1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP: Biz hata yapmadıkça AKP 2 vekil çıkaramaz
BDP: Biz hata yapmadıkça AKP 2 vekil çıkaramaz

BDP: Biz hata yapmadıkça AKP 2 vekil çıkaramaz

BDP Siirt İl Başkanı Faruk Sağlam, Siirtliler.Net’e değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

BDP Siirt İl Başkanı Faruk Sağlam: 1981 Batman, Kozluk’a bağlı Dolutaş doğumlu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Veysel Karani’de, Liseyi ise Kurtalan’da okudu. 2002-2006 yılları arasında Dicle Üni. Fen-Edebiyat Fak.Sosyoloji Bölümünü okudu.2007’den itibaren Siirt’te öğretmenlik yapıyor. 23 Kasım 2010’da BDP İl Başkanı seçildi.

faruk sağlam - bdp siirt

Aslında bir öğretmen olan İl Başkanı Sağlam, aktif siyasete ilk kez BDP İl Başkanlığı ile başlamadı. Ancak daha sendikalarda dolaylı siyasetin içerisinde yer aldı. BDP’nin çiçeği burnunda İl Başkanı Sağlam ile sohbetimiz sırasında edindiğimiz izlenim BDP’nin marjinalleşmiş, hırıltı-gürültü çıkarmaktan başka bir şey yapmayan yönünden daha ziyade sorunlara daha samimi yaklaşma, çözülemeyen sorunlara karşı empati kurabilme yönünü gün yüzüne çıkarmaktaydı. Başkan Sağlam’ın “Bazı gazetecilerin partimize karşı taraflı olduklarını görüyorum ve bunu gayet doğal karşılıyorum. Sonuçta gazeteci de düşünen bir insan ve gönlünde yatan siyasal bir düşünce vardır.” şeklinde yapmacık olmayan cümlesi, karşısındaki insanda saygıyı ve muhabbeti körükleyen duygular oluşturuyor. BDP dahil tüm siyasi partilerdeki politikacıların çoğunluğunda rastlanılan “politik oyunlar” yapmak yerine “samimi/içten” yaklaşımlar ve cevaplar Kürt milliyetçiliği yapan siyasal partilerde özleneni yansıtıyor.

BDP Siirt İl Başkanı Faruk Sağlam ile yapmış olduğumuz samimi sohbetten notlarımıza yansıyanlar…

 

-          İthal ya da yerli aday konusuna pek takılmıyoruz biz. Bizim için “halkımız ne kadar kabul edecek ve sorunlarımızı mecliste ne kadar dile getirecek?” sorusunun cevabı önemlidir.

 

-          2007 yılında AKP’nin sınır ötesi operasyonlara karşı olması Kürtlerde sempati oluşturdu. Bu yüzden 2007’de Siirt’ten 2 aday çıkarabildiler.

 

-          BDP, seçim hatası yapmadığı sürece AKP’nin 2 vekil çıkarması mümkün değil.

 

-          Bağımsız olarak 2 aday gösterebiliriz. Ancak bir partiyle ittifak kurarak seçime girersek Siirt’ten 3 aday göstereceğiz.

 

-          Arap seçmende hizmet politikası var. Kürtlerde ise daha çok kimlik politikası hâkimdir.

 

-           Kürtlerin dil mücadelesinden sonra Lazlar da dil kursları açmaya başladılar.

Bu haber toplam 5952 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!