1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP Kurtalan: %70 oy alma hedefindeyiz
BDP Kurtalan: %70 oy alma hedefindeyiz

BDP Kurtalan: %70 oy alma hedefindeyiz

BDP Kurtalan: "Seçim çalışmalarına biz, 2009 yerel seçimlerinden hemen sonra başladık"

A+A-

HEDEFİMİZ SİİRT GENELİNDE KULLANILAN OYLARIN %70’İNİ ALABİLMEK

Kurtalan BDP ilçe Başkanı Hasan POLAT ile söyleşi

Kurtalan BDP İlçe teşkilatında hummalı bir seçim çalışması devam ediyor. “Seçim çalışmalarına biz, 2009 yerel seçimlerinden hemen sonra başladık” diyen İlçe Başkanı Polat, tempoyu artık daha da arttırdıklarını dile getirdi.

BDP Kurtalan ilçe Başkanı Hasan Polat, Siirtliler.Net ile hem seçim çalışmalarını paylaştı hem de seçim takvimi hakkında bilgiler verdi.

BDP, sizce Türkiye partisi mi yoksa bir bölgenin partisi mi?

Tabii ki partimiz Türkiye partisidir. Ama şöyle seçim sonuçlarına bakılırsa aslında Türkiye’deki tüm partiler bölgesel parti konumuna gelmiştir. Akdeniz ve Ege kıyı kesimlerinde CHP, İç Anadolu kesiminde MHP, Doğu ve Güneydoğu Anadolu kesiminde ise BDP var. AKP ise biraz daha Türkiye geneli bir dağılımı var ama bunun da nedeni anti demokratik seçim yasasından kaynaklanıyor.

Peki, seçim bölgenizde çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Biz parti olarak seçim çalışmalarımıza 2009 yerel seçimlerinden hemen sonra başladık ve 2011 Genel Seçimleri için kollarımızı sıvadık. Şu anda bütün ilçe genelinde gezmedik yer bırakmadık. Belediye Başkanımız ile beraber her Cuma günü bir köye gidip oradaki halkın derdini dinliyor, elimizden geldiği kadar problemleri çözmeye çalışıyoruz. Bu sebeple halk ile nasıl iç içe olduğumuzu ve partimizin halk için var olduğunu gösteriyoruz.

Genel seçimlere partiniz adına mı yoksa geçmişteki gibi bağımsız mı gireceksiniz?

Ülkede anti demokratik bir seçim yasası var ve bu yasadaki %10 barajı Dünya’nın hiçbir ülkesinde yok. Bu var oldukça bizlerin meclise girmesi engelleniyor. Oysaki bu seçim yasası değişip demokratik bir şekilde olursa bizler şehrimizden iki tane milletvekili çıkarmamamız işten bile değil. Bu var oldukça hep önümüz engelleniyor. Bunun için de partimizin yürütme kurulunca alınan kararda tekrar bağımsız bir milletvekili adayımız olacak.

İlimizde ithal adaya karşı bir antipati oluşmuş durumda. Vatandaşlar kendi içlerinden birinin olmasını istiyor. En azından böyle düşünen insanlar çoğunlukta. Şu anki milletvekilinize ithal diyebiliriz. Bu dönemde de tekrar ithal milletvekili adayı mı göstereceksiniz?

Halkın isteği bizim de isteğimiz olacak. Evet, bu konuda halk kendi arasında konuşuyor ve genel merkezimiz de bu konuda duyarlı. Siirt’in de içinde bulunduğu toplam 12 ilde o yöreden yetişmiş milletvekili adayı gösterileceği söylendi bize. Ama tabii ki yine takdir genel merkezimizindir.

Milletvekili adayının sizce ne gibi kriterlere sahip olması gerekiyor?

Öncelikle halkın isteklerini bilmelidir. Kürt sorununu benimsemiş, içimizden biri olmalıdır. Anadiline sahip, her kesime hitap edebilecek biri olmalıdır. Ayrıca halkın sorunlarını çözme noktasında pratiği olması gerekir. Çünkü partimizin enerji kaynağı halktır ve bu halk özgür bir şekilde hak ettiği gibi yaşayabilmelidir.

Seçim sonuçları sizce nasıl çıkacak?

Şu anda görünen AKP 1, BDP 1 vekil çıkaracak. Ama burada CHP’nin adayı da çok önemli. Zaten bizim buradaki amacımız milletvekilinden ziyade il genelinde toplam geçerli oyların %70’ini alabilmektir. Böylece özgür halkın iradesini sandığa yansıtabilmektir.

Bu haber toplam 4656 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!