1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bekar odasından İhracata: Garzan Tekstil
Bekar odasından İhracata: Garzan Tekstil

Bekar odasından İhracata: Garzan Tekstil

17 yaşında İstanbul’a gitti. Bekar odalarında kaldı. Kendine iş buldu. Sonra küçük bir atölye ve bugün memleketinde 200 kişiyi istihdam eden fabrikayla, Avrupa ülkelerine ihracat…

A+A-

Gıyasettin Dilek. 1 yıldır Siirt’te 200 kişiye ekmek kapısı olan Garzan Tekstil A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı, yani sahibi. Garzan Tekstil’den önce “Siirt’te iş yapılmaz” anlayışını yok sayarcasına yatırımını memleketinde değerlendiren Gıyasettin Dilek’i tanımakta yarar var…

SİİRTLİLER.NET / Eyüp Güzel

1972 Kurtalan Töytepe (Merci) Köyü doğumlu. İlköğrenimini köyünde, orta öğrenimini ise Siirt Merkez’deki Mehmet Akif Lisesi’nde okur. Köyünde ailesine ait bağ, bahçe ve tarlada yaz aylarında çiftçilik yaparak aile ekonomisine katkıda bulunur. Ancak yaşı daha çok genç olmasına rağmen gözü ticarettedir. 17 yaşında İstanbul’a gidip ticareti öğrenmeye ve kendini geliştirmeye karar verir. Babası ilk başlarda “oğlum büyük şehirde ne yaparsın, nerede yatar nerede kalkarsın” diye endişelense de babasının rızasını alır ve İstanbul’a doğru yola koyulur. İlk gittiği yer akrabalarının da bulunduğu Mahmutbey semti olur. Mahmutbey ticaretin kalbi sayılır. Kendine önce bekâr odasında bir yer bulur. Ardından kısa sürede kendine bir iş bulur. 5-6 sene bekâr odasında yaşar. Aldığı işçi maaşıyla yaşamını sürdürür. Bu arada küçük küçük biriktirdiği paralarla evlenir ve çoluk çocuğa karışır. Böylece tekstil piyasasını da yakından tanımış olur.

garzan tekstil gıyasettin dilek - siirt

2000 yılında Esenyurt’ta Van’lı bir arkadaşıyla ortaklaşa kesim-dikim atölyesi açarlar. 3-4 yıl sonra ortaklıktan ayrılırlar ve Gıyasettin Dilek bu sefer Bağcılar’da bu sefer kendi yerini açar. Artık işçi maaşıyla çalışan biri değil yanında işçiler çalıştıran bir işletmeci olarak yaşamını sürdürür. Tırnaklarıyla kazıyarak süren yükselişi nihayetinde geçen yıl Siirt’te, yani kendi memleketinde açtığı fabrikaya uzanır. Bekâr odalarında başladığı başarı serüveni bugün 200 kişiye ekmek kapısı olarak devam ediyor.

Fabrikanın sahibi olan Gıyasettin Dilek, bugünkü durumuna kelimenin tam anlamıyla tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi. Bekâr odalarında kaldığı yıllarda çektiği sıkıntıları bir kendisi biliyor bir de Allah. Evli olan Gıyasettin Dilek, 4 çocuk babası.

Gıyasettin Dilek ile başladığımız haberimizin bir sonraki bölümünde Siirt’in yerel markası olan Garzan Tekstil A.Ş.’ye yer vereceğiz.

Garzan Tekstil A.Ş. ile ilgili haberimizde kısaca, fabrikanın Siirt’te açılış nedenleri, Belediye, Vali gibi yerel yönetimlerin tutumları, Siirt esnafının ilgisizliği gibi konulara değineceğiz.

 

GARZAN TEKSTİL GIYASETTİN DİLEK SİİRT

GIYASETTİN DİLEK - SİİRT

 

Bu haber toplam 4301 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!