1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Bekir Sıtkı Batur: Siirt Devletten alacaklıdır
Bekir Sıtkı Batur: Siirt Devletten alacaklıdır

Bekir Sıtkı Batur: Siirt Devletten alacaklıdır

Siirt Milletvekili Osman Ören’in Başdanışmanı Bekir Sıtkı BATUR ile yapılan söyleşide Batur: "Siirt Devletten Alacaklıdır" dedi ve nedenlerini açıkladı.

A+A-
2011 Temmuz’undan bu yana AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören’in Başdanışmanı olarak görev yapan Bekir Sıtkı BATUR ile Siirt’i konuştuk. Kendisini yakından tanıyanlar tarafından, sürekli Siirt’in gelişimi üzerine kafa yorması, araştırmalar yapması ve bunları her fırsatta not alıp “Birgün lazım olur” diye ajandasında saklaması gibi bir özelliğiyle bilinir. Şimdi satırları siz değerli Siirt Haberleri Gazetesi’nin değerli okurları için Bekir Sıtkı BATUR’a bırakalım…
 
Esasında Sayın Vekilimiz Osman Ören ile yapmaya çalıştığımız şey, kaçan bir trenin peşinden koştuğumuz için her fırsatı değerlendirme gayretidir. Kaçan trende en az 30 yıllık bir boşluktan söz edilebilir. Siirt’in yaklaşık son yüzyıllık nüfusunu incelediğimizde 1985’teki nüfusumuz 524 Bin idi. 2014 itibariyle ise 300 Bin’e düşmüş durumda. Batman ve Şırnak olmak üzere 2 ilçemiz alındı bizden ve İl oldular. Hükümetler veya Devlet, tabiki böyle bir karar alabilir fakat alınanların yerine ikame edilecek bir şey verilmeliydi. O tarihlerde ne yazık ki kimse verilen 2 ilçemizin yerine bir şey istememiş. 1990’da gerçekleşen bu olay bir travma etkisi oluşturdu Siirt’te.  Kurumlarımızdaki kapasite daha da küçüldü. Çeşitli kurumların Bölge müdürlükleriyle bağlantılarda problemler yaşandı. Siz Siirt olarak siyaset dünyasında Meclis’te Siirt Milletvekiliyim derken 500 bin kişiyi temsil ediyordunuz ama bugün 300 bin kişiyi temsil ediyorsunuz. Aslında o tarihlerde 2 ilçemiz verilmemiş olsaydı, yani duraksama olmasaydı bugünkü nüfusumuz 300 bin değil, en az 1 milyon olacaktı.
 
1990’lı yıllar, yeni İl olan ya da kalkınma problemi olan iller, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından üzerinde çalışmalar yapıldığı yıllardı. Kalkınma planları yapıldı şehirler üzerinde ve maalesef Siirt o iller arasında yoktu. Kalkınma planları son 2 yıla kadar da olmadı. Osman Hocanın (Ören) bu konudaki hakkını teslim etmek gerekir. Çünkü Siirt kendi adına Devletimizden alacaklı durumda olduğunu farkettirdi.
 
Osman hoca, Siirt’in alacaklı bir şehir olduğu fikrini aşıladı. Bunu da şehrin kendisinden daha ziyade Ankara’ya izah etmek için uğraştı. Gelecek vizyonu hazırlamanın yolları üzerinde durdu. Kalkınma Bakanlığı’nın anketlerinde Güneydoğu’nun ençok ihtiyaç hissettiği şey rekreasyon alanları (sosyal alanlar) olduğu tespit edildi. Oysa Bakanlığımızın bu tespitinden tam 1,5 yıl önce Siirt olarak Osman hoca bizzat girişimlerde bulundu. Belki abartı gelebilir ama Kalkınma Bakanlığı nezdinde sosyal alanlarla ilgili Güneydoğu’daki ihtiyacın hissedilmesi ve tespit edilmesinin perde arkasında Osman hocamızın ekip olarak yapmış olduğu çalışmaları tarif etmek mümkündür.
 
bekir-sitki-batur.jpg
 
Peki tüm bunları kim yapacak? Milletvekilinden mi bekleyeceğiz?
 
