1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Bayrağımızı 6 Ülkede Göndere Çektiren Selim Keleş
Bayrağımızı 6 Ülkede Göndere Çektiren Selim Keleş

Bayrağımızı 6 Ülkede Göndere Çektiren Selim Keleş

İlimizin yetiştirdiği en iyi sporcuların başında gelen eski Milli Güreşçi, Dünya 2.si, 9 defa Türkiye 1.si ve Avrupa Şampiyonu Selim Keleş’in konuğu olduk.

A+A-

İşte ilimizin ve ülkemizin başarılı sporcusu Selim Keleş ile olan röportajımız:

Röportaj : Fecri Barlık / Siirtliler.Net

Selim Keleş

Siirtliler.Net: Güreşe nerde ve ne zaman başladınız?

Selim Keleş: İlkokul 3. Sınıfta Güreşçi Bayram Yolcu’nun (mekânı cennet olsun) tavsiyesi ile güreşe başladım.

Siirtliler.Net: Neden “Güreş” sporu?

Selim Keleş: Her insanın anatomik ve motorik olarak bir spora yatkınlığı vardır. Küçükken hamallık yapıyordum ve bu yüzden emsallerime oranla daha güçlüydüm. Bu da güreş için bir avantajdı. Rahmetli Bayram Yolcu bu gücü bende görünce beni güreşe ikna etti. (Yıl 1983)

Siirtliler.Net: Dünyanın 6 farklı ülkesinde bayrağımızı göndere çektirdiniz. Bu nasıl bir duygu?

selim keleşSelim Keleş: Doğrudur. Dünyanın 6 farklı ülkesinde ilk 3’e girdiğim için bayrağımız göndere çekildi. Tarifi imkânsız bir duygudur. Bunun manevi bir boyutu da var; bu duygu, vermiş olduğumuz emeklerin karşılığının en üst doruğudur.

Siirtliler.Net: Siirt Lisesi öğrencisiydiniz; orada öğretmenlik ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundunuz. Siirt Lisesi size neyi ifade ediyor?

Selim Keleş: Siirt Lisesi öğrencisiydim ve daha sonra öğretmenlik ve müdür yardımcılığının yanı sıra müdür başyardımcısı görevlerinde bulundum. Siirt Lisesi, hayatımın en önemli dönemlerinin geçtiği yerdir. Siirt Lisesi öğrencisi iken Güreş’te Dünya 2.’si oldum. Siirt’te ilk görev yaptığım yer de Siirt Lisesi’dir. Orada 6 tane öğretmenimle mesai arkadaşı oldum. İnsanın mezunu olduğu okulda öğretmenleriyle mesai arkadaşı olması tarifi imkânsız bir duygudur. Allah’a şükürler olsun herkese nasip olmayan o duyguyu ben Siirt Lisesi’nde yaşadım.

Siirtliler.Net: Güreşe uzun süre ara vermenize rağmen (herhangi bir ücret talep etmeden) Siirt Belediyesi Güreş Takımı’nı 1. Lig’e çıkardınız. Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Selim Keleş: Siirt gençliği için imkânlarım elverdiği sürece her zaman her şeye hazırım. Bunun yaşı ve zamanı olmaz. Bundan 3 yıl önce Şakir Kayaalp hocamızın öncülüğünde gençlerimizde bir hedef gördüm. İlk defa 1. Lig’e çıktılar. Bunda biraz da olsun katkım olmuşsa ne mutlu bana. Ama asıl emek başta Şakir Kayaalp olmak üzere güreşen diğer arkadaşların ve benim gibi katkı olsun diye güreşe tekrar dönen Serkan Saraçoğlu hocamıza ait.

Siirtliler.Net: Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevinde bulundunuz. Muş’un haber sitelerinden okuduğumuz kadarıyla bu süreç oldukça başarılı bir şekilde geçti. Bu süreci kısaca anlatır mısınız?

