin ve kolaylığın sağlanması dileği ile, tüm basın çalışanlarının “10 Ocak Gazetecilik Günlerini” tebrik eder, meslek yaşamlarında başarılar dilerim.

 

Şükrü Uras

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü

 

 

Kış, kar yağmur, gece gündüz demeden her zaman her yerde her doğa şartta çalışan gazetecilerin gününü kutlar, Allah'tan onlara güç kuvvet vermesini ve çalışmalarında başarılı olmalarını dilerim.

 

Yrd. Doç. Dr. İbrahim TEĞİN

Siirt Meslek Yüksekokulu Müdürü

 

 

Uzun yıllardan bu yana üstlendikleri görevle toplum vicdanının gür sesi olmak gibi ağır bir sorumluluğu yerine getiren,bunun yanında kamuoyunun gören gözü,işiten kulağı,haykıran sesi olan bütün değerli gazetecilerin 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü en içten duygularımla kutluyor,bütün basın emekçilerine kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Memet Beşir Özyeşil

Memur-Sen siirt İl Başkanı

 

Basın, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Basın deyince aklımıza ilk gelen ise gazetecilik gelmektedir. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazeteciliğin, kamuoyuna bilgi ve haber akışını objektif bir şekilde sağlamak, toplumsal sorunlar karşısında kamuoyu oluşturmak, demokrasinin güçlenmesi ve gelişmesine sunmak gibi önemli bir misyonu vardır. Doğru ve tarafsız haberleriyle, yayınlarıyla, yorumlarıyla ülkemizdeki ve dünyadaki olaylardan haberdar eden gazetecilerimiz bir anlamda bizim gözümüz, kulağımız oluyorlar. Bu sebeple gazeteciler dünyaya açılan penceremizdirler.

İlkeli ve tarafsız yayın anlayışından taviz vermeksizin insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok önemli bir misyonu yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim. 

                                             Prof. Dr. Recep ZİYADANOĞULLARI

 

İlimizin seçkin şahsiyetleri olan siz değerli basın mensupları Öncelikle yapmış olduğunuz hizmette İlimizin gözü,kulağı ve tercümanısınız .Bu yapmış olduğunuz hizmette göstermiş olduğunuz başarı, gayret ve azim hiç kimsenin gözünden kaçmamaktadır.Özellikle Biz kızılay derneği ailesi olarak  bütün çalışmalrımızda bizleri hiç bir zaman yalnız bırakmayarak her zaman bizi daha güzel daha iyi şeyler üretmek için çalışmalarımızda şevklendirdiniz. Bizim başarılarımızda sizlerin payları gözden kaçmamaktadır.
Görevinizi  yaptığınız zamanlarda   en büyük pay ve vefakarlığı Aileleriniz göstermektedir.  Bu manada sizin ve ailelerinizin basın gününü kutlar En güzel günlerin sizlerin olmasını temenni ederim Saygılarımla

 

                                                YENER TANIK
                                              SİİRT KIZILAY DERNEĞİ BAŞKANI
 

 

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!