1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Boyları kısa diye işten çıkarıldılar
Boyları kısa diye işten çıkarıldılar

Boyları kısa diye işten çıkarıldılar

Siirt Devlet Hava Meydanı’nda çalışan 62 özel güvenlikçiden 10 kişinin işlerine son verildi.

A+A-

20 aydır Siirt Devlet Hava Meydanı’nda çalışan 62 özel güvenlik personelinden ikisi bayan toplam 10 kişinin sözleşmede belirtilen fiziki şartlara uymadıkları için işlerine son verilmesine karşın işten çıkarılanlar bugün bir basın açıklaması düzenlediler.

Bir iddiaya göre Nisan ayında havaalanında çalıştırılan 62 özel güvenlik personelinin kamu personeli olacağı işten çıkarılmalar için etken olmuştur. İşten çıkarılanlar haklarını hukuken de arayacaklarını dile getirdiler. Yapılan basın açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“15.04.2009 tarihinde Siirt Devlet Hava Meydanı’nda Can Özel Güvenlik firması tarafından özel güvenlik görevlisi olarak işe alındık. 8 ay boyunca aynı firma tarafından çalıştırıldık. İhalesi biten firma yerine 2 aylığına Perpa Özel Güvenlik Şirketi geldi. Onlarla aynı şartlarda görev yaptık ve sonra Ar Özel Güvenlik ihaleyi aldı. 10 ay aynı şartlarda devam ettik. Toplamda 20 ay boyunca 3 şirket tarafından Siirt Havaalanında görev yaptık. Şu an ihaleyi tekrar alan Can Özel Güvenlik bizi işe almak istememekte. Sebep olarak ise sözleşmeye göre boylarımızın 1-2 cm. eksik olması bahane ediliyor. Boylarımızı çıplak ayakla ölçüyorlar. Sözleşmede çıplak ayakla ölçülmesi gerekiyor diye bir madde yok. Tüm çabalara rağmen işe başlatmamakta direniyorlar.

Biz bu işe güvenerek evlendik, bankalardan kredi aldık. Her birimizin ayrı ayrı ödemeleri var. Şu an ciddi anlamda mağdur durumdayız. 37 ve 46 yaşındaki iki kişiye Genel Müdürlük madde yolluyor ve çalışması sağlanıyor. Bize de bir çözüm bulmalarını istiyoruz. İşimize geri dönmek istiyoruz.

Buradan sayın yetkililere sesleniyoruz. Sayın Başbakanımız, Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekillerimiz. Bu işe bir el atmanızı istiyoruz. Bu iş ciddi anlamda bazılarının komplosudur. Bu kişilerin havaalanında çalıştığını ve kendi kardeşlerini işe sokmak için şirkete baskı uyguladıklarını beyan etmek istiyoruz.”

Bu haber toplam 5085 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!