1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP kulislerinde Av.İrfan Dündar ismi geçiyor
BDP kulislerinde Av.İrfan Dündar ismi geçiyor

BDP kulislerinde Av.İrfan Dündar ismi geçiyor

BDP, seçimlere bağımsız adaylarla katılma kararı almasının ardından, aday belirleme çalışmalarına başladı.

A+A-

Taraf muhabiri Burhan Ekinci’nin haberine göre BDP, seçimlere bağımsız adaylarla katılma kararı almasının ardından, aday belirleme çalışmaları da başladı. Kurulan Seçim Komisyonu, adaylar için her ilde seçim platformu oluşturacak.

Newroz'da tanıtılacak

Bu platformların eğilim yoklaması ve ön seçim yaparak belirleyeceği adaylarda aranacak öncelikli özellik ise Kürtçe’nin herhangi bir lehçesini bilmek olacak. Komisyon, belirlediği isimleri Newroz kutlamalarında tanıtacak.

Siirt’ten bir aday gösterecek

Milletvekilliklerini riske atmamak için illerdeki mevcut oy potansiyeline göre aday sayısını belirleyecek olan parti, başta Siirt olmak üzere birçok Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde sadece birer aday gösterecek.

Siirt Milletvekili Osman Özçelik hem partisinden hem de Siirtlilerden kırmızı kart yedi

Kulislere yansıyan bilgilere göre Eşbaşkanlar Demirtaş ve Kışanak ile Sırrı Sakık, Hasip Kaplan, Bengi Yıldız ve Ayla Akat yerini koruyacak. Siirt Milletvekili Osman Özçelik'in ismi ise henüz net değil. Ancak Siirt’den tekrar aday gösterilmeyeceği kesin. BDP, Ermeni gazeteci Hayko Bağdat gibi gayrimüslim ve sol gibi farklı çevrelerden de kimi isimleri aday gösterecek.

Öcalan’ın avukatı İrfan Dündar, Siirt’ten aday

Abdullah Öcalan'ın avukatlarından İrfan Dündar'ın ise Siirt'ten aday gösterileceği belirtiliyor. BDP tabanında kim gösterilirse gösterilsin oy verileceği fikri ağır basarken “Siirt’te vekillik yapabilecek bir tane partilimiz yok mu?” şeklinde eleştirilerin de yapılmaya başlandığı görülüyor.

Bu haber toplam 4613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!