Selim Keleş: Spor ve Güreş camiası tarafından bana bu teklif geldi. İlk başta kabul etmedim; fakat spora katkım olsun diye bu teklifi kabul ettim. Yaklaşık 2.5 yıl Muş’ta bu göreve devam ettim. Türkiye’de dönemin en genç Gençlik ve Spor İl Müdürüydüm. İnsan bir görevi yaparken beklenti ve bulduğu farklı olabiliyor. Genel Müdürlüğün ısrarına ve batı illerine gönderilme teklifine rağmen bu görevimden istifa edip öğretmenlik mesleğine geri döndüm. Çünkü öğretmenlik mesleğini çok seviyorum. Gençlik ve spor il müdürlüğü çok güzel bir iş. Çünkü iş “gençlik ve spor”dur. Bu da benim işim, yıllardır gençlerin ve sporun içindeyim. Muş’u da gerçekten çok sevmiştim. Şu anda ilkokulu okuduğum okul olan 14 Eylül İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik mesleğine devam ediyorum.

akdeniz olimpiyatları

Siirtliler.Net: 16. Akdeniz Oyunları’na katılan genel idareciler arasında yer aldınız. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Selim Keleş: Akdeniz Oyunları, Akdeniz’e kıyısı olan 23 ülkenin katıldığı ve 27 farklı branşta yarıştığı bir organizasyon. 4 yılda bir yapılıyor. A Milli Takımların katıldığı bu olimpiyatlar İtalya Pescara’da yapıldı. Türkiye olarak 384 sporcu ile katıldık. 81 il arasında 6 tane Gençlik ve Spor İl Müdürü “Genel İdareci” olarak bu olimpiyatlara katıldı ve bunlardan biri de bendim. Bu işte yeni olmama rağmen bu olimpiyatlarda görev almam beni onurlandırdı. Burada iki türlü sevinç yaşadım. Birincisi o atmosferi yerinde yaşamam; ikincisi ise genç bir müdür olarak Genel Müdürlüğün beni onure etmesidir. İtalya’da basketbol, boks ve su kayağı branşlarında A Milli Takımları idarecisi olarak görev yaptım. Türkiye; İtalya, Fransa ve İspanya’dan sonra 4. oldu.

Siirtliler.Net: İlimizde güreşçilerin genel sorunları nelerdir?

Selim Keleş: Bir yerde sporun gelişmesi için iki şeye ihtiyaç vardır. selim keleşBirincisi destek; ikincisi de iyi bir organizasyon. Ben 17 yaşındayken Köy Hizmetlerinde mevsimlik kadrolu olarak çalışıyordum. İyi bir maaş ve prim alıyordum. Hedeflerim vardı çünkü. Güreş takımı 1. Lig’e çıkmasına rağmen bu güreşçilerden cep harçlığı bile olmayanlar oluyor. Güreşçiliğin gelişmesi için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün ve Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak organize bir çalışma yapması gerektiğine inanıyorum. Güreş sporu ilimize hem Milli hem de meslek olarak birçok isim kazandırmıştır. Güreş sporunun ilimize kazandırdığı en az 20 tane “Beden Eğitimi” öğretmeni var.

Siirtliler.Net: Son olarak; şampiyonluklarınız nelerdir?

Selim Keleş:

-         Dünya 2.liği (Amerika-1989)

-         Dünya 5.liği (İsrail-1991)

-         Dünya 8.liği (İspanya-1993)

-         Avrupa 1.liği (1988)

-         9 defa Türkiye 1.liği

-         2 defa Türkiye 2.liği

-         1 defa Türkiye 3.lüğü

-         Uluslar arası Larissa Turnuvası 3.lük (Yunanistan-1990)

-         Uluslar arası Moskova Katolik Turnuvası 3.lük (Rusya-1990)

-         Uluslar arası Lizbon Turnuvası 3.lük (Portekiz-1991)

-         Uluslar arası Bükreş Turnuvası 3.lük (Romanya-1991)

-         1988 TRT-Yılın Sporcusu Yarışması’nda 3.lük

Siirtliler.Net: Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

Selim Keleş: Ben teşekkür ederim.

selim keleş / siirt

Bu haber toplam 11907 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!