1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bilgi kirliliğine 4 dershaneden tepki geldi
Bilgi kirliliğine 4 dershaneden tepki geldi

Bilgi kirliliğine 4 dershaneden tepki geldi

Sınav sonuçlarının çarpıtılarak kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini iddia eden Siirt’teki 4 dershane ortak bir basın açıklaması yayınladılar.

A+A-

Kamuoyunu yanıltıcı bilgileri ilan edilmesinin hata olduğunu ve bu hatayı özür dilenerek düzeltilmesinin istendiği bildiride şu ifadelere yer verilmiştir:

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

30 Nisan 2010 Cuma günü YGS sonuçları açıklandı. Siirt’te sınava giren 6295 kişiden 5827 öğrenci barajı aşmış ve il olarak %92.57 oranında başarı elde edilmiştir. Geçen yıl ÖSS’de il olarak başarı ortalamamızın %92.19 olduğu düşünülürse az da olsa ilerleme kaydedilmiştir.

 

İlimizden sınava giren 6295 öğrenciden dershanelere devam eden (projeler ve ilçeler dâhil) 3350 öğrenci bulunmaktadır. 3350 öğrenciden sadece 150 öğrenci barajı aşamamış ve %98’e yakın başarı elde edilmiştir.

 

Ancak asıl başarı, yerleştirme başarısı olarak kabul edilmektedir. Komşu ilimiz Batman’ın 2009 ÖSS barajı geçme sırası 28 iken yerleştirme sırası 79 olmuştur. Bu da gösteriyor ki asıl başarı yerleştirme başarısıdır. Bunu da LYS gösterecektir.

 

Sınavın açıklandığı gün Siirt’teki dershane yöneticileri bir araya gelerek bilgi kirliliği yaşanmaması için sınav sonuçlarını birlikte değerlendirmişlerdir. Bu değerlendirme sonucunda bütün puan türlerinde (YGS1, YGS2, YGS3, YGS4, YGS5, YGS6) ilk 10’lar tespit edilmiş ve teyit edilmiştir.

 

Bu puan türlerinde 1.çıkaramayan bir dershane YGS sisteminde Sözel ve Eşit Ağırlık Grupları olmadığı halde iki öğrenciyi İL BİRİNCİSİ olarak ilan etmiştir. Bu dershanemiz bununla yetinmeyip bütün istatistikleri çarpıtarak kamuoyunu yanıltmaktadır.

 

Kamuoyunu bu şekilde yanıltan dershanenin biran önce Siirt halkından, Milli Eğitimden, STK’lardan, Basın kuruluşlarımızdan ve özellikle de dereceye giren öğrencilerden özür dileyerek hatasını düzeltmesini bekliyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

AÇI DERSHANESİ

A.Vahit Kayar

BİREY DERSHANESİ

Fatih Ekinci

FEM DERSHANESİ

Oğuzhan Şahin

KÜLTÜR DERSHANESİ

Hasip Oğuz

 

Bu haber toplam 2500 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!