1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “Bu Benim Eserim”e Siirt damgası vuruldu
“Bu Benim Eserim”e Siirt damgası vuruldu

“Bu Benim Eserim”e Siirt damgası vuruldu

İlköğretim öğrencileri arasında “Bu Benim Eserim” araştırma projeleri yarışmasında bölge illeri arasında 16 projeyle en fazla projesi kabul edilen il Siirt oldu.

A+A-

TÜBİTAK ilköğretim öğrencileri arası “Bu Benim Eserim” araştırma projeleri yarışmasının Van bölgesi finalistleri belli oldu. Van Ticaret ve Sanayi Odası Erek Kongre Salonu'nda 5 gün önce başlayan ve 8 ilden 70 eserin sergilendiği sergi tamamlandı. TÜBİTAK tarafından görevlendirilen seçici kurul üyeleri tarafından 3 gün süren titiz bir çalışmanın ardından matematik ile fen dallarında dereceye giren eserlerin sahiplerine törenle ödülleri verildi.

16 projeyle bölge illeri arasında en fazla projesi kabul edilen Siirt’in başarısı katılımcılar tarafından takdirle karşılandı. Siirt başarısını; 2 birincilik, 1 ikincilik ve 2 üçüncülük alarak taçlandırdı. Ankara’ya final sergisine gönderilecek 5 projeden 2 tanesi Siirt’in hazırlamış olduğu projeler oldu.

SİİRT Merkez Şehit Polis Hayrettin Şişman İlköğretim Okulundan Mehmet UÇAR’ın danışmanlığını yaptığı ve Mehmet Alperen BOROZAN  tarafından hazırlanan “Çokgenlerin İçindeki Sır” adlı proje ile Siirt Baykan Yarımca Köyü Ş.Jan.Er Cihan Gülmez ilköğretim Okulu’ndan Neval AY’ın danışmanlığını yaptığı ve Sinem DALĞACI  tarafından hazırlanan “DOĞAL MÜREKKEBİM” adlı proje birinci olup Ankara final sergisine katılmayı hak kazanmıştır.

SİİRT Merkez Şehit Polis Hayrettin Şişman İlköğretim Okulundan VEYSEL OBUT’un danışmanlığını yaptığı ve MEHMET EMİR ARSLAN tarafından hazırlanan “Karekök Değerini Bulma Yöntemi” adlı proje ikincilik; Merkez Özel Celal Değer İlköğretim Okulu’ndan Yakup BİLGİÇ’in danışmanlığını yaptığı, Mehmet Ali ALAKAŞLI ve Yunus Emre TOK tarafından hazırlanan “Döndürelim Görelim “ adlı proje ve BAYKAN Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan Meryem Kübra ÇULCU’nun danışmanlığını yaptığı, Hicret AYMAN ve Gülcan AYMAN tarafından hazırlanan “Defne Ve Kantaron Bitkilerinin Diğer Bitkiler Üzerindeki Etkileri” adlı proje üçüncülük ödülü aldı.

Yarışmaya 6 projeyle katılan Baykan ilçesi aldığı derecelerle de diğer ilçelerimize örnek olacak büyük bir başarıya imza atmıştır. İki projesi dereceye giren Şehit Polis Hayrettin Şişman İlköğretim Okulu’nun başarısı takdirle karşılanmıştır.         

Siirt’ten 16 projeyle en fazla projeyi bölge sergisine göndermeyi başaran Siirt PKE üyeleri başarıdan başarıya koşmakta. 14 Eylül Anadolu Lisesi’nin Biyoloji öğretmeni Şükrü AZGAN ve Anadolu Öğretmen Lisesi Kimya Öğretmeni M. Şirin Batur’un öncülük ettiği ortaöğretim ve ilköğretimler arası araştırma projeleri yarışmalarına hem kaliteli hem de sayıca fazla projelerin katılımı noktasında büyük başarılar sağlandı.

"Bu Benim Eserim” araştırma projeleri yarışmasının Van bölgesi finalistleri belli olur olmaz Proje Koordinasyon Ekibi Siirt TÜBİTAK temsilcileri Okyanus Koleji’nin düzenlediği “Türkiye Geneli 2. Fen Bilimleri Proje Yarışması”na katılmak üzere İstanbul’a gitti. 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinden Hasan ÖZAVCI ve Zelal ÇELİK tarafından hazırlanan ve danışmanlığını M.Şirin BATUR ile Şükrü AZGAN’ın yaptığı projede danışmanlar ve öğrenciler, iddialı olduklarını belirttiler.

Başarılı çalışmalarıyla Siirt Milli Eğitim camiasını ve Siirt halkını gururlandıran M.Şirin BATUR ile Şükrü AZGAN’a başarıların devamını diliyoruz.

Bu haber toplam 4461 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!