1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bitlisliler, Büryan için patent istiyor
Bitlisliler, Büryan için patent istiyor

Bitlisliler, Büryan için patent istiyor

Bitlisli büryan ustaları, Büryan’ın kendilerine ait olduğunu belirterek patent talebinde bulundular

A+A-

Büryanın Bitlis’e özgü bir yemek olduğunu dile getiren şehirdeki büryancılar, büryan kebabının Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bile yer aldığını anımsattılar.

Bitlis’te büryancılık yapan bir usta büryan kebabının tarihinin çok eskilere dayandığını ve sefere çıkan 4.Murat’a Bitlis’te büryan kebabı ikram edildiğini anımsatarak şu ifadelere yer verdi: “Büryan kebabı Bitlis’e özgü mahalli bir yemektir. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bile yer alan büryan kebabının tarihi çok eskilere dayanıyor. 4. Murat sefere gidince kendisine Bitlis'te büryan kebabı ikram edilmiş. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl Bitlis ziyaretinde, büryan kebabının adını dünyaya duyuracaklarını ve büryanı marka haline getireceklerini söylemesi bizi sevindirdi. Büryan kebabına bugünden sonra patent verileceğine inanıyorum. İldeki büryancılar olarak patent konusuna ağırlık vereceğiz. Büryanımıza patent verileceğine inanıyorum. "

Bugüne kadar büryan kebabı için patent alamadıklarını ve patentin Siirt'te verildiğini bildiren Bitlisli büryancı ustası, Bitlis büryanı için ayrı bir patent verilmesi gerektiğini kaydetti.

büryan buryan siirt büryanı

BÜRYAN SİİRT BÜRYANI kuyu kebabı

Bu haber toplam 4480 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!