1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bir annenin ızdırabı
Bir annenin ızdırabı

Bir annenin ızdırabı

Annelik Duyguların en gerçeği, en safı , en temizi ve sadece sana ait olmasıdır .

A+A-

BİR ANNENİN IZDIRABI

Annelik  Duyguların  en gerçeği, en safı , en temizi ve sadece sana  ait  olmasıdır . Öyle bir duygudur ki, senin acını neredeyse senin kadar yaşayıp hisseder, . Her şeyiyle fedakârca sahiplenir,  korumaya çalışır seni. Senin için yaptığı tüm her şeyi annelik iç güdüsüyle   yapar. Çünkü o bir anne dir .

 

Nuran da kutsal sayılan anneler den bir tanesiydi İlk çocugu gözbebeği kızıydı . Ona bir kardeş verme zamanı gelmişti,geçiyordu bile . .Beraber koşup oynayabileceği , Beraber büyüyeceği bir kardeşi olacaktı kızının . Mutlu olan yuvası dünyaya  gelecek olan bebekleriyle bir kat daha artacaktı .

 

Nuranın beklediği bebeği , mustafası dünyaya gelmiş kocaman delikanlı olmuştu . 6 Yaşına girmişti  mustafa . Yaşıtları gibi koşup oynayamıyor ,ablasına ayak uyduramıyordu . Çünkü mustafa bedensel engellydi . Buna rağmen okula başlamış annesinin kolları arasında taşınarak okula getirilip götürülüyordu. Mustafa’nın okuma , yazmayı sökmesinden sonraki ilk uzun yazısı annesine anneler gününde bir  buket çiçeğin  arasına sıkıştırdığı mektubu olmuştu . Mustafa’nın mektubundan bir kaç alıntı .

 

BÜYÜMEK İSTEMİYORUM ANNE

 

Bugün anneler günü . Sen bana ömrünü , hayatını gücünü , kuvvetini verdin . Ben ise sana bir demet çiçekten fazlasını veremiyorum.  Her nekadar mutlu görünsende biliyorum mutlu değilsin .Nasıl olacaksınki ? ben mutsuzken , Başka çocukları izlediğinde gözlerinden anlayabiliyorum nasıl imrendiğini . Benim de kalkıp aralarına karışmamı ne çok istediğini .

 

Ben artık büyümek istemiyorum anne . Ben büyüdükçe senin yükün artacak , ben büyüdükçe gücün tükencek ,ben büyüdükçe gözünün önünde eriyip bitecem ve sen kendini suçlu hisedeceksin . Ben büyüdükçe sen ölümden korkacaksın çünkü benim ortada kalacağımı düşüneceksin .

 

Benim çaresiz annem Anneler günün kutlu olsun. Anne ler için sıra dışı bir çocuk büyütmek dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizdede çok zor. Eğitimi, sosyal yaşamı, sağlık sorunları gelecek kaygısı özel bir çaba gerektiriyor. Ama söz konusu evlat ise bir anne için engelli veya sağlıklı gözetmeksizin yapamayacağı bir şey yoktur. Yıkıntıların arasından ayağa kalkıyor, çocuğunun elinden tutup düşe kalka yola devam ediyor. İyi veya kötü anne serüveni sonuna kadar devam ediyor.

 

Tüm anneler şefkatli, sevecendir. Ama engelli anneleri biraz daha özeldir .

 

Filiz BAHÇIVAN

Bu haber toplam 5729 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!