1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bdp'nin yeni anayasa çalıştayı Siirt'te yapıldı.
Bdp'nin yeni anayasa çalıştayı Siirt'te yapıldı.

Bdp'nin yeni anayasa çalıştayı Siirt'te yapıldı.

Siirt'te Bdp'nin yeni anayasa çalıştayı yapıldı.

A+A-

Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Bdp Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, bu tür çalıştayları teşkilatlarının olduğu her yerde düzenleyeceklerini ve nasıl bir anayasa olması gerektiğini tartışacaklarını söyledi.

"1921 Anayasanın devamı gelebilseydi bu, Türkiye'nin temel meselelerine çözüm getiren ve Türkiye'nin demokratikleşmesine imkan verecek bir anayasa olacaktı" diyen Aydoğan, şunları kaydetti:

"Ama gerçekleşmedi. 1924 Anayasası ile birlikte Türkiye'de, tek millet, tek dil, tek din gibi tekçiliği esas olan ulus devlet modeli içerisinde bir anayasa hazırlandı. 1924'ten günümüze kadar da tekçi anayasa zihniyetle hazırlanan anayasa nedeniyle, Türkiye'de başta temel sorun olan Kürt sorunu olmak üzere sorunlar devam ediyor. En son hazırlanan 1982'deki Kenan Evren anayasası, yani darbe anayasası ile Kürt sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hale geldi. Şimdi Türkiye'nin gündeminde yeni bir anayasa var. Belki de yapılabilirse, ilk defa bir sivil anayasa yapılabilecek. Türkiye'deki temel toplumların temel talebi, demokratik, sivil, çoğulcu bir anayasa isteğidir. Böyle bir anayasa yapılabilirse hem Türkiye'nin demokratikleşmesinin önü açılmış olur, hem de Kürt sorunu çözülmüş olur."

Çalıştayda, sivil toplum kuruluşları yeni anayasa konusundaki görüşlerini anlattı.

 

Bu haber toplam 1674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!