1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP’nin “Demokratik Çözüm Çadırı” kaldırıldı
BDP’nin “Demokratik Çözüm Çadırı” kaldırıldı

BDP’nin “Demokratik Çözüm Çadırı” kaldırıldı

Dün BDP’nin İstanbul Aksaray’da kurduğu “Demokratik Çözüm Çadırı” önünde çıkan olayların ardından değişik vilayetlerdeki benzer çadırlar kaldırıldı.

A+A-

Aksaray Meydanı’nda “Demokratik Çözüm Çadırı” kuran BDP’nin basın açıklamasında katılımcılar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Toplantıya katılanlar arasında bulunan bir grup gösterici polise taşlı saldırıda bulundu. Alanda güvenlik önlemi alan polislere ve İETT’ye ait barakaya saldıran eylemcilere polis müdahale etti. Çadırda yapılan aramada kullanılmaya hazır molotof kokteyller bulundu.

“Demokratik Çözüm Çadırı” Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için Siirt ve bölge genelinde 4 Acil ve 10 temel madde için BDP tarafından çeşitli vilayetlerde kuruldu. İstanbul Aksaray’da yaşanan olayların ardından çadırların kaldırılması kararı alındı.

Siirt Belediyesi garajında kurulan çadır dün akşam Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından çadırlar söküldü.

BDP Siirt İl Başkanı Faruk Sağlam, “Bu uygulama Türkiye’nin anti demokratikliğinin bir göstergesidir”

Sağlam; “Gece yarısı yüzlerce polisle gelip çadırımıza baskın yapılması Türkiye’nin anti demokratik uygulamalarının bir göstergesidir. Hukuk devletinde olabilecek bir uygulama olmadığına inanıyoruz.” Dedi.

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, “AKP güçleri çadırımızı gasp ettiler”

Belediye Başkanı Sadak ise; “Uzun bir süredir BDP, Kürt sorununun önündeki engellerin kaldırılması talebiyle çadırları kurdular. AKP’nin karanlık güçleri buna tahammül edemediler. Dün gece AKP güçleri tarafından çadırımız gasp edildi.” Dedi.

Bu haber toplam 3362 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!