1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Beyoğlu Tophane'de Çocuklarla Tekne Orucu
Beyoğlu Tophane'de Çocuklarla Tekne Orucu

Beyoğlu Tophane'de Çocuklarla Tekne Orucu

Tophane'de Gönülbağı Vakfı'nın organizasyonuyla hayata geçirilen Tekne Orucu tutan yaklaşık 200 çocuk bugün vakfın iftar çadırında bir araya geldi ve öğle ezanıyla birlikte oruçlarını açtılar.

A+A-

Çoğunluğunu Siirt, Bitlis,Erzincan, Rizeli ailelerin oluşturduğu Beyoğlu İlçesi'nin tarihi Tophane semtinde eski bir Osmanlı geleneği olan Tekne Orucu etkinliği yapıldı.

Gönülbağı Vakfı organizesiyle Tophaneliler unutulmaya yüz tutmuş olan eski bir geleneği gün yüzüne çıkardılar. Osmanlı döneminde oruç tutamayacak yaşta olan küçük çocukların oruca özendirilmesi ve irade eğitimi olarak uygulanmakta olan Tekne Orucu artık her Ramazan ayında gerçekleştirilecek. Yaşları 4 ile 9 arasında olan yaklaşık 200 çocuğun katıldığı etkinlik öncesinde iftar çadırı çocuklar için vakıf çalışanları ve gönüllüleri tarafından süslendi. 

Çocuklar gece yarısı Ramazan davulcusuyla birlikte sahura kalktılar ve yemek yediler. Bugün öğle ezanına kadar oruçlarını koruyan çocuklar, okunan öğle ezanıyla birlikte iftarlarını açtılar. Döner, ayran, tatlı ve şeker ikram edilen çocukların heyecanları her hallerinden belli oluyordu. Çocukların aileleri böyle bir etkinliği günyüzüne çıkardığı için Gönülbağı Vakfı yönetici ve çalışanlarına teşekkür ettiler.

 

ilkoruc1.jpgilkoruc2.jpgilkoruc3.jpgilkoruc4.jpg

Bu haber toplam 2007 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!