1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Bilek; Uludere Sivillere Karşı İşlenen Bir Katliamdır
Bilek; Uludere Sivillere Karşı İşlenen Bir Katliamdır

Bilek; Uludere Sivillere Karşı İşlenen Bir Katliamdır

Siirtliler.Net olarak yılın son röportajını CHP Siirt İl Başkanı Nevaf Bilekle yaptık. Nevaf Bilek son saatlerimizi yaşadığımız 2011 yılının son günlerine damgasını vuran olaylar hakkında ki düşüncelerini dile getirdi.

A+A-

Son günlerde Uluderede meydana gelen olaydan dolayı neler düşünüyorsunuz?

 

Bu sivillere karşı işlenen bir katliamdır.

 

Bunu biraz açabilir misiniz?

 

Şimdi katliam ne demektir. Katliam bir insanı hiç sorgulamadan kendi vatandaşını öldürmektir. Bu 1 kişide olsa 35 kişide olsa 365 kişide olsa sorgulamadan öldürmek katliamdır. Ve son olayda da öldürülen vatandaşlar katledilmiştir.

 

Neden Cudi de Yapılan Uygulamayı Burada Yapmadılar

 

Yapılan operasyona yanlış diyorsunuz yani?

 

Evet. İki gün önce Cudi dağında bir grup askerin PKK’lı bir militanı mağaradan sağ çıkarmak için kullandığı yöntemi hepimiz gördük orada silah kullanılmadı PKK’lı militan olduğu bildiği halde mağaranın ağzından o militanı sağ çıkarmak için askerin çabalarını hepimiz izledik ve takdir ettik.  Bu gün Cudi gibi stratejik bir alanda bunu yapan asker Uludere ortasu köyünde önleyici karakol olmasına rağmen sadece insansız hava araçlarından aldığı görüntüler çerçevesinde sivil halkı rahatlıkla vurabiliyor. Neden Cudi de yapılan uygulamayı burada yapmadılar. Önlerine çıkıp kimsiniz diye sormadılar. Bunu yerine sadece alınan görüntü çerçevesinde savaş uçaklarının bombardımana tutarak sivil halkı öldürmesine katliamdan başka ne denilebilir ki.

 

Sizce ne yapılması gerekirdi?

 

Şimdi bir grup insanın önüne önleyici birlikleri sevk ederek kimsiniz diye sormanız lazım bunlar kaçakçılık yapıyorlarsa hukukun karşısına çıkarıp cezalarını vermeniz gerekiyor ama bunun yerine bu yöntemin kullanılması zaten zor günlerin yaşandığı bölgemizi germekten başka neye yaradı.

 

Devlet Özür Dileyip Tazminat Ödemek Zorundadır

 

 

Sizce bu saatten sonra ne yapılması gerekiyor?

 

Devlet bu saatten sonra çıkıp o öldürülen vatandaşların ailelerinden özür dileyip tazminat ödemek zorundadır. Ama bunun yanında derhal bu olayın sorumluları mahkeme önüne çıkarılıp en ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır.

 

Bu olay sonrasında parti olarak neler yapıyorsunuz?

 

CHP olarak genel merkez düzeyinde bir heyetimiz bölgede olayı soruşturmak üzere şimdi oradalar konu ile alakalı incelemeler devam ediyor.

 

Açılım konusunda görüşleriniz nelerdir?

 

Ben ilk günden beri bunu partililerim ve çevremdekilere söylemiştim kim ki bu bölgedeki olayları ve Türkiye deki demokratikleşme sürecini iyileştirip daha demokratik bir hale getirirse ben bu bölgenin bir insanı olarak çeketimi ilikler emrine girerim.  Bu ülkede sadece Kürtlerin demokrasiye veya insan haklarına ihtiyacı yok ülkede yaşayan her kesimin buna ihtiyacı var. Ülkede yıllarca yapılmayan bir şey yapıldı seyyar mahkemeler kuruldu ama devamı gelmedi şimdi yapılan açılım çalışmalarına baktığınızda on yıl öncesine geri gittik. Bırakın açılımdan sonraki günleri açılım öncesi günlere döndük.

 

 

 

Hükümet İyi Polis Kötü Polis Rolünü Oynuyor

 

 

Bülent Arınç’ın açıklamalarına ne diyorsunuz?

 

Hükümet iyi polis, kötü polis rolü yapıyor Bülent Arınç bir yönden Türkiye deki bütün Kürtler ne hakkı varsa alacak derken içişleri bakanının ağzından ateş çıkıyor. Ben görüşleri samimi bulmuyorum. Bu gün demokrasiyi savunan Bülent Arınç geçmişte demokrasi adına ne bedel ödemiş bunu bilen var mı? Yok demokrasi için geçmişte hiçbir bedel ödemeyen kimseler bugün demokrasinden söz edemezler. Şayet o kadar samimilerse bu gün cezaevlerinde yüzün üzerinde gazeteci hapiste neden Bülent Arınç demokrasi konusunda samimiyse son 25 yılın iktidarında görev alan Bülent Arınç demokrasinin gelişmesi adına neler yapmıştır. Bunu bir açıklasın bakalım. Ben kesinlikle bu konuda kendisini samimi bulmuyorum.

 

Leyla Zana’nın son görüşleri hakkında ne söyleyebilirsiniz?

 

Yanlış bu konuda ülkeyi germenin anlamı yok

 

 

90’lı Yıllarda Ailem den 2 kişiyi Faili Meçhule Kurban Verdim

 

Son günlerdeki gelişmelerde derin devlet, derin güçlerin rolü var mıdır?

 

Türkiye de derin devlet hiçbir zaman bitmemiştir ve bitmez her hükümet kendi adına derin devletini oluşturur zamanını geçirir. Hatırlarsanız DYP hükümetinde Tansu çiller batman valisiyle emniyet konusunda yeni bir yapılanması yaptı. Şimdi çıkmışlar Ergenekon diye bir şey icat ettiler ve bu Ergenekon yapılanması Selimiye kışlasından etrafından dönüyor çukur ambar gelip oradan da deniz küvetlerine doğru yol alıyor. Ergenekon gibi güçler ne zaman ki Fırat nehrinin bu tarafına doğru geldi o zaman Ergenekon oldu. Bu tür yapılanmalardan son 30 yıl içerisinde en fazla zarar gören bu bölgedir. Ve bu gayri legal yapılanmalardan da ailem de zararını görmüştür benim öz iki yeğenim faili meçhule kurban gitmiştir. 90’lı yılları yaşayan biri olarak ben bu günden korktuğum kadar o dönemde korkmamıştım. Bu gün hiç kimsenin garantisi yok ülkede yaşayan herkesin başına her an bir şey gelebilir.

 

Bu haber toplam 4055 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!