1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Benim Siirt Belediye Başkan adayım
Benim Siirt Belediye Başkan adayım

Benim Siirt Belediye Başkan adayım

Siirtli öğretmenlerimizden Mesut Palan, doğup büyüdüğü memleketi Siirt'e dair hayallerini ve beklentilerini kişisel facebook sayfasında kaleme aldı. İşte o yazısı:

A+A-

Benim Siirt Belediye Başkan adayım

Bir insanın bir şehir ile herhangi bir bağı, bir yaşanmışlığı, çocukluk hatırası, topraklarında oyunlar oynadığı, havasına, suyuna , ağaç gölgesine, kültürüne, diline, yemeklerine, demogojik yapısına, şivesine bir bağı yoksa o şehir için hayalleri de yoktur.

Hayalimdeki Siirt diyebilecek biri lazım.
Siirt için hayalleri olan biri.

Siirt’in kaderini kadrini bilen Siirt’in tozunu yutmuş kaldırımlarında yürümüş sabah erkenden büryanını elle yemiş. Üstüne çayhanelerinde kaçak çayını içmiş biri lazım. Halkının ne hissettiğini anlaması İçin insanların taziyelerine katılmış düğünlerinde halaya katılmış biri. Arapça Kürtçe hatta Siirt için İngilizce bilen biri lazım. Ben sen biz Abi kardeş mamo ammo amme halo halet olabilecek biri. Çılgın projeleri olan eski Siirt’i de Siirt’te yaşatabilecek milli ve yerli biri. Tarifi zor değil. Ya sahibi var bu şehrin dedirtecek biri. Türk Arap Kürt Koçer bu şehirin kadim insanlarını ayırmadan ötekileştirmeden. İçimizden biri ya. Siirtli kimliğini her gittiği yerde her ortamda taşıyabilen biri. 

Siirtlilere de değinmeden edemeyeceğim kendi kimliğini hor görme kendinden olana değer vermeme eleştirerek bitirme nitelikli olanları hor görme, yabancıyı kendi evladından üstün ve meziyetli görme kraldan çok kralcı siyaseti uygulamaya devam ederse bugün asla havalimanı açılmaz açılsa da doğru dürüst seferler konmaz. Van ve Batman asla yolu bitmez. Hizmet geç ve minnetli gelir. Daha kötüsü şimdi meyvelerini yediğimiz Siirt’in her yerine fıstık eken projeci idarecilerden sonra bu popülizm devam ederse gelecek nesillerimiz Botanda Fıstık yerine daha çok Hamsi yer.

Siirt’in adını kullanıp rant elde edenlere de son sözüm. Bırakın bu popülizmi bırakın her fotoğraf karesinde almayı bırakın yemek davetlerini ve hamaset siyasetini. İçinizdekilere değer verin. Başka Siirt ve başka Siirtliler yok. Daha modern daha yaşanılabilir daha yerli bir Siirt için hep birlikte çalışılmalı. Senin partin benim partim diyerek değil. Benim memleketim diye birlikte sarılmalı.

Bu da benim nacizane fikrim görüşlerime katılan yada katılmayan herkese saygılar. Küçüklerin gözlerinden büyüklerin ellerinden öperim.

Çanakkale’den Sevgiler...

Mesut PALAN

Bu haber toplam 25730 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
23 Yorum