1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Belediye imarda kaçak yapıyla mücadele bitmez
Belediye imarda kaçak yapıyla mücadele bitmez

Belediye imarda kaçak yapıyla mücadele bitmez

Çakmak, Ulus, Çal ve Alan mahallelerinde yaygın olan kaçak yapılaşmaya karşı mücadele para cezalarının yanısıra bilinçlendirme çalışmalarıyla devam ediyor.

A+A-

2006 yılında çizilen Siirt İmar Planı’nda bozukluk olduğunu bu yüzden iç içe yapılaşmanın önüne geçilemediğini belirten Siirt Belediyesi İmar Müdür Vekili Elif Tren ÖZER, Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamalarda Siirt Merkez’deki Çakmak, Ulus, Çal ve Alan mahallelerinde kaçak yapılaşmanın artık bir alışkanlık haline geldiğine dikkat çekti.

 

Ruhsatlandırma konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra gecekonduların ve vakıf arazilerindeki yapılaşmaların bir kısmında yıkım kararı olmasına rağmen bunu şuan için uygulamadıklarını ancak para cezalarına ağırlık verdiklerini belirten ÖZER, Siirtliler.Net’e şu açıklamalarda bulundu :

 

“HERKES KAÇAK İNŞAAT YAPIYOR, BİZ DE YAPSAK NE OLACAK”

 

“Çakmak’taki anlayış ‘herkes kaçak inşaat yapıyor biz de yapsak ne olacak’ şeklindedir. Bu anlayışı kırmaya yönelik çalışmalarımız sürdürülüyor. Kaçak yapı ne yazıkki tüm belediyelerin sorunudur. Siirt Belediyesi İmar Müdürlüğü olarak ruhsatlandırmaya ağırlık veriyoruz. Ruhsatlandırma oranını arttırdık. Durumu kötü olanlara mimarlık proje çizimi konusunda yardımlarımız da oluyor.

 

elif tren özer

 

“İMAR PLANINDA BOZUKLUK VAR”

 

Şehir merkezi imar planında bozukluk var ve bu yüzden iç içe yapılaşmaya müsaade ediliyor. Şehirleşme açısından iyi değil. En son 2006 yılında yaklaşık 1 trilyona yapılmıştı imar planı. İmar planının revizyonu gerekiyor ancak yaklaşık 1,5 trilyon civarında maliyet tutacağı için bugünkü bütçeyle bunu yapmamız olanaksız.

 

“TEKNİK ELEMAN SIKINTISI ÇEKİYORUZ”

 

Teknik eleman sıkıntısı var. Diğer illerin belediyelerinde onlarca teknik eleman bulunmasına rağmen Siirt Belediyesi’nde 2 teknik eleman bulunuyor.

 

elif tren özer

Bu haber toplam 4268 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!