1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP ile Saadet ittifak kuracak mı?
BDP ile Saadet ittifak kuracak mı?

BDP ile Saadet ittifak kuracak mı?

Ankara kulislerinde, 2011 seçimlerinde baraj sorununu aşmak için Saadet Partisi ile BDP’nin ittifak yapacağı konuşuluyor.

A+A-

Vatan Gazetesi yazarlarından Aydın Ayaydın’ın duyduğu kulisleri kaleme aldığı yazıda işte bu iddialar ortaya atıldı. Ayaydın’dan dinleyelim:

SAADET VE BDP'NİN ORTAK OYU YÜZDE 20'Yİ BULUR

Önümüzdeki seçimlerde baraj sıkıntısı yaşaması beklenen BDP ile Saadet Partisi’nin ittifak yapacağı konuşuluyor. İki partinin toplam oy oranı yüzde 14’ler düzeyinde, fakat ittifakın getireceği sinerjiyle bu oy oranı yüzde 20’ye çıkabilir. Dolayısıyla 100 milletvekili çıkabilir ve her partiye de en az 50 milletvekili düşer. Böyle bir birliktelikten sonra CHP ve MHP dışında Saadet Partisi ile BDP’nin barajı aşmasıyla Ak Parti’nin tek başına iktidarı da imkânsız hale gelir.

22 Temmuz’da iki partinin durumu neydi?

22 Temmuz seçimlerinde Saadet Partisi’nin oy oranı 2.34’tü. Toplam oyu ise 820.299 Kapatılan DTP ise seçimlere bağımsız adaylarla girdi oy oranı 5.32’ydi. Toplam oyu ise 1.864.971. Kapatılan DTP’nin yerine kurulan BDP’nin Meclis’te 20 milletvekili bulunuyor.

SİİRT’TE SEÇİM ATMOSFERİ DE YAVAŞ YAVAŞ ISINIYOR

2011 çok uzun bir tarih değil” şeklinde konuşulan siyasi kulislerde artık milletvekili olmayı düşünenlerin isimleri yavaş yavaş gündeme geliyor. Edinilen bir bilgiye göre geçen yerel seçimlerde Siirt’te MHP’den İl Encümen adaylığını koyan Hayrettin Çakıcı’nın geçtiğimiz hafta Ak Parti İl Teşkilatını ziyaret ederek partiye üye olmak için üye formunu aldığı öğrenildi. Bu gelişme Çakıcı’nın 2011 seçimlerinde Ak Parti’den aday adaylığını koyacağı şeklinde yorumlandı.

Bu haber toplam 2774 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!