1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Benhur Babaoğlu, Siirtliler.Net’e konuştu
Benhur Babaoğlu, Siirtliler.Net’e konuştu

Benhur Babaoğlu, Siirtliler.Net’e konuştu

Efsane futbolcumuz Benhur Babaoğlu, geçmişe, Siirtin köy hizmetleri dönemlerine doğru yolculuk yaptık.

A+A-

İstanbul Kapalıçarşı’da mücevherat sektöründen Cuma Çelik’in vasıtasıyla bir araya geldiğimiz Siirt’in efsane futbolcularından Benhur Babaoğlu ile biraz geçmişten biraz da bugünden sohbet ettik.

 

Benhur Babaoğlu 

Babaoğlu, hem gönül kırıklıklarını hem de bugün veya gelecekte yapılabilecek hayalleriyle ilgili Siirtliler.Net’ten Eyüp Güzel’e okuyucuları biraz geçmişin özlem duyulan günlerine doğru götürecek değerlendirmelerde bulundu.

 

Sözü uzatmadan, Benhur Babaoğlu’nun ifadeleriyle geçmiş dönemleri biraz hatırlayalım:

 

Siirt’te kendi dönemimizde en kötü şartlarda top koşturdum. Ne ben ne diğer topçu arkadaşlarım ne de yöneticilerimiz takımımıza en güzel şekilde sahip çıktık. Ruhumuzu vermiştik Siirtspor’a. Siirt benim şöhrete açılan kapım oldu. 12-13 yaşımdan itibaren topla iç içeyim. İlk olarak Köy Hizmetlerinde başladım. Daha sonra Siirt Gençlikspor, Yapı Spor, Malatyaspor, Galatasaray, Antalyaspor, Eskişehirspor, Fenerbahçe, Yozgatspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve Beykozspor’da top koşturdum. Çapraz bağlarımın kopması nedeniyle en son Beykoz’da oynarken futbola ara verdim. Uzun bir süre ara vermek zorunda kaldım. Şu an ise Kulüp Başkanlığını değerli bir hemşehrimiz olan Mesut Gülbaran’ın yaptığı Vefaspor’da yardımcı hocalık yapıyorum.

 

JETPA HİÇ ARAYIP SORMADI

 

Biz en kötü şartlarda Siirt’te top koşturduk. Ama Jetpa geldiğinden BENHUR BABAOĞLUberi hiç sahiplenen, arayıp soran olmadı. Eksiğimiz mi vardı niye sahiplenmediler bilmiyorum. Yıllarca dışarıda top koşturdum. Camiada bir isim yaptım. Buna rağmen bugüne kadar arayıpta soran olmadı. Bu konuda gönül kırıklığımın olduğunu bildirmek isterim.

 

YERLİ FUTBOLCULARDIK VE HEPİMİZDE RUH VARDI

 

Siirt’te oynadığım dönemlerde ismini şu an için hatırladığım Yaşar Erten, Ahmet Kurt, Ekrem Özgen, Remzi (Mennu), Adnan Ekinci, Ahmet Erten, Suat Babaoğlu, Mehmet Nezir Öztaş, Bozo, Metin abi, Şirzat, Tekin Akınay ve Cengiz Özçiçek vardı. İsmini şu an için hatırlayamadığım varsa kendilerinden özür dilerim. Yerli futbolculardı hepsi. Birçoğuyla halen görüşüyoruz. O dönemlerde sporda para yoktu ama aşk vardı. Siirt aşkı, forma aşkıydı. Dostluk vardı. Herkes birbirinin açığını kapamaya çalışırdı. Hedefimiz vardı. 1992 yılında Playoffa kalmıştık. O sezon çok iyi bir performans göstermiştik hep birlikte.

 

Eskiden yerli topçu çoktu. Maddi gelir zaten pek yoktu. Hepimiz köy hizmetlerinde mevsimlik işçi olarak gösteriliyorduk. Transfer ücretlerimiz çok cüziydi. Ama aşk vardı, ortak hedef vardı. Şimdi ise hiç eser yok. Siirt’in 3.ligde ne işi var?

 

VEFASPOR’DA GÜZEL BİR ORTAMIMIZ VAR

 

Vefaspor Kulüp Başkanımız Mesut Gülbaran, iyi bir Siirtlidir. Hemşehrisini sever ve kollar. Kulübümüzün alt yapısı var. Alt yapıda 16-17 yaşlarında epey Siirtli genç yeteneklerimiz var. A takımımızda da yine hemşehrilerimiz bulunuyor. Genel kaptanımız Gökhan Günay, yönetimimizde Necdet abimiz… bunlar hep Siirtlidir. Kulübümüzde daha çok değerli insanlarımız var fakat konu Siirt olduğu için sadece hemşehrilerimizin isminden bahsediyorum.

 

İSTANBUL’DA GENÇ YETENEKLERİMİZ VAR AMA SAHİPSİZ

 

İstanbul’da ikamet eden çok sayıda Siirtli hemşehrimiz ve genç yeteneklerimiz var. Fakat sahipsizler. İstanbul’da bu genç yeteneklerimizi değerlendirmek mümkündür. Niçin bir spor okulu kurulamıyor. İstanbul’un ilçe takımlarında çok sayıda top koşturan hemşehrimizin bulunuyor. Alt yapıda da müthiş kabiliyetli topçularımız var.

 

benhur babaoğlu 

ANIMSADIKLARIM

 

Sakarya maçıydı. 5-2 almıştık sanırım. Maç esnasında “biz gol attıkça siz yiyorsunuz” kendi defansımıza espri yapmıştım. Ahmet abi bana çok kızmıştı. Sonuçta abimizdi bizim.

 

Muş’a gitmiştik. Zor bir maçtı ve almalıydık. Rakip takım küme düşmemeye biz ise şampiyonluğa oynuyorduk. Koridorda bir baktım bağırışmalar. Ev sahibi takımın taraftarları Yaşar abiye saldırıyordu. Herkeste can havliyle bir telaş vardı.

 

Takımımızın genel kaptanı vardı Kemal Palan abi. Şimdi Yalova’da yaşıyor. Kendisi Yalova Siirtliler Dernek başkanı. eskilerimiz tarafından Hacı Kettole diye biliniyor. Sert biriydi ve topçular ondan çekinirlerdi. İyi bir insandı ve öyle birinin olması lazımdı zaten. Etkisi oluyordu takıma. Motive ederdi.

 

Taraftarımız süperdi. İlçelerden, Batman’dan bile taraftar geliyordu. Tribünler doluyordu. Büyük bir sevgi vardı. Maçlarımıza akın akın taraftar gelirdi. O zamanlar her şey daha sıcaktı.

 

Bu haber toplam 6578 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!