1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Bir olamadığımız için hep verdik
Bir olamadığımız için hep verdik

Bir olamadığımız için hep verdik

Evliyalar diyarı diye övündüğümüz kentte “tefecilik” gibi kavramların ne işi var Allah aşkınıza?

A+A-

 

Bir zamanlar Şırnak, Batman, Beşiri, Kozluk ve Sason’un kendisine bağlı oldu bir kent idik. Şırnak’la sınır kapımızı, Batman’la petrol rezervlerimizi kapadık. Hepsini tek kalemde verdik ve ortak bir sesimiz çıkmadı. Verdiklerimiz usta oldu biz ise çırak çıktık.
 
Şehir merkezinden, ilçelerimizden ve köylerimizden başka kentlere büyük göçler verdik. İstanbul’un yanı sıra Yalova, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Diyarbakır, Gaziantep ve Ankara gibi ülkemizin birçok kentinde önemli bir Siirtli nüfusu bulunuyor.
 
Gaziantep’te, Ankara’da, İstanbul’da ve daha birçok şehirde hatırı sayılır işadamlarımız, sanayicilerimiz bulunuyor.
 
İşdünyasının yanı sıra sanatta, sporda, siyasette, bürokraside veya akademik çevrelerde çok sayıda değerli hemşehrilerimiz var. Ama gelin görün ki neredeyse hepsi kendi başlarına yükselebilmişler. Hepsine sahip çıkacak güçlü bir Siirt lobisi tesis edilemediği için birçoğunun baba ocağı memleketlerine karşı aidiyetleri ya kaybolmuş ya da zayıflamış. Eğer güçlü bir lobi yani bugün sıkça adını telaffuz ettiğimiz Federasyon kurulmuş olsaydı, enerji ve birikimlerimizin yüzde 20’si bile Siirt’i bugünkü durumdan kurtaracaktı.
 
Memleketimizden belki utanmadık, hep övündük ama Arapçamız kaybolmaya başladı. Kürtçemiz özellikle büyükşehirlere yerleşen ailelerimizin genç nesillerinde öğrenilmemeye başlandı. Büyük kentlere okumak için gelen üniversiteli öğrencilerimizden haberdar değiliz.
 
2010 yılında Siirt’te yaşanan cinsel taciz olayının ardından Türkiye’nin her tarafında “Siirt ve Cinsel Taciz” kavramları haftalarca yan yana anıldı. Sesimiz çıkmadı.
 
Evliyalar diyarı diye övündüğümüz kentte “tefecilik” gibi kavramların ne işi var Allah aşkınıza?
 
Bu haber toplam 4771 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!