Hayır, işte tam da anlatmaya çalıştığım şey budur. Çok güzel bir soru sordunuz. 2011 öncesi Siirt tek başlık altında ele alınan bir şehir iken 2011 sonrasında Siirt ile ilgili kalkınmaya yönelik başlıklar geliştirildi. Mesela Kalkınma Bakanlığı, Alman Dış Ticaret Örgütü, Bahçeşehir Üniversitesi, Japon Dış Ticaret Örgütü ve TEPAV (Türkiye Ekonomik Politikalar Vakfı) gibi dev kurumlarla temaslara geçildi ve ilişkiler kurulmaya çalışıldı. Yani biz doktora muayene olmaya çıktık. Reçetemiz çıkmış durumda.
 
Bir şehrin ilişki ağı ne kadar geniş olursa o şehir kendisiyle ilgili eksiklikler konusunda o kadar geniş çalışır. Bugün Japon Dış Ticaret Örgütü’yle çalıştığınızda şehrinizdeki sanayi alanlarınızın, turizm alanlarınızın eksikliklerini bariz bir şekilde tespit ediyorsunuz. Bu tür ilişkiler “böyle gelmiş böyle gider” anlayışından sıyrılmanızı sağlıyor. Bahçeşehir Üniversitesi yetkilileri buraya geldiği vakit, senin şehrinde enerjiyle ilgili bir envanter istiyor ve siz bugüne kadar böyle bir şey hazırlamadığınız için “yok” diyorsunuz. Ama ilişkiler sizi böyle bir hazırlık ve çalışma yapmaya itiyor.
 
Milletvekillerimizin görevi bu ilişki ağındaki aktörlerle, şehirdeki kurumları bir araya getirmek, kapıları aralamaktır. Bu durumda kapıları aralanan ilişkileri, geliştirme sorumlulukları şehrin birçok yerine yayılıyor. Valilik, Özel İdare, Üniversite, Belediye, Dika, Ticaret Odası, Sanayi Odası, STK’lar ve özel sektördeki kuruluşlar bu konuda rol almalı, siyaset dünyasının kapı araladığı ilişkileri geliştirmeli ve zenginleştirmelidir. Kalkınmada başarılı olmuş tüm şehirlerde bu kurumsal ilişkilerin örneklerini mutlaka görüyoruz. Aksi halde tek başına bir milletvekilinden veya siyaset dünyasından herşeyi beklemek yanlış olur. Ama herşeye rağmen Osman hoca ve ekibi olarak bizler elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
 
Bu şehirde hastalıklı bir kabuk örüldü. Osman hocayla birlikte biz bu kabuğun kırılacağını göstermeye çalıştık. Kabuğun kırılmasıyla herşeyin daha güzel olacağını bildiğimiz için yapıyoruz çalışmalarımızı. Siirt’te yaşayanların daha mutlu yaşayabileceklerine inanıyoruz. Tüm amacımız budur. Siirt’in çevre iller kadar olumsuz anlamda çok fazla politize olmamış olması da önemli bir avantajdır.
 
Sonuç olarak, çok ciddi bir envanten çalışması yapıyoruz şehrimiz Siirt için. Keşke gazetenizde imkan bulsak hazırladığımız envanteni ve Siirt’in gelişimine yönelik raporlarımızın tamamını yayınlayabilsek. Bu raporlar Bakanlıklar ve önemli bürokratlar nezdinde çok takdir görüyor. Sayın Milletvekilimiz Osman Ören’in mutfak kısmındaki ekibi olarak dersimizi çalışarak gidiyoruz Ankara’ya. Açık konuşmak gerekirse yapılan  çalışmaların henüz halka dokunmadığının farkındayız. Fakat şu husus atlanmamalı. Halka dokunan projeler için alt yapı çalışmalarını başlattık. Tasarlanan, üzerinde çalışma yapılan projeler uzun süreli çalışmalarla gerçekleşecek projelerdir. Şehrin kalkınmasına ve gelişimine değmek istiyorsanız bu uzun vadeli sabır isteyen birşeydir.
Bu haber toplam 7752 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!