1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bediüzzaman Said Nursi vefatının 56. Yılında Anıldı
Bediüzzaman Said Nursi vefatının 56. Yılında Anıldı

Bediüzzaman Said Nursi vefatının 56. Yılında Anıldı

Siirt Üniversitesi Merkez Konferans Salonu’nda Genç Girişimciler Topluluğu’nun organizasyonunu üstlendiği anma programı gerçekleştirildi.

A+A-

Program Kur’an tilaveti ve  İl Müftüsü Faruk Arvas’ın  Said Nursi adına okutulan 56 Hatm-i Şerif’in duasını etmesi ile başladı.

Programa Siirt Üniversitesi Genel Sekreter Yrd. Abdülkadir Işık ve birçok akademisyen katıldı. Konuşmacı olarak yazar Senai Demirci’nin katıldığı program büyük ilgi gördü.

Konuşmasında Demirci “Biz inananlar için ölüm yoktur vefat vardır. Vefat da vefa ile sözünde durma ile rabbe dönüş ile ilintilidir. Bu yüzden ben Said Nursi’nin ahirete 56. doğum yılı demek istiyorum. “Kuran’ın sönmez ve söndürülemez bir güneş olduğunu bütün dünyaya ispat edeceğim” diyen bu genç kendisine asla güvenmedi. Bizatihi Kur’an’a güvendi. Çünkü Kur’an bizim kerim kitabımızdır, ikram edendir. O kendisine geleni, kendisinden medet umanı hiç geri çevirmedi. Said Nursi işte buna güvendi. Yalnız bugün kuran ile ilgili ciddi bir sorunumuz var. Kur’an’ı okumak ve anlamak. Anlaşılmak için okunmayan kitap mushaftan ibarettir. Bunun değeri kâğıdı, mürekkebi, basımı kadardır.25 yaşında Said Nursi’nin derdi buydu Kur’an’ı anlamak ve yaşamak. Bu yüzden Said Nursi klasik bir din âlimi, din adamı, dindar değildir. Öyle kalmak isteseydi başı hiç derde girmez maaşı makamı belli bir insan olurdu. Klasik anlamda bir tefsirci de değildi. Klasik tefsir size suyu anlatır. Su, şu kimyasal formülden oluşur, şu derecede kaynar ve şu derecede donar der. Bu bilgiler doğrudur ama size bir yudum su içirmez. Said Nursi ve eserleri öyle değildir. Ayetleri dışarıdan seyrettirmek yerine bize tattıran bir tefsir anlayış vardır eserlerinde.” Dedi.

Konuşması ile izleyicilere duygu dolu dakikalar yaşatan Demirci konuşmasının devamında Yasin Suresinde anlatılan meşhur Habib-i Neccar kıssası üzerinden Said Nursi’nin hayatını mesleğini ve meşrebini “Şehrin Öte Yakasından Gelen Adam” metaforuyla anlatarak sözlerini noktaladı.

Programın sonunda Senai Demirci okuyucularının kitaplarını imzalarken, katılımcılara Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerinden Risale-i Nur kitapçıkları hediye edildi.

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!